Acum este Vin Dec 15, 2017 8:25 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
Postare numar:#1  MesajScris: Dum Mai 14, 2017 12:17 am 
Neconectat
junior

Salutare! Revin pe forum cu o noua provocare. Din cele postate pana acum nu am reusit sa fac nimic, dar ...
Sa trecem la treaba: se da o bucatarie de vara, cca 20mp, inalta de 2,20 m si o jumatate de acoperis in panta, inaltimea minima 1,70 m. Aceasta constructie era facuta din scândură si a suferit niste modificari in timp astfel ca acum se doreste a fi folosita (locuita) si iarna. Acum peretii sunt alcatuiti din polistiren de 10 cm, scandura de la inceput, 2 placi de rigips, o placa de osb de 8 mm si vata de sticla de 10 cm. Trei pereți sunt exteriori, pe est, nord si vest si sudul lipit de casa. Cel de la vest este 80% geam termopan, cel mai ieftin.
Credeti ca o soba de zidarie ar face fata? Cam care ar fi dimensiunea ei? Stiu ca exista un calculator, dar pana la calcule, astept de la dvs. un raspuns rapid sa stiu daca se merita si soba nu va ocupa jumatate din camera...
Zona este Vrancea, deal aproape de munte. Soba va fi facuta in zona acoperisului inclinat, deci înălțimea peretelui este de 1,70m.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#2  MesajScris: Mar Mai 16, 2017 3:50 pm 
Neconectat
membru

E mai usor sa ne faci un desen.
Soba o poti face cat de usoara vrei si de aici si dimensiunea mai mica.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2