Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Moderator: christi40

Post Reply
gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Thu Aug 16, 2018 10:32 am

Latest post of the previous page:

Adica nu ati indulcit acel colt ascutit ... Deci nu ati facut intocmai dupa desen . Oricum nu va credeam cand ati spus ca totul este conform planului .
Modificati acel unghi cu samota pe uscat si vedeti daca se modifica curentii de aer in focar .
Apoi , deasupra cuptorului , puneti o placa pe orizontala si separati partea superioara complet .
Daca aveti tiraj bun , folositi subarul dreapta jos ca si cale directa .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Thu Aug 16, 2018 10:55 am

Bucatele din alea nu stau intr-un focar unde se arunca lemne ..am alte focare care am lipit cu material ortner si au cazut ...o fi ele cu rol de ..??? dar nu ai cum cioparti samota pe viu..una este prog si alta in realitate :thumbup:

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Thu Aug 16, 2018 11:36 am

In cazul asta de ce nu va puteti face singur desenele dupa practica si experienta ? Mie imi lipsesc ambele .
Parca laudati nu stiu ce adeziv ca lipeste de nu se mai pot desface caramizile intregi ... Am taiat si eu cateva samote si stiu ce inseamna aceasta manopera . Era vorba de cateva bucati intr-un focar care nu trebuia sa fie neaparat plin si nici lemnele aruncate . In fine ... spor la sobe . Astept sa vad desenele d-voastra .
Cu stima .

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Thu Aug 16, 2018 11:52 am

gi0 wrote:
Thu Aug 16, 2018 11:36 am
In cazul asta de ce nu va puteti face singur desenele dupa practica si experienta ? Mie imi lipsesc ambele .
Parca laudati nu stiu ce adeziv ca lipeste de nu se mai pot desface caramizile intregi ... Am taiat si eu cateva samote si stiu ce inseamna aceasta manopera .
Cu stima .
pai cum sa zic ...la mine au fost bucatile alea si sa desprins pt ca nu au fost tesute ..adeziv peste 1500 gr este fff scump si nu da nimeni atatia bani :wtf: ce folosesc eu este pana 1300 grade...eu am respectat desenul exact la mm dar daca se desprind eu ce sa le fac???
20151117_224705.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Thu Aug 16, 2018 5:01 pm

georeby wrote:
Thu Aug 16, 2018 11:52 am
gi0 wrote:
Thu Aug 16, 2018 11:36 am
In cazul asta de ce nu va puteti face singur desenele dupa practica si experienta ? Mie imi lipsesc ambele .
Parca laudati nu stiu ce adeziv ca lipeste de nu se mai pot desface caramizile intregi ... Am taiat si eu cateva samote si stiu ce inseamna aceasta manopera .
Cu stima .
pai cum sa zic ...la mine au fost bucatile alea si sa desprins pt ca nu au fost tesute ...eu am respectat desenul exact la mm dar daca se desprind eu ce sa le fac???

20151117_224705.jpg
Puteti face gaura in ele si le bagati pe o tija de fierbeton sa construiti un stalp(gen buiandrug) de acea forma ... si il montati acolo ..ca sa respectati proiectul ..dar e o munca in plus fara nici un rost ..nu afecteaza cu nimic lipsa acelor bucatele care indulcesc unghiul
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by DAN » Thu Aug 16, 2018 8:08 pm

La taiere apar diferente de 5-10-20 mm, la caramizi apar diferente de 5-7 mm, adunate la un rand apar diferente de multi cm.
Nu cred ca sta nici un mester sa faca la mm ce a fost in proiect, nu cred ca un mester mai face proiecte, astea au fost goange pentru fraieri, dar cum fraierii nu i-au insemnat pe filozofi au ajuns sa pacaleasca mai multa lume.

Cand o sa vad un client care plateste si proiectul si soba si nu se uita la bani si totusi se incalzeste cu lemne , mai discutam...

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Fri Aug 17, 2018 7:59 am

gi0 wrote:
Thu Aug 16, 2018 11:36 am
In cazul asta de ce nu va puteti face singur desenele dupa practica si experienta ? Mie imi lipsesc ambele .
Parca laudati nu stiu ce adeziv ca lipeste de nu se mai pot desface caramizile intregi ... Am taiat si eu cateva samote si stiu ce inseamna aceasta manopera . Era vorba de cateva bucati intr-un focar care nu trebuia sa fie neaparat plin si nici lemnele aruncate . In fine ... spor la sobe . Astept sa vad desenele d-voastra .
Cu stima .

Vad ca sa inteles gresit pe aici...eu am zis ca am pus samotele alea dar au cazut, la mine fochistul este femeia :) si as dori sa vad pe cineva ca sa realimenteze intr-un focar cu o temperatura de peste 1000 gr si sa puna lemnele finut sau mai stiu eu cum,,mai ales cum este la mine(focar inclinat greu de alimentat) eu sunt mai tot timpul pe traseu si sotia nu va astepta 7 zile pana ma intorc ca sa ii fac focul...concluzia este ca le arunca din zbor ca altfel se arde si imi face doar teorie feminina.. ca aia asa, ba dc asa si nu asa...si bla bla bla
Desene nu fac si nu am timp pt ele prefer sa platesc persoana priceputa care manevreaza mouse-ul cum manevrez io caramida..nu imi place sa ma amestec acolo unde nu imi place...
Dan are dreptate, nimeni nu sta in chitibusuri pt ca intra in gaura din prima zi iar ca sa te plateasca cineva doar ca sa ma joc inca nu am gasit clienti care sa arunce cu bani...desi am facut sobe care au depasit 10000 euro/buc ..cand vezi ditamai mormanul de caramizi si samote si cand te gandesti ca in doua saptamani trebuie sa o dai gata si nu reusesti te cam ia cu frisoane ca nu te incadrezi in cheltuieli si ca,nu va plati in caz ca nu functioneaza te si mai ameninta cu proces...asa ca nu e chiar asa de usor ca pe forum ....scuze daca am ofensat pe cineva din postarile mele...

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Fri Aug 17, 2018 10:47 am

De ce sunteti amenintati cu procese , nu faceti sobe functionale ?!!!!
Cred ca trebuie sa va bazati pe experienta d-voastra si sa renuntati la desene .
Ce alte probleme mai are soba d-voastra ?

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Fri Aug 17, 2018 12:03 pm

gi0 wrote:
Fri Aug 17, 2018 10:47 am
De ce sunteti amenintati cu procese , nu faceti sobe functionale ?!!!!
Cred ca trebuie sa va bazati pe experienta d-voastra si sa renuntati la desene .
Ce alte probleme mai are soba d-voastra ?
o soba este functionala ...dar daca nu ai cos cu tiraj ai pus de o ciorba...ca nu trage, presiunea atmosferica slaba si de aici demonstreaza la client ca ...e prea scurt cosul ori prea ingust ori prea larg (aici ma refer la cosurile existente in casa trecute prin zidaria casei )dar el clientul vrea soba in clopote cu orice risc, asta doar cand incepi si o duci pana la final...iar dupa aia in caz ca nu trage cosul e de vina soba... desi a fost atentionat de N ori si de aici incepe amenintarea cu procesele...asa stau problemele in case la oameni...DAR TOTI VOR SOBE IN CLOPOTE ...dc oare nici eu nu stiu...cand ii intreb ce si cum, sunt ffff performante... dar cand le spui cat material trebuie sa intre si manopera se sperie si incep cu ale lor ca mai bine fac 9 teracote si nu au bataie de cap ...
La soba mea nu am pe cine invinui pt ca eu am asumat toata raspunderea... pana in prezent nu am probleme..in spate la focar doua lamele au crapat din cauza ca intra aerul fff turbulent pe acolo si nu mai reuseste sa se incalzeasca la primele doua lamele de jos de la baza...mai tot aerul intra doar prin lamelar si mai putin prin laterale...cand am pus suberul nu aveam indeajuns aer si l-am scos ... vreau chiar prin spate pe unde intra lamelarul sa fac atasare la un arzator automatizat cu programe si dupa aia oi vedea ce si cum...Desenele ajuta pe client sa vada cat de complicata este o soba in constructia ei si desingul cam cum ar arata ...in rest principiul de functionare este acelasi doar dimensionarea este diferita...

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by DAN » Fri Aug 17, 2018 7:18 pm

Vor toti in clopote fara sa stie si implicatile desi multi doar dau din gura cu privire la clopote dare EI FAC sobe in fumuri :)
Am totusi o observatie de facut la afirmatia "...nu e ca pe forum" , pe acest forum nu e ca pe alte forumuri, aici experienta catorva utilizatori care au postat informatii curate absolut dezinteresat a facut o mare multime de oameni sa invete lucruri utile despre aceste sobe, sunt si asa numiti "lectori" care nu recunosc cat au invatat de la acest forum si de la sfaturile unora care nu s-au prea laudat dar au ajutat pe fiecare.
Sunt desemenea o multime de alti "mesteri" aparuti peste noapte (vezi pe youtube mesteri aparuti peste nopte incepand cu anul 2013) care au profitat de acest forum si de aceeasi experienta a catorva oameni care au postat fara sa astepte nimci in schimb. Cred ca stim cei cativa, care efectiv am testat aceste sobe si cazane pentru prima oara in Romania, ca nu e "ca pe forum" si nu cred ca la noi se face referire.

Ca asta se uita, e un lucru firesc in Romania uitarea.

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Fri Aug 17, 2018 10:56 pm

DAN wrote:
Fri Aug 17, 2018 7:18 pm
Vor toti in clopote fara sa stie si implicatile desi multi doar dau din gura cu privire la clopote dare EI FAC sobe in fumuri :)
Am totusi o observatie de facut la afirmatia "...nu e ca pe forum" , pe acest forum nu e ca pe alte forumuri, aici experienta catorva utilizatori care au postat informatii curate absolut dezinteresat a facut o mare multime de oameni sa invete lucruri utile despre aceste sobe, sunt si asa numiti "lectori" care nu recunosc cat au invatat de la acest forum si de la sfaturile unora care nu s-au prea laudat dar au ajutat pe fiecare.
Sunt desemenea o multime de alti "mesteri" aparuti peste noapte (vezi pe youtube mesteri aparuti peste nopte incepand cu anul 2013) care au profitat de acest forum si de aceeasi experienta a catorva oameni care au postat fara sa astepte nimci in schimb. Cred ca stim cei cativa, care efectiv am testat aceste sobe si cazane pentru prima oara in Romania, ca nu e "ca pe forum" si nu cred ca la noi se face referire.

Ca asta se uita, e un lucru firesc in Romania uitarea.
Referitor ...nu ca pe forum ... inseamna ca nu poti aplica fiecare idee de la orice utilizator fara sa faci teste si nu poti face fel si fel de inovatii la clienti fara sa fie testat la sigur...la asta m-am referit...fiecare da cate o idee dar mai greu sa expui idei la client daca nu sunt la sigur si nu esti in stare sa ti le asumi in caz de esec....stiu multi dar si cunosc mesteri si lectori in care se dau mari cunoscatori in ale caramizilor dar au ca de baza aceasta meserie in prezent...dar in general iti trebuie foarte multa daruire si indemanare ca sa iti iasa o lucrare eficienta si de arta...

Post Reply