Acum este Dum Dec 17, 2017 3:47 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
Postare numar:#21  MesajScris: Sâm Noi 04, 2017 4:45 pm 
Neconectat
junior

va multumesc frumos!
eram putin nedumerit,deci :
1 ,in caz ca tesem (imbinam) caramizile peretilor cu soba ,caldura inmagazinata de caramida peretilor va radia foarte putina caldura,gandesc eu ...deoarece va fi absorbita in lant de caramizile invecinate si doar un procent foarte mic va fi radiat in camera;
2,in caz ca izolam sectiunea peretilor de soba cu vata ceramica sau altceva atunci luam in calcul doar suprafata radianta,pana aici cred ca am inteles;
3, pot sa maresc distanta dintre focar si pereti invecinati (cu echivalentul unui rand de caramida stanga dreapta) pt a beneficia de gaze fierbinti in jurul cuptorului,reducand din inaltimea sobei.As ridica putin mai sus capacul de la clopot deasupra cuptorului cu inca un rand de carmida insa ar trebui sa raman doar la un clopot si atat?

sunt la primul proiect de soba si as vrea sa-mi iertati greselile tehnice,in ceea ce priveste teserea caramizilor (am idee despre asta si nu am sa las rosturi netesute pe verticala)am pus accent pe respectarea canalelor si a datelor tehnice,soba va fi construita in primavara,pana atunci am de studiat!
...cineva din echipa de administrare sa schimbe denumirea proiectului pt ca a iesit din calcul plita!
cu multumiri tuturor!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#22  MesajScris: Sâm Noi 04, 2017 5:00 pm 
Neconectat
senior

Pai in nici un caz nu se tes peretii sobei cu peretii camerei . Se lasa un mic spatiu pentru dilatarea sobei care se astupa sau nu cu materiale moi , dupa cum doreste propietarul . Trebuie sa modificati intrarea si iesirea gazelor in canale pentru a le transforma in clopote . Pentru moment aveti un clopot si doua contraflow-uri .
Cu stima .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#23  MesajScris: Sâm Noi 04, 2017 5:48 pm 
Neconectat
membru

De preferat sa nu sa tesa cu peretele pentru ca soba se dilata se contracta. Se poate si tzese cu conditia sa faceti o zidarie groasa la soba si sa fie destul de rece peretele. Functie de soba se adapteaza sau nu.
In general sobele au si fundatie separata de fundatia cladirii sa se poata misca separat/

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#24  MesajScris: Dum Noi 05, 2017 10:58 am 
Neconectat
junior

gi0 scrie:
Pai in nici un caz nu se tes peretii sobei cu peretii camerei . Se lasa un mic spatiu pentru dilatarea sobei care se astupa sau nu cu materiale moi , dupa cum doreste propietarul . Trebuie sa modificati intrarea si iesirea gazelor in canale pentru a le transforma in clopote . Pentru moment aveti un clopot si doua contraflow-uri .
Cu stima .

Multumesc mult,ma pun pe studiat,constat ca inca nu stiu multe despre sobe,cel putin nu stiu sa fac diferenta intre contraflow si clopot.Credeti ca ar fi indicat si un rost uscat? Am sa revin cu proiectul modificat dupa indicatiile dv.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#25  MesajScris: Mar Noi 28, 2017 3:15 pm 
Neconectat
junior

Salutare tuturor! am revenit cu proiectul dupa ce am facut unele schimbari(respectand sfaturile dv) :
-putere focar 5kw;
-timp ardere 4h;
-modificare canale clopote;
-modificare canale aer secundar;
-schimbare pozitie cuptor.

Atasez mai jos fisierul in format skp

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#26  MesajScris: Mar Noi 28, 2017 9:58 pm 
Neconectat
senior

Am vazut desenul . Observ un spatiu intre focarul pe cant si restul zidariei . Banuiesc ca este pentru aerul secundar ? Daca da , cum introduceti aerul in focar , prin orificii nealocate inca pe desen ? Daca spatiile laterale sunt pentru aer secundar , acestea trebuie sa se termine la nivelul ultimului rand de orificii , undeva in dreptul sau sub catalizatori . Am reticente privind incalzirea cuptorului . Acum aveti doua clopote , unul datorita rostului uscat . Mergea si fara el . Cuptorul este asezat cu vatra deasupra focarului , ceea ce este f bine . Dar partea de sus a cuptorului va avea o temperatura mai mica deoarece este asezata in al doilea clopot , zona in care gazele vor ajunge mai reci . As cauta sa asez cuptorul in primul clopot inconjurat pe toate partile de gaze fierbinti , de acolo contra flow pe laterale spre clopotul doi de deasupra .
Daca eliminati spatiile reci din jurul focarului si introduceti aerul secundar prin tuburi , eliminati deja un zid , faceti zidaria focarului pe lat , mai solida , temperaturi mai mari degajate de focar direct in clopote sau fumuri ...
Asteptati si alte pareri .
Cu stima .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#27  MesajScris: Mie Noi 29, 2017 10:34 am 
Neconectat
junior

gi0 scrie:
Am vazut desenul . Observ un spatiu intre focarul pe cant si restul zidariei . Banuiesc ca este pentru aerul secundar ? Daca da , cum introduceti aerul in focar , prin orificii nealocate inca pe desen ? Daca spatiile laterale sunt pentru aer secundar , acestea trebuie sa se termine la nivelul ultimului rand de orificii , undeva in dreptul sau sub catalizatori . Am reticente privind incalzirea cuptorului . Acum aveti doua clopote , unul datorita rostului uscat . Mergea si fara el . Cuptorul este asezat cu vatra deasupra focarului , ceea ce este f bine . Dar partea de sus a cuptorului va avea o temperatura mai mica deoarece este asezata in al doilea clopot , zona in care gazele vor ajunge mai reci . As cauta sa asez cuptorul in primul clopot inconjurat pe toate partile de gaze fierbinti , de acolo contra flow pe laterale spre clopotul doi de deasupra .
Daca eliminati spatiile reci din jurul focarului si introduceti aerul secundar prin tuburi , eliminati deja un zid , faceti zidaria focarului pe lat , mai solida , temperaturi mai mari degajate de focar direct in clopote sau fumuri ...
Asteptati si alte pareri .
Cu stima .

Da,spatiul este pentru aerul secundar care intra prin partea din spate a sobei,patrunde in acest spatiu prin cele doua canale din spatele focarului(la baza) si intra apoi in focar prin cele 20 de orificii facute in rostul zidariei imediat sub caramida pe lat ce sustine catalizatorul.Inteleg ca acest spatiu nu trebuie sa continue mai sus de nivelul ultimului rand de gauri(in desen continua pana la capacul focarului).In ceea ce priveste cuptorul,ar fi trebuit sa ridic capacul primului clopot mult mai sus cea ce ar fi insemnat o diferenta mult prea mare intre cele doua clopote,am incercat sa suplimentez acumularea de gaze fierbinti prin zidirea in vatra a caramizilor pe cant.La zdaria pe interior recunosc ca m am inspirat dintr un proiect din arhiva (soba de la Poarta Alba) si am gandit ca are rolul de a acumula din caldura degajata de focar si apoi de a fi degajata la randul ei treptat in clopote si ajuta ca suport pentru construirea cuptorului si capacelor clopotelor. Multumesc mult!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#28  MesajScris: Lun Dec 04, 2017 11:31 am 
Neconectat
junior

Salut! daca as mai largi camera de ardere ,de la catalizator in sus, pentru a mai reduce din inaltimea focarului ,ar afecta cu ceva arderea?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#29  MesajScris: Lun Dec 04, 2017 12:39 pm 
Neconectat
senior

Eu aș mai reduce din înălțimea cuptorului.
De asemenea aș mări cenușarul pe lățime....adică modificarea sistemului de susținere a vetrei astfel încât să iasă lat cât o șamotă.
Ieșirea din focar să fie stânga-dreapta ...

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#30  MesajScris: Mar Dec 05, 2017 2:20 pm 
Neconectat
junior

Revin cu schita modificata, am redus inaltimea cuptorului (sper ca este suficient spatiul de deasupra lui,2 randuri de caramizi) ,am eliminat portiunea de deasupra cuptorului din clopotul 2.in felul asta am mai multa caldura si in hol .Cenusarul dupa calculul meu este destul de larg pt aerul secundar. Daca as face doua iesiri din focar ,ce fac cu calea directa? Nu m am lamurit nici cu canalul aerului secundar,trebuie sa se termine imediat deasupra gaurilor? Am intrebat daca as putea lati focarul sa mai castig un rand de caramida pt a mari clopotul 2 in inaltime,mi se pare prea mic in raport cu clopotul 1.
...cu multumiri!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2