Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Moderator: christi40

Post Reply
georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Wed Aug 15, 2018 3:38 pm

Latest post of the previous page:

ciobimar wrote:
Wed Aug 15, 2018 3:07 pm
georeby wrote:
Wed Aug 15, 2018 1:39 pm
Referitor la soba mea sunt multe neajunsuri..
1)..subdimensionat focarul(lemne putine la un foc pt o suprafata de 300mp casa28KW

Puteti da ceva detalii..ca nu se prea intelege ce vreti sa ziceti ..ce dimensiuni are focarul= de spuneti ...putine lemne ..
-va referiti la putere ...ca nu face fata pentru 300mp
-sau autonomie de ardere ...si incap putine pe inaltime ..incat sunteti nevoit sa stati langa usa sa alimentali din mers..
Pana ma si acomodez cu butoanele de pe forum dupa atata lipsa de pe forum nici nu mai stiu ce si cum sa tastez..nu pot atasa poze cica sunt prea mari
..Da focarul este si inclinat si foarte jos portita de alimentare greu alimentez ..la sobele la clienti ridic portita cat mai sus aproape de tavan la focar ca sa poata alimenta usor ..referitor la cenusar cred ca este mai ok fata de cum este la mine ramane carbune nears din cauza ca am aer doar la secundar si primar doar prin portita care ajunge doar la nivel de prima teava de inox de la baza in rest ciuciu aer la baza focarului...nu prea recomand fara cenusar ...cel mai mult imi incap 20kg si daca sunt noduroase incap 15kg pai cam trebuie sa frec portita din mers si atunci mi se afuma pana se aprind lemnele bine iar dupa aia revine la loc focar alb ...
Am fost nevoit sa fac o incizie pe lateral la focar un fel de portita pt aer primar luat din casa...dar nu imi place cum arde imi face flacara rasucita inspre portita la sticla in loc sa duca in sus spre cuptor

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Wed Aug 15, 2018 3:46 pm

Mda , un dezavantaj cu portita jos ... A fost pozitionata asa pentru a scoate cenusa usor , dar la incarcare nu m-am gandit :think:
In ce priveste aerul de combustie , pentru aer primar nu aveti o portita pe lateral care aduce aer chiar la baza vatrei ?
Daca curentul de aer impinge focul spre geam nu merge redirectionat spre spate ? Faptul ca turbioneaza flacara inseamna ca se face un amestec mai bun aer /gaze de lemn .
Last edited by gi0 on Wed Aug 15, 2018 3:49 pm, edited 1 time in total.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by DAN » Wed Aug 15, 2018 3:46 pm

Dimensiunea maxima la fisiere este de 2MB deci trebuiesc micsorate atasamentele sub aceasta valoare.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Wed Aug 15, 2018 3:47 pm

Sunt deacord cu dvs, cu pozitionarea usii mai sus ...si eu sustin/recomand acest lucru.. dar nu merge chiar sus de tot , mai trebuie lasate vreo 2-3 randuri pana la tavan ca sa nu iasa fumul cand dechizi usa ..

Dar ma interesa si dimensiunea bazei focarului ...

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Wed Aug 15, 2018 3:49 pm

DAN wrote:
Wed Aug 15, 2018 3:46 pm
Dimensiunea maxima la fisiere este de 2MB deci trebuiesc micsorate atasamentele sub aceasta valoare.
am vazut dimensiuni mici ..trebuie sa micsorez fisierele ca ale mele sunt uriase... :thumbup:

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Wed Aug 15, 2018 3:50 pm

Mda , un dezavantaj cu portita jos ... A fost pozitionata asa pentru a scoate cenusa usor , dar la incarcare nu m-am gandit :think:
In ce priveste aerul de combustie , pentru aer primar nu aveti o portita pe lateral care aduce aer chiar la baza vatrei ?
Daca curentul de aer impinge focul spre geam nu merge redirectionat spre spate ? Faptul ca turbioneaza flacara inseamna ca se face un amestec mai bun aer /gaze de lemn .

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Wed Aug 15, 2018 3:51 pm

gi0 wrote:
Wed Aug 15, 2018 3:46 pm
Mda , un dezavantaj cu portita jos ... A fost pozitionata asa pentru a scoate cenusa usor , dar la incarcare nu m-am gandit :think:
In ce priveste aerul de combustie , pentru aer primar nu aveti o portita pe lateral care aduce aer chiar la baza vatrei ?
Daca curentul de aer impinge focul spre geam nu merge redirectionat spre spate ? Faptul ca turbioneaza flacara inseamna ca se face un amestec mai bun aer /gaze de lemn .
Am specificat ca am facut dupa aia o usita dar nu a iesit pe mijlocul vetrei la focar ci mai mult inspre spate si din aceasta cauza imi face un fel de vartej si asta pana se aprind bine lemnele ..pe sticla am de multe ori si 320gr...

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Wed Aug 15, 2018 3:52 pm

atunci ..cate doua usi ..usa mare de alimentare sus ..si usa mica de cenusar jos ...sau mai bine invers ..usa mare jos pentru privelistea ardereii si o usita mica sus pentru completare a stivei de lemne pana mai sus ..sau o usa dreptunghiul;ara pe inaltime...
Last edited by ciobimar on Wed Aug 15, 2018 3:55 pm, edited 1 time in total.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Wed Aug 15, 2018 3:53 pm

Nici nu cred ca veti avea pe sticla mai putin , indiferent ca aveti acea portita sau nu .

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Wed Aug 15, 2018 3:55 pm

ciobimar wrote:
Wed Aug 15, 2018 3:47 pm
Sunt deacord cu dvs, cu pozitionarea usii mai sus ...si eu sustin/recomand acest lucru.. dar nu merge chiar sus de tot , mai trebuie lasate vreo 2-3 randuri pana la tavan ca sa nu iasa fumul cand dechizi usa ..

Dar ma interesa si dimensiunea bazei focarului ...
Pai se lasa doua randuri de caramida plus doua randuri de placi deci cam 15-30cm deasupra usi pana la catalizatori

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Wed Aug 15, 2018 3:58 pm

georeby wrote:
Wed Aug 15, 2018 3:55 pm
ciobimar wrote:
Wed Aug 15, 2018 3:47 pm
Sunt deacord cu dvs, cu pozitionarea usii mai sus ...si eu sustin/recomand acest lucru.. dar nu merge chiar sus de tot , mai trebuie lasate vreo 2-3 randuri pana la tavan ca sa nu iasa fumul cand dechizi usa ..

Dar ma interesa si dimensiunea bazei focarului ...
Pai se lasa doua randuri de caramida plus doua randuri de placi deci cam 15-30cm deasupra usi pana la catalizatori
daca aveti cuptor negru sus deasupra catalizatorilor puteti monta usa de alimentare exact sus pana in catalizatori ..adica are unde se duce flacara si fumul si nu trebuie sa faca plecaciuni si sa iasa in camera ..

Nu mi-ati zis ce dimensiuni are baza focarului pentru 28 kw=300mp
Last edited by ciobimar on Wed Aug 15, 2018 4:00 pm, edited 1 time in total.

Post Reply