Acum este Dum Dec 17, 2017 3:53 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
Postare numar:#31  MesajScris: Joi Oct 26, 2017 8:33 am 
Neconectat
junior

Ai dreptate, am stat ore intregi in beci la centrala sa pot regla si privi cum arde.Ramine cu sticla....

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#32  MesajScris: Joi Oct 26, 2017 9:44 am 
Neconectat
senior

marco68 scrie:
Am revenit....cu necesarul termic pe camere.
Din teorie stiu ca se merge intre 40 si 70 de w pe mcub.Eu am ales aici 60w/mc pentru ca nu am casa izolata,doar peretii de porotherm de 38 cm, tencuiti si exterior.Termopan dublu, placa izolata jos cu 8cm polistiren , si placa intermediara fara izolatie , iar la mansarda vata minerala , 20 cm cu scindura sub si deasupra.
-salon+bucatarie comuna+hol --9769 w (140mC x 60w x 1,163(corectia kca/w))
-2 dormitoare mansarda --4745 w ( 68 MC x 60w x 1,163)
-1 dorm, +baie+birou+hol mansarda --4619 w 66.2 mc x60w x 1,163, aceasta parte fiind partea de sus spate pe care nu as putea -o incalzi decit cu usile deschise (cu soba perete) sau cu o serpentina prin termosifonare legata la reteaua veche de calorifere adusa din salon , din focar sau clopot.
Acu citeva zile am vorbit despre cineva ce are o soba racheta din teracota, + doua fumuri verticale linga ea cu o serpentina de 16 mm de inox clopot in primul clopot legata la calorifere , retur in pardoseala, si inapoi in racheta fara pompe , casa din bca sau ytong netencuita, neizolata, cu un consum de 5-6 steri, dimensiunile casei , cam ca ale mele.Si eu stiu ca tevile trebuie sa mearga telescopic, inclusiv am vazut schema ruseasca pentru termosifonare, dar discutia m-a lasat cu semnul intrebarii.
Focarul+ clopot/e in salon, asta e clar , si sus, aici e buba, ori soba in perete si munca la greu, (spart, consolidat peretele dintre dormitoare), ori ideea lui Tonyst , serpentina cu termosifonare legata la vechea retea, prin valva unisens sau robinet de separare (Sau altceva mai elevat ca idee)pentru cele doua circuite.Dar aici nu vad legatura sa circule in termosifonare, adica am doua coloane ce se despart in beci de linga centrala.Coloana 1 urca pe peretele de la est si coloana 2 pe vest care alimenteaza baia,biroul, holul,si un dorm. mic, iar acum soba o vreau in mijlocul casei in salon linga stilpul central.La ideea cu serpentina, trebuie vas de expansiune , clar, inchis sau deschis??, in pod sau in baie sau unde??........Telescopica dimensiunilor la termosifonare dupa ultima discutie m-a bagat in indoieli, ar fi de preferat teava subtire....dar merge??
Instalatia veche e de cupru Feinrohren alimentar de 1 mm la vedere .

Vezi ca avem un calculator pentru necesarul termic , fa o treaba serioasa .
vezi la Elcapomafia cazanul lui si te poti consulta si cu el sa ti spuna real cat acopera radiatia la cazanul lui .

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului tonyst pentru postul: gi0 (Joi Oct 26, 2017 8:24 pm)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#33  MesajScris: Vin Oct 27, 2017 8:36 am 
Neconectat
junior

Multumesc, o sa caut.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2