Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Moderator: christi40

Post Reply
ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Wed Aug 15, 2018 7:18 pm

Latest post of the previous page:

Sunt detalii pentru ardere superioara in focar....scuze ca m-am bagat in vorba ..d-sul are arderea in focar eu in camera de ardere ..la mine focarul are doar rol de buncar ... este doar o parte din ardere ce se initiaza aici si restulse dezvolta in camera de ardere ..cred ca nu se pot face camparatii ..mai mult am incurcat treaba ..

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Wed Aug 15, 2018 7:28 pm

Acum ca mi sa inchis sursa de lemn si nu stiu daca imi ajung cele care le mai am... am comandat cox pentru la iarna.. deci... cred ca trebuie sa fac cateva modificari in toamna asta .si poate ma hotarasc sa-l fac cu ardere superioara..mai vedem

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Wed Aug 15, 2018 7:34 pm

Orice comentariu este binevenit . Nu facem comparatii intre agregate . Vrem sa intelegem mai bine fenomenele care se petrec in astfel de agregate si sa nu fie repetate de alti useri .
Eu sunt intrusul dar mi-am permis sa-l invit pe domnul@ego la discutii pentru ca sunt implicat in proiect .
Chiar as dori sa aflu mai multe despre agregatul d-voastra , si daca aveti bunavointa , oricand puteti sa incepeti sa va spuneti parerea despre functionarea acestuia . Cred ca aveti chiar un topic dedicat pentru aceasta , dar o puteti face pe acest topic .

Desenul a fost facut pentru un alt model de usa , mai inalta cu cel putin o caramida .
In practica , a fost montat un alt model . O caramida nu este mult , dar fi facilitat o incarcare pe o inaltime mai mare .
Nu stiu exact care este diferenta utila intre cele doua rame de usi ...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Wed Aug 15, 2018 7:55 pm

Felicitari ...e o lucrare impresionanta...incerc sa o inteleg ..din focar merge caldura pe schimbator si apoi urca deasupra in clopotul de sus ..nu e riscant ...sa faca acolo condens cumva ,,stai ca mai are si bancuta ...

Cat despre usa ,daca imi perimiteti as fi urcato sus de tot sub cea de la cuptor doar un buiandrug de jumatate de caramida sa fie distanta ..,

si pentru curatare montata jos inca o usita mica de cenusar ..

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Wed Aug 15, 2018 8:07 pm

ciobimar wrote:
Wed Aug 15, 2018 7:55 pm
Felicitari ...e o lucrare impresionanta...incerc sa o inteleg ..din focar merge caldura pe schimbator si apoi urca deasupra in clopotul de sus ..nu e riscant ...sa faca acolo condens cumva ,,stai ca mai are si bancuta ...

Cat despre usa ,daca imi perimiteti as fi urcato sus de tot sub cea de la cuptor doar un buiandrug de jumatate de caramida sa fie distanta ..,

si pentru curatare montata jos inca o usita mica de cenusar ..
din focar am doua iesiri una jos care intra la registru si una deasupra la clopotel peste focar care intra in clopotul de radiatie care este deasupra peste cel de registru si paralel pana jos cu registru,dar acolo sus am pus un suber care inchide ermetic la clopotul de radiatie...
Acolo la usa am zis ca sa gresit am focar inalt plus cuptor negru dar alimentarea cam grea si nici lemne nu pot pune la fel doar 50cm si am multe goluri in focar care nu ajuta la nimic...nu am condens in soba deloc..dar la o ardere culeg cam 2-3 litri deoarece las pompa la 45 si asa o am de 3 ani ...

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Wed Aug 15, 2018 8:39 pm

georeby wrote:
Wed Aug 15, 2018 8:07 pm

Acolo la usa am zis ca sa gresit am focar inalt plus cuptor negru dar alimentarea cam grea si nici lemne nu pot pune la fel doar 50cm si am multe goluri in focar care nu ajuta la nimic...nu am condens in soba deloc..dar la o ardere culeg cam 2-3 litri deoarece las pompa la 45 si asa o am de 3 ani ...
Stiu ca ati spus..si sa inteles dar a cerut d-l gio sa mai zicem care e treaba cu desenul dansului si punerea in opera ..

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Wed Aug 15, 2018 8:40 pm

In final asa arata lucrarea .
Intradevar mare , multa munca si costuri pe masura . Daca rezultatele sunt pozitive , doar utilizatorul poate spune .
Si-a asumat responsibilitatea lucrarii si a rezultatelor .
Comentarii mai sunt inca de facut .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Wed Aug 15, 2018 8:49 pm

georeby wrote:
Wed Aug 15, 2018 8:07 pm



din focar am doua iesiri una jos care intra la registru si una deasupra la clopotel peste focar care intra in clopotul de radiatie care este deasupra peste cel de registru si paralel pana jos cu registru,dar acolo sus am pus un suber care inchide ermetic la clopotul de radiatie...
Ce inteleg eu..din prima parte,,, mai putin faza cu subarul..
Aveti doua iesiri din focar care merg amandoua deodata ,...pe una de mai jos intra gazele mai reci la registru si gazele fierbinti ce din inertie urca sus, intra in clopotul de radiatie de deasupra si apoi coboara in bancute..
poate de asta nu urca apa peste 60de grade niciodata ..si va deranjeaza caldura din clopotul de radiatie ..
daca e asa... ar fi trebuit sa faceti cumva distribuirea invers ..prin iesirea de sus sa meraga pe registru si prin aia de jos sa merga in clopotul de radiatie cum ii ziceti dvs..
Last edited by ciobimar on Wed Aug 15, 2018 8:53 pm, edited 1 time in total.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Wed Aug 15, 2018 8:52 pm

gi0 wrote:
Wed Aug 15, 2018 8:40 pm

Comentarii mai sunt inca de facut .
Nu doresc musai sa fac comentarii pe munca dvs ..ma pot opri daca deranjez...dar mia placut ca omul a fost sincer si a spus ce merge si ce nu e multumit de asta mi-am permis sa-mi dau cu parerea ..

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Wed Aug 15, 2018 8:59 pm

din focar am doua iesiri una jos care intra la registru si una deasupra la clopotel peste focar care intra in clopotul de radiatie care este deasupra peste cel de registru si paralel pana jos cu registru,dar acolo sus am pus un suber care inchide ermetic la clopotul de radiatie...
Ce inteleg eu..din prima parte,,, mai putin faza cu subarul..
Aveti doua iesiri din focar care merg amandoua deodata ,...pe una de mai jos intra gazele mai reci la registru si gazele fierbinti ce nin inertie urca sus intra in clopotul de radiatie de deasupra si apoi coboara in bancute..
poate de asta nu urca apa peste 60de grade niciodata ..si va deranjeaza caldura din clopotul de radiatie ..
daca e asa... ar fi trebuit sa faceti cumva distribuirea invers ..prin iesirea de sus sa meraga pe registru si prin aia de jos sa merga in clopotul de radiatie cum ii ziceti dvs..
Asa a fost la inceput dar acum toata caldura intra doar pe registru si deloc in clopotul cu radiatie...doar cand aprind focul deschid doua subere unul deasupra la focar si altul calea directa care este in clopotul de radiatie plus ca am doua racorduri la cos unul la baza din bancuta cos si unul deasupra sobei pt calea directa...deci nu am folosit si nu folosesc clopotul cu radiatie ..si cu pierderea de caldura pateam de la inceput cand am dat drumu la soba, toata caldura intra sus in clopotul cu radiatia si mai putin la registru...de aia am fost nevoit sa modific si sa mai pun un suber ..
clopot cu schimbator montat 2.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Wed Aug 15, 2018 9:13 pm

Proiectul am facut exact dupa program facut de gio cu nici o abatere de la dimensiuni doar ca dupa aia am mai adaugit si modificat unele parti din soba

aici am un film facut cu masuratori in infrarosu cu o ardere intensiva de 4ore si am masurat a doua zi dupa 13 ore sa pot vedea cat a acumulat si cat dureaza radiatia...

Post Reply