Acum este Dum Dec 17, 2017 3:51 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
Postare numar:#21  MesajScris: Joi Oct 12, 2017 9:25 am 
Neconectat
senior

Daca stiti necesarul termic per total , trebuie sa stiti cati kw sunt la parter si cati kw sunt la mansarda . Focarul va trebui sa asigure acest necesar , dar suprafata radianta a sobei trebuie sa asigure zona stabilita de d-voastra de la parter , restul de kw vor urca la etaj . La soba , focarul il faceti , ca dimensiuni in functie de marimea geamului usii de alimentare , asta daca va intereseaza vederea focului in salon . Daca suprafata radianta este prea mare , o parte se izoleaza , daca este prea mica se construieste un clopot peste focar , daca nu este cuptor , sau langa focar unul sau doua contra flow-uri .
Aerul secundar este benefic , imbunatateste arderea si il puteti aduce chiar de sub soba . Tot de acolo puteti aduce si aerul primar . Dar este obligatoriu ca subsolul sa aiba deschidere permanenta spre exterior .
Cu stima .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#22  MesajScris: Joi Oct 12, 2017 10:29 am 
Neconectat
junior

Incep cu finalul.....aer proaspat in beci e sub toata casa, nu e o problema. Restul , cu clopote , focare , contraflow-ri......astea da , sint sf pentru mine, dimensionari horn, focar.....multumesc oricum

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#23  MesajScris: Joi Oct 12, 2017 1:36 pm 
Neconectat
senior

marco68 scrie:

Teorie stiu de pe la voi, de 7-8 ani de cind va citesc, dar....nu-mi permite buzunarul sa ma joc .
Multumesc.

Incep cu finalul.....aer proaspat in beci e sub toata casa, nu e o problema. Restul , cu clopote , focare , contraflow-ri......astea da , sint sf pentru mine, dimensionari horn, focar.....multumesc oricum

Iertare , ori sunt sf pentru d-voastra ori nu , ca de 7-8 ani de cand ii cititi ... :think:
Am crezut ca stiti ceva dupa atatia ani . Cu sketchup cum stati ?
Cu stima .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#24  MesajScris: Vin Oct 13, 2017 10:12 am 
Neconectat
junior

Respecte pentru lectii, si subtilitate.......nu de mult timp cea mai buna eleva a lui Dan Seracu m-a invatat sa nu mai spun "nu pot" ci, incerc.Stiu ca asa e, dar .....nu exista nici un dar, ai vrea sa spui , nu?
Bun, sa devin un urmator ucenic prin internet, hmm, imi vine sa ma scarpin cu mina dreapta la urechea stinga.......sa-mi masor , sa trasez,sa tai iesire in acoperis, sa ridic hornul, , in loc de mortar trebuie folosit , pamint, lut, argila, pentru a nu exista punte termica, sa imbin toata lucrarea care o cam vreau.......... sint multe detalii si secrete pe care nu le cunosc.Din prima iarna mi-am dat seama de greseala, adica depind de curent sa am caldura pe lemne ,pe urma am gasit incalzirea cu inductie, a sperat ca in citiva ani se va dezvolta,nu e sa fie nici asta, prea mult creste pretul.
Pe scketchup mi-am schitat casa, am stat zeci de nopti intregi pe net, ca sa pot atrage atentia, sa ajut, sa inbunatatesc constructia casei,am lucrat cot la cot cu ei , cind majoritatea vor doar sa-ti i-a banii fara sa-ti spuna sau sa-ti faca cum e mai bine .

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului marco68 pentru postul: tonyst (Vin Oct 13, 2017 10:29 am)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#25  MesajScris: Vin Oct 13, 2017 11:30 am 
Neconectat
senior

Cred ca aici nu vrea nimeni sa va ia banii , nu-i asa ?
Si eu am ales prima varianta centrala electrica , dar cheltuielile cu energia m-au impins sa construiesc camera centralei si sa pun cazan pe lemne . Eu nu am dorit tevi cat mana de groase prin casa pentru termosifonare .
Faptul ca ati lucrat cu sketchup va va ajuta mult la intelegerea constructiei unei sobe . Practic veti avea doua sobe cu un singur focar .
Ma uitam pe planuri . La parter spatiul este deschis , nu ar fi o problema constructia , ar fi un spatiu intre bucatarie si culoarul spre baie de 1,5m .La etaj este mai complicat , doriti soba in perete . Nu stiu daca exista stalp in acel colt . Aveti grinda de beton sau doar buiandrugi in dreptul usilor ? Daca nu aveti grinda , va trebui sa faceti una de pe stalp pe peretele de langa usa ... :think:

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#26  MesajScris: Vin Oct 13, 2017 11:55 am 
Neconectat
senior

Eu cred ca solutia cea mai buna este un termosemineu Sa folosesc denumirea asta = presupune o soba/cazan si cu termosifonare .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#27  MesajScris: Vin Oct 13, 2017 3:40 pm 
Neconectat
senior

Nu e rea idea , daca vrea sa nu depinda de curentul electric pentru pompe . Dar daca are casa finisata ... poate nu vrea sa mai gaureasca zidurile . Este alegerea dansului ..
Poate ne spune cum are necesarul termic pe camere si ce usa ar dori sa foloseasca la focar , poate determinam dimensiunile focarului si a suprafetelor de radiatie . Intre timp se gandeste si la instalatie .
Cu stima .

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului gi0 pentru postul: tonyst (Vin Oct 13, 2017 4:01 pm)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#28  MesajScris: Mie Oct 25, 2017 9:45 am 
Neconectat
junior

Am revenit....cu necesarul termic pe camere.
Din teorie stiu ca se merge intre 40 si 70 de w pe mcub.Eu am ales aici 60w/mc pentru ca nu am casa izolata,doar peretii de porotherm de 38 cm, tencuiti si exterior.Termopan dublu, placa izolata jos cu 8cm polistiren , si placa intermediara fara izolatie , iar la mansarda vata minerala , 20 cm cu scindura sub si deasupra.
-salon+bucatarie comuna+hol --9769 w (140mC x 60w x 1,163(corectia kca/w))
-2 dormitoare mansarda --4745 w ( 68 MC x 60w x 1,163)
-1 dorm, +baie+birou+hol mansarda --4619 w 66.2 mc x60w x 1,163, aceasta parte fiind partea de sus spate pe care nu as putea -o incalzi decit cu usile deschise (cu soba perete) sau cu o serpentina prin termosifonare legata la reteaua veche de calorifere adusa din salon , din focar sau clopot.
Acu citeva zile am vorbit despre cineva ce are o soba racheta din teracota, + doua fumuri verticale linga ea cu o serpentina de 16 mm de inox clopot in primul clopot legata la calorifere , retur in pardoseala, si inapoi in racheta fara pompe , casa din bca sau ytong netencuita, neizolata, cu un consum de 5-6 steri, dimensiunile casei , cam ca ale mele.Si eu stiu ca tevile trebuie sa mearga telescopic, inclusiv am vazut schema ruseasca pentru termosifonare, dar discutia m-a lasat cu semnul intrebarii.
Focarul+ clopot/e in salon, asta e clar , si sus, aici e buba, ori soba in perete si munca la greu, (spart, consolidat peretele dintre dormitoare), ori ideea lui Tonyst , serpentina cu termosifonare legata la vechea retea, prin valva unisens sau robinet de separare (Sau altceva mai elevat ca idee)pentru cele doua circuite.Dar aici nu vad legatura sa circule in termosifonare, adica am doua coloane ce se despart in beci de linga centrala.Coloana 1 urca pe peretele de la est si coloana 2 pe vest care alimenteaza baia,biroul, holul,si un dorm. mic, iar acum soba o vreau in mijlocul casei in salon linga stilpul central.La ideea cu serpentina, trebuie vas de expansiune , clar, inchis sau deschis??, in pod sau in baie sau unde??........Telescopica dimensiunilor la termosifonare dupa ultima discutie m-a bagat in indoieli, ar fi de preferat teava subtire....dar merge??
Instalatia veche e de cupru Feinrohren alimentar de 1 mm la vedere .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#29  MesajScris: Mie Oct 25, 2017 9:49 am 
Neconectat
junior

Usa focarului are doar rol estetic?Se crapa din ce am vazut, dar merita si cite un film pe seara cu eliminarea energiei , asta cred ca ar fi ultimul meu gind acum.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#30  MesajScris: Mie Oct 25, 2017 10:02 am 
Neconectat
senior

O usa de sticla nu are doar rolul panoramic , permite si vizualizarea calitatii arderii permitandu-va sa faceti reglajele necesare imbanatatirii acesteia . Si nu in ultimul rand , si usa de sticla radiaza ceva caldura . La cazane , cand acestea sunt amplasate in camere dedicate si nu in saloane , livinguri ... usa se izoleaza pentru a reduce cat mai mult pirderile de caldura spre exterior .
Cu stima .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2