Acum este Vin Dec 15, 2017 8:23 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: IMPORTANT
Postare numar:#1  MesajScris: Vin Feb 07, 2014 5:42 pm 
Neconectat
Moderator

Images: 2
Pentru ca sunt tot mai multi useri care cer proiecte inainte sa stie de fapt ce vor, voi incerca sa adun aici cateva sfaturi referitoare la lucrurile importante ce trebuiesc cunoscute cu privire la constructia unei sobe/cazan cu clopot/e si asta deoarece utilizatorul final al agregatului trebuie sa cunoasca principiile de functionare ale acestuia, pentru ca apoi sa-l poata exploata in siguranta.

1. In primul rand inainte de proiectarea unui agregat trebuie sa cunoastem necesarul termic al incaperii/casei in care acesta va fi situat. Un calculator pentru aflarea necesarului termic gasiti aici : http://sobarul.com/viewtopic.php?f=7&t=659
In cazul in care necesarul termic este unul foarte mare in comparatie cu suprafata incaperii/casei, acesta trebuie minimizat prin aplicarea unei termoizolari corespunzatoare, acest lucru ducand la o scadere considerabila de combustibil, deci implicit costuri mai mici pentru constructia si exploatarea agregatului.

2.1 Dimensionarea sobei:
In functie de necesarul termic si de combustibilul folosit vom cunoaste necesarul de lemne/bricheti/carbuni ce for fi folositi la un foc si se trece la calcularea parametrilor focarului (l x L x H) , sectiunile de admisie ale aerului si sectiunea gazelor de evacuare.
Pentru sobe este recomandata ardere intensiva 1,5-2ore.

Pentru dimensionarea sobei si a focarului , folositi calculatorul lui flavius76 pe care il gasiti aici: http://sobarul.com/viewtopic.php?p=14998#p14998

2.2 Dimensionarea cazanului:
In cazul unui cazan calcul se mai complica putin si trebuie sa se tina cont de cateva aspecte:
- daca acesta va fi intr-o camera tehnica ce nu se doreste a fi incalzita atunci suprafata sistemului convectiv nu este relevanta si va trebui izolata pentru a minimiza pierderile de caldura catre acea incapere, iar necesarul termic al casei trebuie acoperit doar de puterea schimbatorului de caldura.
- daca respectivul cazan este situat intr-o camera ce trebuie incalzita, deci va indeplini si functia de soba, atunci suprafata sistemului convectiv trebuie sa asigure necesarul termic al acelei incaperi iar schimbatorul trebuie sa aibe puterea de captare necesara pentru a acoperi restul casei. Pentru cazane este recomandata o ardere prelungita.
In ambele cazuri trebuie calculat necesarul termic pentru fiecare camera in parte pentru o dimensionare corecta a instalatiei formata din radiatoare.

Pentru aprofundarea calculelor puteti studia aici: http://sobarul.com/viewtopic.php?f=7&t=17

3. Principiul clopotului si teoria "miscarii libere a gazelor" pot fi consultate aici: http://www.mha-net.org/docs/v8n2/kuznetsov/Presentation.ppt si aici http://www.stovemaster.com/html_en/designsystem.html.
De asemenea trebuiesc insusiti cativa termeni cum ar fi: aer primar/secundar, gazeificarea lemnului, cale directa.

Pe scurt, pentru arderea superioara, care este recomandata ca fiind mai sigura in exploatare:
- aer primar: aer ce vine de jos prin cenusar si apoi prin gratarul bazei focarului ;
- aer secundar: aer care circula printr-un canal exterior dar alaturat focarului, se incalzeste si intra prin orificiile special create in partea superioara a focarului. Acest aer secundar ajuta la arderea gazelor de lemn (gazeificare);
- cale directa: caleacea mai scurta a gazelor de evacuare (fum) din focar pana la intrarea in cosul de fum. Aceasta cale este prevazuta cu subar(clapeta) pentru inchidere/deschidere si este folosita la aprinderea focului si in cazul in care se deschide usa pentru realimentare;

4. Pentru schitare/construire 3D a unei sobe colegii de forum folose sc programul google sketchup versiunea 8. Acesta poate fi downloadat de aici: http://google-sketchup.ro.softonic.com/
Recomand tuturor celor care doresc sa-si construiasca o soba sau un cazan sa schiteze in acest program agregatul dorit, asta bineinteles dupa ce au parcurs pasii prezentati mai sus. Cateva modele de sobe gasiti aici: http://sobarul.com/viewtopic.php?f=7&t=187&start=10

Cateva discutii despre arderea intensiva vs ardere prelungita si arderea superioara vs ardere inversa(inferioara): http://sobarul.com/viewforum.php?f=50

Colegii de forum va vor ajuta in finalizarea proiectului.
Daca achizitionati un cazan din comert, trebuie sa citit manualul de utilizare pentru a-l putea folosi, de aceea este foarte important sa parcurgeti pasii de mai sus pentru ca doar daca cunoasteti agregatul si modul de functionare al acestuia il puteti exploata corect si in siguranta.

Daca mai sunt completari rog ceilalti colegi sa modifice acest mesaj.

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului Razvan pentru postare (in total 18): mirceadragoi (Lun Feb 23, 2015 11:11 pm) • Lonely (Vin Mar 21, 2014 8:01 pm) • grig72 (Lun Feb 10, 2014 11:03 am) • cristimoisuc (Dum Feb 09, 2014 2:11 pm) • cheluakame (Sâm Feb 08, 2014 8:20 pm) • nicada (Sâm Feb 08, 2014 2:01 pm) • liviu-tiutiu (Vin Feb 07, 2014 8:01 pm) • anduvirgil (Vin Feb 07, 2014 7:32 pm) • Gigi (Vin Feb 07, 2014 7:29 pm) • tonyst (Vin Feb 07, 2014 5:46 pm) and 8 more users
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: IMPORTANT
Postare numar:#2  MesajScris: Vin Feb 07, 2014 6:10 pm 
Neconectat
sobar

ratontop scrie:
Cateva modele de sobe gasiti aici: http://sobarul.com/viewtopic.php?f=7&t=187&start=10

Cateva discutii despre arderea intensiva vs ardere prelungita si arderea superioara vs ardere inversa(inferioara): http://sobarul.com/viewforum.php?f=50

Colegii de forum va vor ajuta in finalizarea proiectului.
Daca achizitionati un cazan din comert, trebuie sa citit manualul de utilizare pentru a-l putea folosi, de aceea este foarte important sa parcurgeti pasii de mai sus pentru ca doar daca cunoasteti agregatul si modul de functionare al acestuia il puteti exploata corect si in siguranta.

Daca mai sunt completari rog ceilalti colegi sa modifice acest mesaj.

As aduga si arhiva lucrarilor finalizate viewforum.php?f=39 restul e OK.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#3  MesajScris: Vin Feb 07, 2014 6:14 pm 
Neconectat
senior

Images: 0
Arhiva lucrarilor finalziate nu este disponibila decat dupa ce userii au la activ 25 de postari.

Raportează acest mesaj
Sus
 Profil Personal album  
Răspuns cu citat  
Postare numar:#4  MesajScris: Vin Feb 07, 2014 6:41 pm 
Neconectat
membru

Daca mai aveti putina rabdare o sa postez si varianta in romana a prezentarii lui Kuznetsov despre Teoria Miscarii Libere a Gazelor si explicatia functionarii clopotelor. Mai am de tradus cateva slide-uri.
Pentru cei care se descurca in engleza aveti doua documente foarte explicite aici...
viewtopic.php?p=32118#p32118

Ultima oară modificat de claudiu.s.ro pe Vin Feb 07, 2014 7:24 pm, modificat 1 dată în total.

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului claudiu.s.ro pentru postul: cristimoisuc (Dum Feb 09, 2014 2:12 pm)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#5  MesajScris: Vin Feb 07, 2014 6:44 pm 
Neconectat
senior

Images: 0
Nu plecam nicaieri!

Raportează acest mesaj
Sus
 Profil Personal album  
Răspuns cu citat  
Postare numar:#6  MesajScris: Vin Feb 07, 2014 7:33 pm 
Neconectat
membru

Pentru cei care vorbesc doar limba romana, aici gasiti cateva informatii despre:
-descrierea focarelor performante si a sobelor de zidarie
-procesul de ardere a lemnului
-descrierea sobelor in clopote
-vizualizari 3D
-prezentari video
-alte informatii utile despre acest domeniu

soberustice.webgarden.ro/menu/descrierea-focarelor-performante

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#7  MesajScris: Sâm Feb 08, 2014 4:41 pm 
Neconectat
membru

Am tradus mare parte a prezentarii lui Kuznetsov despre teoria Miscarii Libere a Gazelor si prezentarea sobelor in clopote. Rog colegii mai experimentati sa efectueze corectiile necesare (varianta in engleza am postat-o mai sus).
Am incercat traducerea si adaptarea textului folosind pe cat posibili termeni comuni, in sensul deja consacrat. Ultimele slide-uri le-am lasat in limba engleza deoarece se face referire la aplicatii la un nivel la care nu am fost sigur ca pot adapta folosind termenii de specialitate din limba romana. Poate cineva care lucreaza in domeniu si cunoaste foarte bine limba engleza (sau rusa) ne ajuta si cu ultima parte a traducerii.

Spor la studiu!

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului claudiu.s.ro pentru postare (in total 6): cneazul22 (Dum Feb 09, 2014 4:49 pm) • cristimoisuc (Dum Feb 09, 2014 2:12 pm) • trendd (Dum Feb 09, 2014 11:44 am) • Razvan (Dum Feb 09, 2014 9:33 am) • liviu-tiutiu (Sâm Feb 08, 2014 6:00 pm) • user_banat_63 (Sâm Feb 08, 2014 5:39 pm)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#8  MesajScris: Sâm Feb 08, 2014 6:14 pm 
Neconectat
sobar

claudiu.s.ro scrie:
Am tradus mare parte a prezentarii lui Kuznetsov despre teoria Miscarii Libere a Gazelor si prezentarea sobelor in clopote. Rog colegii mai experimentati sa efectueze corectiile necesare (varianta in engleza am postat-o mai sus).
Am incercat traducerea si adaptarea textului folosind pe cat posibili termeni comuni, in sensul deja consacrat. Ultimele slide-uri le-am lasat in limba engleza deoarece se face referire la aplicatii la un nivel la care nu am fost sigur ca pot adapta folosind termenii de specialitate din limba romana. Poate cineva care lucreaza in domeniu si cunoaste foarte bine limba engleza (sau rusa) ne ajuta si cu ultima parte a traducerii.

Spor la studiu!

Am pus fisierul tradus complet.

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului valistrugaru pentru postare (in total 5): cristimoisuc (Joi Apr 03, 2014 9:17 pm) • vanjulet (Vin Feb 14, 2014 10:10 pm) • trendd (Dum Feb 09, 2014 11:43 am) • Razvan (Dum Feb 09, 2014 9:33 am) • tonyst (Sâm Feb 08, 2014 6:20 pm)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#9  MesajScris: Sâm Feb 08, 2014 7:46 pm 
Neconectat
membru

valistrugaru sper sa nu te superi, chiar iti multumesc pt intentie, dar cred ca pentru cei care nu cunosc limba engleza si nici nu prea au cunostinte in domeniu o traducere cu "google translate" sau alt program nu prea este de folos. Si eu cred ca aceasta prezentare se adreseaza in special celor care inca nu s-au familiarizat cu sistemul respectiv. Ma gandeam mai mult la o traducere/adaptare efectiva facuta de cineva care deja cunoaste bine domeniul. Cam asta am incercat eu la restul materialului (mai putin acele slide-uri din parte finala).

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#10  MesajScris: Sâm Feb 08, 2014 8:17 pm 
Neconectat
sobar

claudiu.s.ro scrie:
valistrugaru sper sa nu te superi, chiar iti multumesc pt intentie, dar cred ca pentru cei care nu cunosc limba engleza si nici nu prea au cunostinte in domeniu o traducere cu "google translate" sau alt program nu prea este de folos. Si eu cred ca aceasta prezentare se adreseaza in special celor care inca nu s-au familiarizat cu sistemul respectiv. Ma gandeam mai mult la o traducere/adaptare efectiva facuta de cineva care deja cunoaste bine domeniul. Cam asta am incercat eu la restul materialului (mai putin acele slide-uri din parte finala).

Nu ma supar Claudiu daca reuseai sa traduci pina la capat nu trebuia sa mai intervin si eu , cred ca e bun tradus si cu "google translate" pentru cei care nu stiu limba engleza e bine venit .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2