Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Moderator: christi40

Post Reply
georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Fri Aug 17, 2018 10:56 pm

Latest post of the previous page:

DAN wrote:
Fri Aug 17, 2018 7:18 pm
Vor toti in clopote fara sa stie si implicatile desi multi doar dau din gura cu privire la clopote dare EI FAC sobe in fumuri :)
Am totusi o observatie de facut la afirmatia "...nu e ca pe forum" , pe acest forum nu e ca pe alte forumuri, aici experienta catorva utilizatori care au postat informatii curate absolut dezinteresat a facut o mare multime de oameni sa invete lucruri utile despre aceste sobe, sunt si asa numiti "lectori" care nu recunosc cat au invatat de la acest forum si de la sfaturile unora care nu s-au prea laudat dar au ajutat pe fiecare.
Sunt desemenea o multime de alti "mesteri" aparuti peste noapte (vezi pe youtube mesteri aparuti peste nopte incepand cu anul 2013) care au profitat de acest forum si de aceeasi experienta a catorva oameni care au postat fara sa astepte nimci in schimb. Cred ca stim cei cativa, care efectiv am testat aceste sobe si cazane pentru prima oara in Romania, ca nu e "ca pe forum" si nu cred ca la noi se face referire.

Ca asta se uita, e un lucru firesc in Romania uitarea.
Referitor ...nu ca pe forum ... inseamna ca nu poti aplica fiecare idee de la orice utilizator fara sa faci teste si nu poti face fel si fel de inovatii la clienti fara sa fie testat la sigur...la asta m-am referit...fiecare da cate o idee dar mai greu sa expui idei la client daca nu sunt la sigur si nu esti in stare sa ti le asumi in caz de esec....stiu multi dar si cunosc mesteri si lectori in care se dau mari cunoscatori in ale caramizilor dar au ca de baza aceasta meserie in prezent...dar in general iti trebuie foarte multa daruire si indemanare ca sa iti iasa o lucrare eficienta si de arta...

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Sat Aug 18, 2018 1:40 am

Daca nu mai aveti de adaugat nimic referitor la soba d-voastra , desi ar trebui sa faceti o postare care sa cuprinda toate problemele , modificarile si ce modificari ati mai face , poate aveti bunavointa sa trageti o concluzie si despre soba parintilor d-voastra .
Incercuiti zona in care au crapat lamelele de care ati pomenit . Ati incercat sa micsorati fantele ? Ati afirmat ca intra prea mult aer pe spate .
Mai cred ca domnul @ego , cand se referea ca pe forum , de fapt a vrut sa spuna ca nu se poate taia samota exact ca in desen . Una este pe calculator , alta in practica .
Mai jos sunt trei imagini cu soba virtuala a domnului @ego .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by DAN » Sat Aug 18, 2018 4:56 am

In privinta daruirii, pentru mine a fost cel mai greu sa vezi clientii care n-au nici o ideie cum vor ozn-uri si apoi sa faca din soba pe care le-ai facut-o o bataie de joc in exploatare si sa spuna ca nu e buna aia sau aia cand ei nici nu stiau sa bage lemnele in soba. Cel mai greu e sa dai de oameni obiectivi printre cei ce folosesc lemn la incalzirea casei, ei traiesc in alta epoca si tu le aduci laptopuri si calcule din facultati sa le faci o soba.
Sincer nu stiu cum se vor potrivi sobele acestea la o populatie atat de inculta in multe domenii care face doar ce face vecinul, poate doar prin obligatia legii.
Eu n-am reusit in aproape 3 ani,la inceputuri, sa verific exact consumul de lemne ca sa pot estima exact un consum exact.
Dupa ce te lupti sa gasesti ideile exacte dai de oameni care baga saboti de tren in sobe spunand ca sunt mari realizari...DA. in mod cert ai nevoie de daruire si o motivatie extrem de puternica sa faci munca asta, cine o face nu prea e un om "normal".
Bine, unii se folosesc de asta sa abureasca pe altii ca soba e buna dar ei sunt nestiutori si dupa 3 ani e inutil sa te mai plangi.

Vom vedea cat de bine o sa intre sobele astea la scara larga.

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Sat Aug 18, 2018 9:05 am

Lamelele am taiat din placi de samota de latimea 12cm /50 zidite pe lat ...primele de la baza au fisurat si tare sa largit(uzat,tocit) gaurile de la aer tot la baza focarului ...
catalizator.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by tonyst » Sat Aug 18, 2018 9:25 am

Normal ca in zona aceea apare soc termic , preancalzirea aerului secundar este f. importanta pentru realizarea unei arderi performante .

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by tonyst » Sat Aug 18, 2018 9:30 am

Normal ca in zona aceea apare soc termic , preancalzirea aerului secundar este f. importanta pentru realizarea unei arderi performante .
La reaprinderea focului si mai ales cand agregatul este rece se foloseste si aer primar .

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Sat Aug 18, 2018 9:34 am

tonyst wrote:
Sat Aug 18, 2018 9:30 am
Normal ca in zona aceea apare soc termic , preancalzirea aerului secundar este f. importanta pentru realizarea unei arderi performante .
La reaprinderea focului si mai ales cand agregatul este rece se foloseste si aer primar .
la mine merge aerul primar mai tot timpul din cauza ca aerul secund se concentreaza mai mult in spate si mai putin prin canale pe laterale,asta pana ce se incinge focarul ..dupa aia sar jeturi si pe laterale dar mai mult pe sus pe langa catalizatori ...acolo e turbulenta magnifica

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Sat Aug 18, 2018 9:51 am

georeby wrote:
Sat Aug 18, 2018 9:34 am
tonyst wrote:
Sat Aug 18, 2018 9:30 am
Normal ca in zona aceea apare soc termic , preancalzirea aerului secundar este f. importanta pentru realizarea unei arderi performante .
La reaprinderea focului si mai ales cand agregatul este rece se foloseste si aer primar .
la mine merge aerul primar mai tot timpul din cauza ca aerul secund se concentreaza mai mult in spate si mai putin prin canale pe laterale,asta pana ce se incinge focarul ..dupa aia sar jeturi si pe laterale dar mai mult pe sus pe langa catalizatori ...acolo e turbulenta magnifica
Cum a spus si d-l Ion ..acolo este un stres termic ..fiindca acel aer care vine prin primele randuri din spate actioneaza ca aer primar si intretine arderea .e ca un gratar ...din samota ..dispus pe verticala ..si fiindca sunt bucati lungi .se dilata si se contracta mai accelerat ..asa ajung sa se fisureze ..plus ca ati zis ca se mai alimenteaza cu viteza si din mers , cand aceste bucati sunt dilatate la maxim, o lovitura de la lemne accentuiaza socul ..si ....incet incet se distrug ..poate era mai bine ca primele doua randuri sa le faceti din samota normala ..si mai sus sa continuati cu straifuri de samota lunga ..
Last edited by ciobimar on Sat Aug 18, 2018 9:53 am, edited 1 time in total.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by tonyst » Sat Aug 18, 2018 9:52 am

Varianta cu tuburi metalice este cea mai buna dar puse vertical si aerul luat de sub cenusar si dirijat spre partea superioara a stivei de lemne , intervine conductibilitatea termica mai buna a metalelor in vederea preincalzirii aerului secundar .
Necesarul de aer pentru combustie este de mare importanta , reglarea debitului de aer secundar influenteaza temperatura in focar , care... oricat am vrea noi nu depaseste 850 gr C , si normal , pierderile pe cos .

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Sat Aug 18, 2018 11:02 am

Ce am dedus eu este ca trebuie facut cumva si de adus aer secundar doar pe laterale dinspre spate primele 4 samote pe inaltime si deloc in spate ca sa aiba timp sa se preincalzeasca si mai mult aer secund adus sub catalizatori si numai acolo ...ca sa faca implozia la flacarile care trec fortat prin catalizatori ...acolo trebuie concentrat tot aerul si nu prin peretii focarului

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Sat Aug 18, 2018 12:16 pm

Pe spate trebuia sa fie un ozn de subar care ar fi putut regla fiecare nivel de fanta , inclusiv , daca imi amintesc bine , chiar inchiderea completa .
Fiind libera trecerea aerului si intrarea aproape de fantele de pe spate , da , intradevar acolo apare un soc termic , aerul fiind mult mai rece la baza .
Ar putea astupa cu vata ceramica primele 4 randuri de fante , poate si tuburile de jos si sa lase primarul prin usa laterala , dar cu directionare si spre fata .

Post Reply