Acum este Dum Dec 17, 2017 3:55 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Soba "RUSASCA"
Postare numar:#61  MesajScris: Sâm Mai 27, 2017 7:12 pm 
Neconectat
membru

:) nici nu stiu de unde a aparut ideea de a monta izolatia in puncte...cred ca de la niste mesteri lenesi.
Fiecare placa trebuie sa fie etansa, un strat de aer sa fie retinut sub placa. Daca izolezi in puncte ai sanse sa nu o faci corect.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#62  MesajScris: Sâm Mai 27, 2017 7:19 pm 
Neconectat
membru

Images: 0
Tot asa mi.au spus si cei de la sto. Cordon pe toate partile polistirenului. Multi mesereasi il pun in puncte, aerul circula intre perete si izolatie. Nu cred ca is face treaba polistirenul in cazul in caree se pune in puncte.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#63  MesajScris: Sâm Mai 27, 2017 7:22 pm 
Neconectat
membru

Daca tu ma asiguri ca nicaieri nu e o scapare intre perete si exterior ar putea sa mearga.
Aerul este cel mai bun izolator DAR trebuie sa existe un spatiu cat mai mic, daca apar curenti de aer s-a terminat cu izolarea. Izolarea din polistiren sau vata este dat de bulele mici de aer continut in placile de izolatie si nu de materialul propruzis.

Ce fac mesterii...lucreaza rapid, ei sunt platiti la m2 si nu la evaluari pe 10 ani.

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului DAN pentru postul: gogorita (Joi Iun 08, 2017 6:18 pm)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#64  MesajScris: Sâm Mai 27, 2017 8:02 pm 
Neconectat
membru

DAN scrie:
Daca tu ma asiguri ca nicaieri nu e o scapare intre perete si exterior ar putea sa mearga.
Aerul este cel mai bun izolator DAR trebuie sa existe un spatiu cat mai mic, daca apar curenti de aer s-a terminat cu izolarea. Izolarea din polistiren sau vata este dat de bulele mici de aer continut in placile de izolatie si nu de materialul propruzis.

Ce fac mesterii...lucreaza rapid, ei sunt platiti la m2 si nu la evaluari pe 10 ani.

Zice lumea de problema ca nu respira pereti. Parerea mea este ca daca se face aerisiri la casa prin deschiderea geamurilor 10 minite pe zi e suficient. Am gasit aerisiri care se monteaza pe cerceviaua geamurilor din pvc. Cred ca o sa.mi pun si eu. Voi pierde putina caldura dar si aerisirea camerelor e importanta

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#65  MesajScris: Dum Mai 28, 2017 7:36 am 
Neconectat
senior

Cea mai buna aerisire se face cu sistemul cu recuperare de caldura care poate fi centralizat sau individual pe camere . La noi insa acest sistem este la inceputul inceputului si deloc ieftin .
Am vazut ca unii producatori de profile pentru tamplarie pvc fac deja un fel de ferestre care asigura aerisirea minima necesara iar pierderile de caldura sunt minime ...
https://www.ecologicplast.ro/sisteme-ventilatie.php
Sunt sigur ca mai sunt si altele . In cazul celor care au deja tamplaria montata , cred ca un sistem adaptabil ar fi foarte bun .
Cu stima .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#66  MesajScris: Mie Mai 31, 2017 8:33 pm 
Neconectat
SUPORT

Sa nu confundam aerisirea(ventilarea) incaperilor cu asa zisa respiratie a peretilor, sunt lucruri diferite. Prima are rolul de a mentine aerul din interior la parametrii optimi necesari respiratiei, iar cealalta se refera la lipsa umezelii din pereti (sau evacuarea rapida a umezelii), umezeala creata de migratia vaporilor, nu cea provenita din sol.

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului flavius76 pentru postare (in total 3): gogorita (Joi Iun 08, 2017 6:23 pm) • gi0 (Mie Mai 31, 2017 8:47 pm) • DAN (Mie Mai 31, 2017 8:38 pm)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#67  MesajScris: Mie Mai 31, 2017 9:01 pm 
Neconectat
membru

flavius76 scrie:
Sa nu confundam aerisirea(ventilarea) incaperilor cu asa zisa respiratie a peretilor, sunt lucruri diferite. Prima are rolul de a mentine aerul din interior la parametrii optimi necesari respiratiei, iar cealalta se refera la lipsa umezelii din pereti (sau evacuarea rapida a umezelii), umezeala creata de migratia vaporilor, nu cea provenita din sol.

Vrei sa zici ca respuratia peretilor tine doar de sanatatea peretelui sau si a omului?
Daca ventilez camerele ce rost mai am sa imi respire si pereti?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#68  MesajScris: Mie Mai 31, 2017 9:30 pm 
Neconectat
SUPORT

In principiu tine de integritatea peretilor si compromiterea izolatiei, dar tine si de sanatatea omului, mai ales daca situatia e asa grava incat apare egrasia la interior sau atunci cand umezeala din interiorul peretelui e prea mare si in perioada de uscare, partial vaporii migreaza in interiorul incaperilor.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#69  MesajScris: Joi Iun 01, 2017 11:32 am 
Neconectat
senior

Daca facem referinta la pereti , acestia pot fi clasificati in doua clase : pereti care permit migratia vaporilor spre exterior si pereti impermeabili . Ambele clase au avantaje si dezavantaje in acelasi timp .
Un perete izolat nu trebuie sa permita condensarea vaporilor in structura lui si nici intre izolatie si perete , ci in izolatie , pe timp de iarna . Vara , datorita temperaturilor calde , o parte din umezeala se va evapora in exterior si o parte spre interior asigurand un climat normal pentru desfasurarea vietii de zi cu zi , asta in conditiile in care cantitatea de vapori este in limite normale . Oricum cred ca majoritatea dintre noi deschidem geamul si vara si iarna pentru aerisiri daca nu avem un sistem automat de ventilatie , sau se folosesc dezumidificatoare .
Peretii etansi trebuiesc astfel facuti incat cantitatea de vapori sa nu condenseze chiar pe suprafata interioara a acestora , de aceea in astfel de constructii sunt obligatorii sistemele de ventilatie .
In ce privesc peretii de la nord , ar trebui sa aiba o structura impermeabila si o izolatie buna la exterior . Acesti pereti nu se vor usca bine nici chiar pe timpul verii deoarece nu vor vedea razele de soare deloc , deci migratia vaporilor prin acesti pereti nu este deloc benefica .
In ambele situatii , indiferent din ce sunt facuti peretii , aerisirea camerelor prin deschiderea ferestrelor sau prin folosirea unui sistem de ventilatie , este , sa zicem , obligatorie .
Bineinteles ca am vazut si persoane care stau la bloc , platesc caldura la comun si deschid ferestrele deoarece este prea cald .... :think:
Cu stima .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#70  MesajScris: Sâm Iun 03, 2017 9:16 pm 
Neconectat
membru

Multumesc pentru explicati! Am avut nevoie de aceste sfaturi sa.mi clarific ideile.
Mi.a zis cineva sa nu izolez casa ca nu e sanatos si nu o sa mai poti respira in casa finca nu mai respira pereti.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2