Acum este Sâm Ian 20, 2018 5:23 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Autor Mesaj
Postare numar:#81  MesajScris: Vin Dec 20, 2013 12:43 pm 
Neconectat
membru

Am incercat prin diferite variante sa slefuiesc in 3D caramida aceea in forma de diamant de deasupra usii si nu am reusit. :crazy:
Atasez in format sketchup o caramida "salvata" de la unul din proiectele de pe forum. Puteti explica modalitatea de realizare a acestei piese?!

PS: Csomi sper sa nu te superi ca ti-am imprumutat caramida... :icon-redface:

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#82  MesajScris: Vin Dec 20, 2013 6:04 pm 
Neconectat
SUPORT

Cu comanda follow me, cauta un tutorial despre aceasta comanda, e mai greu de explicat.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#83  MesajScris: Mie Ian 22, 2014 9:01 pm 
Neconectat
membru

Cu SketchUp Pot Face Caramizi separate si sa le mut eu cum vreau? Sau trebuie sa fac caramizile direct una peste alta?
Multumesc.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#84  MesajScris: Mie Ian 22, 2014 9:03 pm 
Neconectat
Moderator

Images: 2
Faci o caramida si o poti muta unde doresti. Nu trebuie de fiecare data sa creezi caramida in locul dorit, doar multiplici si o muti apoi unde doresti.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#85  MesajScris: Mie Ian 22, 2014 9:05 pm 
Neconectat
membru

Poti face caramizile separat si la muti unde vrei, poti sa le tai la ce dimensiuni/forme vrei, poti sa le asezi unele peste/sub/langa altele, poti sa faci aproape orice.

Important e sa stii....cum! 8-)

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#86  MesajScris: Joi Ian 23, 2014 8:24 pm 
Neconectat
junior

@Mihai1965: Sa luam de ex. caramida rosie plina 240x115x63.
Deschideti Sketchup (atentie la template, sa fie "Architectural - Design - Milimeters", sa nu aveti prb. cu unitatile de masura).
Apasati iconita cu dreptunghi (asta Imagine ), dati un click in undeva in fereastra principala si schitati un dreptunghi de dimensiuni oarecare dar fara a da un al II-lea click sau enter. Introduceti de la tastatura doua din dimensiunile unei caramizi (de ex. L si l) : 240,115 (valorile apar in dreapta jos intr-un camp "Dimensions") si apasati <Enter>.
Apasati iconita Push/Pull (adica asta Imagine ), mergeti cu cursorul astfel incat varful sagetii rosii a sagetii sa fie pe suprafata desenata mai inainte (suprafata devine punctata cand o puteti selecta) si dati click. Fara un alt click mutati cursorul in sus si scrieti de la tastatura cea de a treia coordonata (in cazul nostru 63), dupa care apasati <Enter>. Ati obtinut un paralelipiped de dimensiunile caramizii.
Apasati butonul Select (sageata neagra) - sau apasati <Space> la tastatura si selectati solidul facut mai inainte (dati click si tinand apasat incercati sa "cuprindeti" caramida in dreptunghiul facut cu "sobolanul".
Dati click pe galeata cu vopsea (Paint Bucket - arata cam asa Imagine), alegeti o culoare (probabil maro sau rosu) si "turnati-o" peste "caramida".
Selectati din nou "caramida" (butonul "Select"), dati click cu butonul drept si selectati "Make group".
Ati obtinut o caramida "virtuala" cu care sa va faceti treaba.
Pentru a o muta apasati butonul "Move" - Imagine (sau tasta "M"), selectati caramida si astfel o puteti muta de unde doriti. Daca apasati <Ctrl> dupa ce selectati corpul, veti muta doar o copie a lui (originalul ramane pe loc).
Tot cu "Move" - selectie obiect + sagetile directionale (stanga, sus, dreapta) puteti limita miscarea obiectului pe o singura axa (sus - axa albastra, stanga - verde, dreapta - rosu).

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului toogsy pentru postare (in total 2): mcbos (Dum Iul 27, 2014 9:08 am) • Razvan (Joi Ian 23, 2014 8:25 pm)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#87  MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 6:31 pm 
Neconectat
membru

Am gasit si o modalitate destul de usoara (cred) de a realiza o caramida-diamant, fara a folosi comanda follow-me. Sper ca explicatiile de mai jos sa fie pe intelesul tuturor.

Se poate si folosind comanda follow-me (am reusit intr-un final) dar asa cum spunea si Flavius, e putin mai greu de explicat.

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului claudiu.s.ro pentru postare (in total 4): cheluakame (Lun Ian 27, 2014 9:10 pm) • Razvan (Sâm Ian 25, 2014 6:44 pm) • user_banat_63 (Sâm Ian 25, 2014 6:39 pm) • tonyst (Sâm Ian 25, 2014 6:34 pm)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#88  MesajScris: Sâm Ian 25, 2014 6:42 pm 
Neconectat
senior

claudiu.s.ro scrie:
Am gasit si o modalitate destul de usoara (cred) de a realiza o caramida-diamant, ....

Frumos... :thumbup: ce bine ar fi tot asa de "curat" sar putea reliza si in real...

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#89  MesajScris: Lun Ian 27, 2014 8:30 pm 
Neconectat
junior

In atentia celor noi veniti ce folosesc versiuni noi de Sketchup:
Versiunea folosita de majoritatea utilizatorilor de pe acest forum este versiunea 8. In cazul in care folositi versiuni mai noi (ex. ultima versiune disponibila pentru download este Sketchup Pro 2013), inainte de a atasa schita este indicat sa il salvati in versiunea 8. Asta se poate face accesand meniul "File/Save As" iar in fereastra de destinatie, in campul "Save as type" sa selectati "Sketchup Version 8".
In felul asta fisierul atasat poate fi vizualizat in cel mai scurt timp. Altfel... Stiu eu pe unul care nu prea stia ce i se intampla. Noroc cu @cheluakame ( :thankyou: )!

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului toogsy pentru postare (in total 2): flavius76 (Mie Feb 12, 2014 6:43 pm) • cheluakame (Lun Ian 27, 2014 9:09 pm)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#90  MesajScris: Mie Feb 12, 2014 8:08 pm 
Neconectat
SUPORT

O modalitate de a crea arcade din caramizi:

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului flavius76 pentru postare (in total 9): mcbos (Dum Iul 27, 2014 9:11 am) • RANDOMAR (Joi Apr 03, 2014 8:47 pm) • trendd (Joi Feb 13, 2014 10:22 am) • liviu-tiutiu (Joi Feb 13, 2014 8:57 am) • anduvirgil (Mie Feb 12, 2014 9:55 pm) • Lonely (Mie Feb 12, 2014 8:28 pm) • Razvan (Mie Feb 12, 2014 8:14 pm) • claudiu.s.ro (Mie Feb 12, 2014 8:14 pm) • tonyst (Mie Feb 12, 2014 8:13 pm)
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul

Ora este UTC + 2