Acum este Dum Dec 17, 2017 3:46 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
Postare numar:#31  MesajScris: Mar Feb 04, 2014 8:12 am 
Neconectat
senior

toogsy scrie:
O mica completare. Cele doua simulari (FDS) si energy2d trateaza momente diferite. Cea din energy2d trateaza momentul aprinderii, cele din FDS trateaza momentul (ipotetic) in care arderea s-a incheiat si cosul "trage" aerul din mediul ambiant (20C) in incinta preincalzita la 400C.

Mda... Gigi, tu urmezi.

http://www.youtube.com/watch?v=pvO7Vt6S ... e=youtu.be

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului user_banat_63 pentru postul: toogsy (Mar Feb 04, 2014 8:19 am)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#32  MesajScris: Mar Feb 04, 2014 8:50 am 
Neconectat
junior

Ce face omul cand nu are somn... Am continuat joaca in urmatoarele conditii: doua clopote dispuse paralel, primul 120x100x20 cm, cel de-al doilea 60x100x20 cm, intrarea in primul clopot 20x20 cm, aer la temperatura 400C, viteza 1m/s, iesirea la cos 20x20 cm.

O zi usoara,

Ginel

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului toogsy pentru postare (in total 4): Razvan (Mar Feb 04, 2014 12:08 pm) • Gigi (Mar Feb 04, 2014 10:10 am) • claudiu.s.ro (Mar Feb 04, 2014 10:07 am) • user_banat_63 (Mar Feb 04, 2014 9:38 am)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#33  MesajScris: Mar Feb 04, 2014 10:24 am 
Neconectat
membru

csomi scrie:
toogsy scrie:
O mica completare. Cele doua simulari (FDS) si energy2d trateaza momente diferite. Cea din energy2d trateaza momentul aprinderii, cele din FDS trateaza momentul (ipotetic) in care arderea s-a incheiat si cosul "trage" aerul din mediul ambiant (20C) in incinta preincalzita la 400C.

Mda... Gigi, tu urmezi.

Am sa incerc si eu ceva asa ptr ..pentru impresia artistica, simularile sunt bune :clap: , de la ambii, in acelasi timp aveti dreptate fiecare..conteaza si procesul din interiorul clopotului..etc, sa inteleg Csomi ca la sim.2 faptul ca s-a plasat bucata aia de la iesirea dihn focar mai inalta..face ca gazele sa fie oarecum directionate catre clopot, in sus, asa cum se vede si in simularea lui Toogsy, ce sa zic...ala mai este clopot sau este altceva..intreb si eu :think:

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#34  MesajScris: Mar Feb 04, 2014 10:33 am 
Neconectat
senior

Gigi scrie:
csomi scrie:
toogsy scrie:

Mda... Gigi, tu urmezi.

pentru impresia artistica, simularile sunt bune :clap:...

Daca doar pt impresia artistica vrei sa faci mai bine las-o balta... este fara valoare.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#35  MesajScris: Mar Feb 04, 2014 11:23 am 
Neconectat
membru

Mda... Gigi, tu urmezi.

http://www.youtube.com/watch?v=pvO7Vt6S ... e=youtu.be[/quote]

pentru impresia artistica, simularile sunt bune :clap:...[/quote]

Daca doar pt impresia artistica vrei sa faci mai bine las-o balta... este fara valoare, nu are rost.[/quote]

Cred ca nu ai inteles, simularile sunt bune, ale voastre, chiar si in cazul meu, programul respectiv genereaza tot reactii fizice, nu fac absolut nimic ca sa influentez, desii o pot face, ma pacalesc singur? :D Adica acum trei ani cand va aratam simulari erau ok, si v-am deschis ochii asupra acestor programe, mai nou ti-am vandut pontul cu Energy2D...acum ce facem? ptr impresia artistica ma refeream la o generare artistica, in loc sa vezi niste linii..sageti, vezi un fum real, pe vremuri ne zbateam sa intelegem fenomenul sertarelor lui Baghera..nimeni nu intelegea, il intrebam cum se invarte fumul prin soba lui..,.ce cale iau gazele printre ele, traiectorii...una alta...pentru remember atasez si imagini de la niste simulari, facute dupa propunerea lui Flavius, el cu macheta eu cu Max-ul

http://www.youtube.com/watch?v=oeSEnMD- ... e=youtu.be

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#36  MesajScris: Mar Feb 04, 2014 11:58 am 
Neconectat
senior

Posibil ca nu am inteles eu bine... nici asta cu " mai nou ti-am vandut pontul cu Energy2D..." Adica ?
De cind ma stiu si am luat calculatorul in mina mau interesat softurile de simulare. Se poate ca "mi-ai deschis ochii" :shock: ca o simulare de acel gen de soft necesita un "agregat" serios si cunostinte pt a fi setat la parametrii functionali.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#37  MesajScris: Mar Feb 04, 2014 12:40 pm 
Neconectat
membru

csomi scrie:
Posibil ca nu am inteles eu bine... nici asta cu " mai nou ti-am vandut pontul cu Energy2D..." Adica ?

De cind ma stiu si am luat calculatorul in mina mau interesat softurile de simulare. Se poate ca "mi-ai deschis ochii" :shock: ca o simulare de acel gen de soft necesita un "agregat" serios si cunostinte pt a fi setat la parametrii functionali.

:thumbup: Sti cum se zice, ,,inainte sau dupa?,, pai pana sa postez eu o simulare dupa link=ul ala Energy2D, mai era ceva inainte?, nu cred, dupa ce s-a postat si-am incurajat pe cei care au rabdarea necesara sa lucreze pe el,,..au inceput si simulari aici pe forum si ma bucur de asta.....
Csomi, esti doctor in sobe, la astea cu computere las-o mai usurel :icon-wink: ptr detalii de genul asta vb in alta parte, dar ai dreptate cand vb de agregat, dar si de cunostintele necesare, ai un as...poate ca nu era rau ca un bun coleg de forum ce esti sa postezi aici un fisier de Energy2D cu niste explicatii tehnice, sa ne jucam si noi cu niste simulari..promit ca nu merg nicaieri cu ele :D.

vezi aici viewtopic.php?f=7&t=5&start=2410

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#38  MesajScris: Mar Feb 04, 2014 12:50 pm 
Neconectat
junior

Off topic: Mache love not var! asta ca sa nu fie :text-threadjacked: ! Hai sa ne intoarcem la "jucariile" noastre si rezultatele lor.
Cred ca simularile au importanta lor din punct de vedere didactic, indiferent cat de artistice sau mai putin artistice sunt rezultatele. Si apropos de simulari si aplicatii 3D, pentru Blender exista una add-on pentru FDS.

On topic:
Gigi scrie:
ce sa zic...ala mai este clopot sau este altceva..intreb si eu :think:

E buna intrebarea . Dupa cum am scris si in comentariul pozei, modificarea in cauza am facut-o din cauza gazului cald (dar nu foarte, trecuse prin clopotul I), care se incapatana sa iasa preponderent catre cos. Tot am cautat exemple practice si primul la care m-am gandit a fost butoiul care "imbraca" riser-ul, la un rocket. E clopot sau nu?
Daca modificam la extrem dimensiunile unui clopot, el va deveni un canal (orizontal, vertical, dupa caz).

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#39  MesajScris: Mar Feb 04, 2014 1:08 pm 
Neconectat
senior

Gigi scrie:
csomi scrie:

:thumbup: Sti cum se zice, ,,inainte sau dupa?,, pai pana sa postez eu o simulare dupa link=ul ala Energy2D, mai era ceva inainte?, nu cred, dupa ce s-a postat si-am incurajat pe cei care au rabdarea necesara sa lucreze pe el,,..au inceput si simulari aici pe forum si ma bucur de asta.....
Csomi, esti doctor in sobe, la astea cu computere las-o mai usurel :icon-wink: ptr detalii de genul asta vb in alta parte, dar ai dreptate cand vb de agregat, dar si de cunostintele necesare, ai un as...poate ca nu era rau ca un bun coleg de forum ce esti sa postezi aici un fisier de Energy2D cu niste explicatii tehnice, sa ne jucam si noi cu niste simulari..promit ca nu merg nicaieri cu ele :D.

vezi aici http://www.sobarul.com/viewtopic.php ... start=2410

Aici ai drepate, nu stiam de aceasta postare :-( ...Eu aflasem sursa din alta parte dar in fond crezi ce vrei , cu o luna in urma dupa postarea ta am adus subiectul acestui sosft in aria VIP si acol am postat si citeva exemple...
Cu lasatul mai usurel ce sa iti spun... poate si eu sa iti pot spune la fel cu sobele... se poate totusi sa nu fiu un coleg asa de bun si am sa i-mi vad de treaba. Scuze daca am deranjat.
Succes!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#40  MesajScris: Mar Feb 04, 2014 1:23 pm 
Neconectat
membru

toogsy scrie:
Off topic: Mache love not var! asta ca sa nu fie :text-threadjacked: ! Hai sa ne intoarcem la "jucariile" noastre si rezultatele lor.
Cred ca simularile au importanta lor din punct de vedere didactic, indiferent cat de artistice sau mai putin artistice sunt rezultatele. Si apropos de simulari si aplicatii 3D, pentru Blender exista una add-on pentru FDS.

On topic:
Gigi scrie:
ce sa zic...ala mai este clopot sau este altceva..intreb si eu :think:

E buna intrebarea . Dupa cum am scris si in comentariul pozei, modificarea in cauza am facut-o din cauza gazului cald (dar nu foarte, trecuse prin clopotul I), care se incapatana sa iasa preponderent catre cos. Tot am cautat exemple practice si primul la care m-am gandit a fost butoiul care "imbraca" riser-ul, la un rocket. E clopot sau nu?
Daca modificam la extrem dimensiunile unui clopot, el va deveni un canal (orizontal, vertical, dupa caz).

:clap: corect, avem cu ce ne juca, asa cum spui...didactic este foarte ok, este ca un punct de plecare.....butoiul care imbraca riserul nu este un clopot, decat acela care este deasupra lui, asa cu am facut eu la racheta mea, deja ce-ai generat tu se apropie de un canal..si termenul de clopot nu stiu daca se mai justifica, si totusi bucata aia care ai plasat-o ..schimba datele problemei. Stiu de Blender asa cum stiu de alte zeci de programe 3D, este bun ptr modelare, dar nu cred ca mai am rabdarea necesara sa ma apuc de el, acum 8 ani cand m-am apucat de 3d max.....numai ca stiam de 7000 de setari, ma facea sa dau inapoi...o sa vad, ma apucasem acum doi de o varianta a lui solid works, tot ptr simulari, greu..si nici rabdare nu am

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2