Acum este Dum Dec 17, 2017 3:45 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 685 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 65, 66, 67, 68, 69
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Calcule si iar calcule - sobe
Postare numar:#681  MesajScris: Sâm Ian 10, 2015 7:47 pm 
Neconectat
junior

buna seara,va deranjez cu cateva intrebari despre ceea ce nu am inteles,pierderile de caldura se fac numai la peretii exteriori,sau si la cei despartitori?la fel si cu tamplaria dintre peretii despartitori?

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#682  MesajScris: Dum Ian 11, 2015 8:28 am 
Neconectat
membru

Images: 0
Peretii despartitori cu ferestrele aferente nu se iau in calcul la pierderi DACA este incalzita toata casa.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#683  MesajScris: Dum Ian 11, 2015 9:02 am 
Neconectat
senior

Images: 0
sorin/dan scrie:
buna seara,va deranjez cu cateva intrebari despre ceea ce nu am inteles,pierderile de caldura se fac numai la peretii exteriori,sau si la cei despartitori?la fel si cu tamplaria dintre peretii despartitori?

Nu stiu daca am inteles corect intrebarea:
la necesarul termic calculezi un perimetru care il doresti incalzit, in exteriorul perimetrului setezi temperatura exterioara peretilor(poate ai camere incalzite si e alta temperatura decat afara) pentru fiecare perete.

Deci poate sa fie un perimetru in exteriorul unei case, in interiorul casei, sau perimetru cu pereti mixti.

Raportează acest mesaj
Sus
 Profil Personal album  
Răspuns cu citat  
Postare numar:#684  MesajScris: Dum Ian 11, 2015 8:27 pm 
Neconectat
junior

buna seara,aveti dreptate nu m-am exprimat clar,deci pentru pierderile de caldura se ia fiecare camera in parte,unde sunt pereti exteriori am inteles cum se face,nu am inteles daca la peretii interiori[cei dintre camere] unde pot fi si 3 pereti interiori la o camera ,daca se calculeaza ca la cei exteriori mai putin[ diferenta de temperatura],
; [Coeficient transfer termic x suprafata x diferenta temperatura = Pierderi termice la nivelul peretelui] daca se va lua diferenta de temperatura este bine sa se puna 22* cam cat se doreste temperatura interioara a locuintei?va multumesc si ma scuzati ca va sacai la cap dar,incerc sa fac pierderile cu pixul caci nu reusesc cu calculatorul lui flavius!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#685  MesajScris: Lun Ian 12, 2015 5:27 am 
Neconectat
membru

Daca in camera alaturata ai temperatura mai mica cu 5 grade fata de camera aferenta calculului se calculeaza daca este aceeasi temp. nu mai calculezi. Ar trebui sa iei in calcul separat peretii interiori si in loc de -15 grade temp din ext. pui temp din camera vecina. Acest raspuns l-am primit si eu la randul meu.\
Mai incearca totusi calculatorul lui Flavius. Este un instrument foarte util si trebuie doar sa intelegi cum sa umbli cu el.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 685 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 65, 66, 67, 68, 69

Ora este UTC + 2