Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Moderator: christi40

Post Reply
gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Sat Aug 18, 2018 12:16 pm

Latest post of the previous page:

Pe spate trebuia sa fie un ozn de subar care ar fi putut regla fiecare nivel de fanta , inclusiv , daca imi amintesc bine , chiar inchiderea completa .
Fiind libera trecerea aerului si intrarea aproape de fantele de pe spate , da , intradevar acolo apare un soc termic , aerul fiind mult mai rece la baza .
Ar putea astupa cu vata ceramica primele 4 randuri de fante , poate si tuburile de jos si sa lase primarul prin usa laterala , dar cu directionare si spre fata .

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Sat Aug 18, 2018 1:00 pm

gi0 wrote:
Sat Aug 18, 2018 12:16 pm
Pe spate trebuia sa fie un ozn de subar care ar fi putut regla fiecare nivel de fanta , inclusiv , daca imi amintesc bine , chiar inchiderea completa .
Fiind libera trecerea aerului si intrarea aproape de fantele de pe spate , da , intradevar acolo apare un soc termic , aerul fiind mult mai rece la baza .
Ar putea astupa cu vata ceramica primele 4 randuri de fante , poate si tuburile de jos si sa lase primarul prin usa laterala , dar cu directionare si spre fata .
O sa incerc asta in caz de nu reusesc sa montez arzatorul de peleti...pt acela nu mai am nevoie de aer deoarece voi aduce de afara in spatele lui la ventilator ...

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by DAN » Sat Aug 18, 2018 1:08 pm

Astupat tot si ultimele 2 randuri din apropierea podului sobei deschise. Daca nu ajunge aerul secundar deschise si altele, dar dupa ce se testeaza.
Pentru lemne poatte e buna o colivie de otel sau chiar o semicutie pana la jumatatea focarului.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Sun Aug 19, 2018 7:25 am

DAN wrote:
Sat Aug 18, 2018 1:08 pm

Pentru lemne poatte e buna o colivie de otel sau chiar o semicutie pana la jumatatea focarului.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Sun Aug 19, 2018 12:00 pm

ciobimar wrote:
Sun Aug 19, 2018 7:25 am
DAN wrote:
Sat Aug 18, 2018 1:08 pm

Pentru lemne poatte e buna o colivie de otel sau chiar o semicutie pana la jumatatea focarului.
Asa ceva vroiam sa fac :thumbup: ca sa pun un sac de peleti si sa aprind manual ...am facut testari si un sac 15kg a ars aproape 4 ore intensiv numa ca trebuia din cand in cand sa scormonesc peletii arsi...rezultatul o ardere ff curata si cu flacara mare fara fum ...la bricheti nu prea imi place cum ard ...ard mocnit si fara flacara dar in schimb degaja temperatura si scot mult fum pana se aprind fata de lemn...

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Sun Aug 19, 2018 6:13 pm

Un sac de peleti ... ars fara nici un control . Peletii sunt la cel putin dublu pret fata de lemne . Chiar nu vad avantajul fara un arzator automatizat .
Lucrez cu cazane pe peleti si stiu ce spun , mai ales in cazul unei subdimensionari . La peleti singurul avantaj este buncarul si automatizarea , daca nu sunt ...

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Sun Aug 19, 2018 6:42 pm

La mine se aduc peleti de brad din Ucraina la 15kg sac/ 13lei iar de stejar 15kg /11lei nu vad unde este scumpetea iar 1mst de lemn foioase adus acasa 300-350lei uscat la palet...iar din padure nu prea mai apuci sa cumperi pt ca nu mai vand la populatie ci doar la firmele care se ocupa cu licitatia de exploatare pt ca ele vor revinde catre populatie...Iar daca ai tupeu si cumperi de la padurar si ai bafta sa te opreasca politia ramai fara masina si lemne dar si cu o condamnare penala...In Constanta cred si io ca este scump la peleti, dar nici lemne nu aveti pe acolo..doar carbunele va mai salveaza in schimb la Suceava mai putin carbune si mai mult lemn si peleti

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Sun Aug 19, 2018 7:08 pm

O sa radeti dar depozitele sunt pline de lemne in judet . O tona lemne sa zicem ca este 500 ron , peletii ...1200 ron . Cum nu vedeti diferenta ???!!!
In prezent tot lemnul este cel mai ieftin combustibil . Am avut peleti de diferite calitati , preturile aproximativ asemanatoare . Peletii de calitate proasta fac zgura in arzator pana cand se stinge focul si nu se reaprinde decat daca arzatorul este curatat . Uneori zgura necuratata mai mult timp este ca otelul si distruge capatul melcului , infunda gaurile de aer .... Si nu merg pe peleti de brad pentru ca au putere calorica mai slaba .
Cat despre bricheti , doar unii sunt buni , restul lasa multa cenusa si putere calorica mica . Intodeauna ii combin cu peleti , desi cazanul este pe peleti si lemne , nu bricheti .
La d-voastra tona de peleti de brad ajunge la 766ron . Cat coasta tona de brad ? Cand spun ca pretul peletilor este dublu , asa este . Clar .
Dar puterea calorica nu este dubla , nu nu nu .

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Sun Aug 19, 2018 7:16 pm

Asa ceva o sa montez la mine..
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=17vxyuyFNNs[/youtube]

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Sun Aug 19, 2018 7:43 pm

Acela este doar sertarul de curatare ... un filmulet cu arzatorul complet nu este ?
Dar ar trebui discutat pe un topic separat despre arzatoare de peleti . Ca iar le amestecam .

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Mon Aug 20, 2018 9:52 am

gi0 wrote:
Sun Aug 19, 2018 7:43 pm
Acela este doar sertarul de curatare ... un filmulet cu arzatorul complet nu este ?
Dar ar trebui discutat pe un topic separat despre arzatoare de peleti . Ca iar le amestecam .
Aici sunt cei care vand ...https://homefort.ro/produse/arzatoare-p ... -smb-50kw/
Io cred ca sunt avantaje si dezavantaje..fiind pe la casele oamenilor si vazand cum se chinuie sa cumpere lemne apoi sa taie cu drujba si sa crape apoi sa le stivuiasca ..cred ca depaseste 500lei/tona

Post Reply