Acum este Vin Dec 15, 2017 8:24 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: constructie soba in clopote
Postare numar:#1  MesajScris: Sâm Mai 21, 2016 11:34 am 
Neconectat
junior

buna ziua as dori sa fac o soba cu 2 clopote si un registru pe care sa il bag in primul clopot pentru o casa cu mansardă la care sa adaug un puffer de 1000 litri ,doar ca sunt putin in ceata pt ca in constanța nu prea se mai folosesc sobele iar eu ador jocul flacarilor = relaxare totală. Vreau sa stiu daca se poate introduce in soba un rezervor cu serpentina care sa ajute boilerul electric. Astept sfaturi in principal pentru constructia sobei în principal ....va multumesc astept soluții

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: constructie soba in clopote
Postare numar:#2  MesajScris: Sâm Mai 21, 2016 11:57 am 
Neconectat
senior

petcugyx scrie:
buna ziua as dori sa fac o soba cu 2 clopote si un registru pe care sa il bag in primul clopot pentru o casa cu mansardă la care sa adaug un puffer de 1000 litri ,doar ca sunt putin in ceata pt ca in constanța nu prea se mai folosesc sobele iar eu ador jocul flacarilor = relaxare totală. Vreau sa stiu daca se poate introduce in soba un rezervor cu serpentina care sa ajute boilerul electric. Astept sfaturi in principal pentru constructia sobei în principal ....va multumesc astept soluții

Unde în Constanta? Eu am o sobă/cazan .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#3  MesajScris: Sâm Mai 21, 2016 3:02 pm 
Neconectat
junior

in valu lui traian

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#4  MesajScris: Sâm Mai 21, 2016 3:03 pm 
Neconectat
junior

din zidărie cu caramida?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#5  MesajScris: Sâm Mai 21, 2016 3:13 pm 
Neconectat
membru

Chiar nu puteti citi pe forum?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#6  MesajScris: Sâm Mai 21, 2016 5:02 pm 
Neconectat
senior

petcugyx scrie:
din zidărie cu caramida?

Da, este din cărămidă , trebuie să urmezi pașii de început , citește cu atenție pe forum ca găsești documentatie suficientă , si unde nu înțelegi te ajutam . Ești nu departe de oraș .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#7  MesajScris: Sâm Mai 21, 2016 7:18 pm 
Neconectat
senior

Buna seara si bine ati venit pe forum .
Pentru dimensionarea sobei trebuie mai intai sa aflati necesarul termic al spatiilor deservite de soba/cazan . Apoi se alege un model in functie de cerinte si se dimensioneaza prima data focarul si schimbatorul care trebuie sa asigure incalzirea casei si /ori a pufferului .
Cu stima .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#8  MesajScris: Joi Mai 26, 2016 6:50 am 
Neconectat
junior

din tot ce am citit nu am gasit pe nimeni care sa zică: da soba mea cu registru si clopote încălzește super bine, sunt extrem de multumit etc....de aceea nu sunt hotărât daca se merita investitia sau ma racordez la gaze si gata

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#9  MesajScris: Joi Mai 26, 2016 6:52 am 
Neconectat
junior

inițial am vrut sa îmi iau un termosemineu boomar de 37kw care ar face fata la cei 120 mp ai mei doar ca problema principala ar fi pierderea de căldură pe cosul de fum.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#10  MesajScris: Joi Mai 26, 2016 8:06 am 
Neconectat
senior

Toate tipurile de agregate cu combustibil solid , lichid sau gazos au pierderi pe cos , difera constructia si randamentul acestora . Cred ca un cazan de 37kw pe lemne este prea mare pentru 120mp daca nu folositi un puffer . Mai depinde si de constructia casei , de izolatie , dimensiunea ferestrelor ... Eu la 130mp am necesar termic de ...10kw . Am cazan pe lemne si centrala electrica . Daca as avea posibilitatea nu as ezita nici o secunda sa iau centrala pe gaz cu condensatie .
Pentru un tiraj bun cosul trebuie safie cald , nu rece . Cele mai performante cazane metalice au temperaturi la cos de peste 100*C . Cazanul perfect nu s-a inventat inca . Un cazan care sa aiba si autonomie buna se poate obtine in doua moduri : ori cumparati cazan metalic cu puffer ori faceti un cazan/soba de zidarie care obtine pierderi la cos mai mici decat cel prezentat primul , cedeaza caldura dupa stingerea focului , poate incalzi si prin radiatie si cu radiatoare si se poate amplasa si in camera centralei si in living sau in oricare incapere , si nu in ultimul rand poate incalzi 2-3 camere doar prin radiatie , ceea ce un cazan metalic nu va putea sa o faca vreodata sau costa enorm .
Stiti care este necesarul termic al casei ?
Succes in alegere .
Cu stima .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2