Acum este Dum Dec 17, 2017 3:59 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 267 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 23, 24, 25, 26, 27  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: SOBA DIN CARAMIDA ZONA SALSIG
Postare numar:#251  MesajScris: Mar Feb 14, 2017 8:45 am 
Neconectat
membru

Images: 0
gi0 scrie:
De la atat de multa caldura o sa va stafiditi :lol: Aveti grija ca nici aerul prea uscat nu este bun pentru respiratie .
Cu stima .

Ii greu sa respiram la temperatura asta dar noh...ne straduim cu toti.... :lol: :lol: ....sa nu murim :lol:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#252  MesajScris: Mar Feb 14, 2017 8:54 am 
Neconectat
membru

OrosEmanuEl scrie:
Cum de o sobita din asta are 9 kw cat e de mica si soba mea doar 6 kw cat e de mmaaree?
https://www.dedeman.ro/baia-mare/semine ... /p/2012209

Poate sa imi explice cineva treaba asta ca nu am inteles bine cum sunt interpretati kw astea...
9 kw se refere cat poate scoate semineul la capacitate mxima pe ora?
Daca bine zic inseamna ca ar trebui sa am tot timp lemn ful in semineul de tabla ca sa scot 9 kw. Cand scade lemnul scade si kw/ora
Soba din caramida in schimb cu o incarcatura sau doua in functie de cum e calculata scoate 6 kw in 24/ore? Scoate 6 kw cam constant?
Eu asa inteleg. Poate imi explica cineva mai bine.
Sunt multi care citesc forumul acesta si poate nu au ideile clare. Multumesc anticipat!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#253  MesajScris: Mar Feb 14, 2017 9:35 am 
Conectat
senior

Pai....
Soba metalica are un consum orar de aprox 2kg (cei 9 kw)...deci ii trebuie 2 kg la fiecare ora.
Soba de caramida, soba grea, are un focar care poate inghite peste 30kg, iar la 2-3 ore de ardere avem un consum orar de 10-15 kg.
Diferenta intre cele doua sobe este ca
Prima - din cei noua kw ora efectiv in incapera pot ajunge 6 kw restul merg la cos
A doua ...soba acumuleaza peste 80% din energia produsa pe care o cedeaza treptat pe parcursul a 6-12-24 in functie de cum a fost calculata.
Diferenta o face capacitatea de acumulare si temperatura la cos.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#254  MesajScris: Mar Feb 14, 2017 1:24 pm 
Neconectat
membru

anduvirgil scrie:
Pai....
Soba metalica are un consum orar de aprox 2kg (cei 9 kw)...deci ii trebuie 2 kg la fiecare ora.
Soba de caramida, soba grea, are un focar care poate inghite peste 30kg, iar la 2-3 ore de ardere avem un consum orar de 10-15 kg.
Diferenta intre cele doua sobe este ca
Prima - din cei noua kw ora efectiv in incapera pot ajunge 6 kw restul merg la cos
A doua ...soba acumuleaza peste 80% din energia produsa pe care o cedeaza treptat pe parcursul a 6-12-24 in functie de cum a fost calculata.
Diferenta o face capacitatea de acumulare si temperatura la cos.

Deci daca sobita consuma 2 kg pe ora in 24 ore is 48 kg lemn pentru 6kw.
Soba pe care am facuto are 6 kw si a fost calculata la 12 ore un foc cu 25 kg lemne. Deci 50 kg lemn in 24 ore pentru cei 6 kw sau 5 kw ca se pierde si pe cos ceva.
Eu inteleg de aici ca consumul de lemne e aproximativ acelasi avantajul la soba de caramida e ca alimentez de 2 ori la 24 ore in schimb la aia de tabla trebe alimentat de 24 ori in 24 ore... bine am inteles?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#255  MesajScris: Mar Feb 14, 2017 3:00 pm 
Neconectat
senior

asa cum esti un adept al caldurii tie nu iti prea prieste soba de caramida deoarece va crapa si numa randament nu va da..godinurile alea dai lemne ai si caldura cata vrei si cum vrei..la soba nu prea poti da caldura instant ...deoarece acumuleaza si dupa aia radiaza...si soba va consuma lemne ca doar nu arde numa aer..depinde de cum o calculezi si de cum o exploatezi ... :thumbup:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#256  MesajScris: Mar Feb 14, 2017 3:49 pm 
Neconectat
senior

Ati auzit pe cineva ca alimenteaza in fiecare ora semineul cu 2kg de lemn ? Focarele sunt calculate de obicei pentru de timpul de ardere intre 2ore si 6 ore maxim .
Focarul se alimenteaza astfel incat si in seminee se pot obtine arderi de 3-4 ore . Domnul Andu spune doar ca la sobele de zidarie randamentul este mult mai bun , pierderile pe cos sunt minime si se acumuleaza aproape toata energia degajata din arderea lemnelor , in comparatie cu semineele , care au pierderi mari pe cos si nu au acumulare , doar daca acesta este prevazut cu acumulator (care si radiaza ) sau face proprietarul unu .
Soba de zidarie acumuleaza si radiaza cu temperaturi mici pe o suprafata mare timp indelungat si in timpul arderii si dupa .
Semineul radiaza o mare cantitate de caldura pe o suprafata mult mai mica doar cat arde focul . Daca nu se realimenteaza , se va raci foarte repede .
Cantitatea de lemn arsa si timpul dintre realimentari ne spune noua cat de bine este facuta casa .

Daca d-voastra impartiti cantitatea de lemne la 24 de ore si va place tare mult sa focariti , nu va pot strica placerea :lol:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#257  MesajScris: Mie Feb 15, 2017 8:15 am 
Neconectat
membru

Daca nu e calculata bine soba, nu poti sa tragi o concluzie. Faci o soba exact cat de mare iese din calcule si apoi alimentezi de 2 ori la 24 de ore si ai variatie cu 3 grade, in casa, intre focuri.
O soba de zidarie facuta adhoc e doar de design eventual, doar experienta sa te ajute la urmatoarea.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#258  MesajScris: Joi Feb 16, 2017 6:33 pm 
Neconectat
membru

DAN scrie:
Daca nu e calculata bine soba, nu poti sa tragi o concluzie. Faci o soba exact cat de mare iese din calcule si apoi alimentezi de 2 ori la 24 de ore si ai variatie cu 3 grade, in casa, intre focuri.
O soba de zidarie facuta adhoc e doar de design eventual, doar experienta sa te ajute la urmatoarea.

Daca se poate repara cu un pic de izolatie nu ma ingrijorez prea tare. De dat da caldura soba, ramane jeratic mult dupa arderea lemnelor si tine si 12 ore acest jeratic, la urmatorul foc arunc niste asti si iar se aprinde.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#259  MesajScris: Joi Feb 16, 2017 7:11 pm 
Neconectat
senior

Asta inseamna sa ai vatra calda :thumbup: In focarele reci inconjurate de apa poti sa pui lemne sa dea si pe afara , tot nu ramane nimic , lemnul arde complet fara sa lase ceva jaratec macar acolo ...o ora . Doar coxul rezista mai mult , dar ala nu e jaratic .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#260  MesajScris: Sâm Mar 18, 2017 9:56 am 
Neconectat
membru

Ce parere aveti? 8-)

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului OrosEmanuEl pentru postul: Gigi (Vin Sep 29, 2017 7:13 am)
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 267 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 23, 24, 25, 26, 27  Următorul

Ora este UTC + 2