Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Moderator: christi40

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by phoenix » Tue Jun 09, 2015 2:44 pm

Latest post of the previous page:

In general userii de aici ii cunosc si nu ar lauda ceva decat daca este corect.
Eu doar am propus Cristi poate este ceva bun restul se poate ignora fara probleme.
Eu de ex cred ca am fost cel mai critic cu privire la sobele astea si asta din pacate pe barba mea. Daca vorbim de oameni care mai fac sobe pentru rude prieteni, dupa a 4-a soba mai uita sa le critice si este normal, trebuie sa simta ca sunt bune altfel se simt impostori...vanzatorii chiar cred ca sunt bune produsele lor.

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by christi40 » Tue Jun 09, 2015 2:45 pm

exdan wrote:Poate ar trebui mutat subforumul la arhiva lucrarilor finalizate, practic o sa imbogateasca respectiva arie sau dca tehnic nu e posibil il mutam langa acel forum, sa fie in aceeasi zona.

Ar trebui si un premiu simbolic ceva la cel ce castiga, poate adunam 3 lei si ii cumparam un vatrai sau o perie de cos :)
...... nici un premiu nu-i necesar, ce poate fi mai multumitor decat sa stii ca ai facut ceva demn de urmat???? Eu daca as fi in locul lui Flavius, m-as umfla in pene de cate ori pomeneste cineva de calculatoarele sale.

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by christi40 » Tue Jun 09, 2015 2:46 pm

flavius76 wrote:Toata treaba asta mi se pare cumva amuzanta, parca e un fel de joc la o petrecere in pijamale :lol: Sunt curios cine o sa se inhame la treaba asta.


Deci sa inteleg, ca nici tu nu porti pijamale!?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by phoenix » Tue Jun 09, 2015 2:52 pm

Tu da dar Flavius e un om dificil asa cum i-am si declarat la intalnire :) daca il lauzi prea mult nu e bine cred ca daca e laudat zice ca nu e calea corecta si se duce si cauta pe calea grea si fara laude aia cu laude multe este prea comuna.

Cristi daca eu vb prea mult te rog sa ma pui la punct, inteleg ca esti moderator aici...

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by christi40 » Tue Jun 09, 2015 2:58 pm

exdan wrote:In general userii de aici ii cunosc si nu ar lauda ceva decat daca este corect.
Eu doar am propus Cristi poate este ceva bun restul se poate ignora fara probleme.
Eu de ex cred ca am fost cel mai critic cu privire la sobele astea si asta din pacate pe barba mea. Daca vorbim de oameni care mai fac sobe pentru rude prieteni, dupa a 4-a soba mai uita sa le critice si este normal, trebuie sa simta ca sunt bune altfel se simt impostori...vanzatorii chiar cred ca sunt bune produsele lor.


E, uite aici ai atins putin miezul ideii, deci pe topicul u de am expus eu soba, nimeni nu ma combate cand zica ca am mea este lunga, groasa si vartoasa, dar aducand-o aici este cum as sta nud in fata voastra si ma supun criticilor. (spre acum sa nu dezvoltati exemplul dat , este o metafora!)
Daca sunt multumit de agregatul meu, iar juriul considera ca macar teoretic este viabil, nu mai ramane decat sa se demonstreze practic, aici avem doua variante, ori vizitarea acelui agregat, ori confirmarea celui care va clona lucrarea(timpul le rezolva pe toate).

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by christi40 » Tue Jun 09, 2015 3:00 pm

exdan wrote:Tu da dar Flavius e un om dificil asa cum i-am si declarat la intalnire :) daca il lauzi prea mult nu e bine cred ca daca e laudat zice ca nu e calea corecta si se duce si cauta pe calea grea si fara laude aia cu laude multe este prea comuna.

Cristi daca eu vb prea mult te rog sa ma pui la punct, inteleg ca esti moderator aici...

Uneori te-as pune eu la colt, da' nu vad nici un buton cu care sa-ti mai stopez logoreea. (glumesc)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by phoenix » Tue Jun 09, 2015 3:01 pm

Deci tu vrei sa "demolam"lucrarile si chiar sa convingem userul de ce e bine si rau in lucrarea lui prin puterea juriului.
Asta ca sa ajute pe altii.

Sa fie Flavius in juriu singur atunci :) il obligam fara vot il imbracam imediat in pijama...

Am spus!

Doar adminul reuseste anemic sa ma faca sa tac si vai ce pateste apoi, recuperez rapid.

Hai sa fim seriosi ca vad ca esti serios, ne asteapta vremuri grele . :(

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by christi40 » Tue Jun 09, 2015 3:02 pm

christi40 wrote:
exdan wrote:In general userii de aici ii cunosc si nu ar lauda ceva decat daca este corect.
Eu doar am propus Cristi poate este ceva bun restul se poate ignora fara probleme.
Eu de ex cred ca am fost cel mai critic cu privire la sobele astea si asta din pacate pe barba mea. Daca vorbim de oameni care mai fac sobe pentru rude prieteni, dupa a 4-a soba mai uita sa le critice si este normal, trebuie sa simta ca sunt bune altfel se simt impostori...vanzatorii chiar cred ca sunt bune produsele lor.


E, uite aici ai atins putin miezul ideii, deci pe topicul unde am expus eu soba, nimeni nu ma combate cand afirm ca am mea este lunga, groasa si vartoasa, dar aducand-o aici este cum as sta nud in fata voastra si ma supun criticilor. (sper acum sa nu dezvoltati exemplul dat , este o metafora!)
Daca sunt multumit de agregatul meu, iar juriul considera ca macar teoretic este viabil, nu mai ramane decat sa se demonstreze practic, aici avem doua variante, ori vizitarea acelui agregat, ori confirmarea celui care va clona lucrarea(timpul le rezolva pe toate).

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by flavius76 » Tue Jun 09, 2015 3:54 pm

Nu stiu cum se va face departajarea fara sa vedem sobele efectiv in actiune, de exemplu punem o intrebare de genul: Cum arata fumul la cos in timpul functionarii? Si unul raspunde ca la el e ca un abur, altul spune ca e ca o ceata albicioasa, altul spune ca arata ca un nor ce dispare rapid, etc. Ce departajare sa faci :lol: ? Legat de temperatura la cos, unii nici nu au termometru pe cos.
Cred ca doar cu o vizitare a agregatului si eventual prin masurarea cu testerul se poate face o apreciere cat de cat.

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by georeby » Tue Jun 09, 2015 4:09 pm

flavius76 wrote:Nu stiu cum se va face departajarea fara sa vedem sobele efectiv in actiune, de exemplu punem o intrebare de genul: Cum arata fumul la cos in timpul functionarii? Si unul raspunde ca la el e ca un abur, altul spune ca e ca o ceata albicioasa, altul spune ca arata ca un nor ce dispare rapid, etc. Ce departajare sa faci :lol: ? Legat de temperatura la cos, unii nici nu au termometru pe cos.
Cred ca doar cu o vizitare a agregatului si eventual prin masurarea cu testerul se poate face o apreciere cat de cat.

daca chiar se vrea o jurizare corecta a agregatelor sustin pe Flavius..doar cu vizite si masuratori nu pot sa fiu cu ceva in acord cu altii doar cu cele spuse de ei..asta doar daca vrem doar activitate pe forum si nu rezultate concrete si sincere cu masuratori.. :thumbup:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by phoenix » Tue Jun 09, 2015 4:12 pm

Eu il aduc pe Flavius sa ma jurijeze...daca ma calific in treisidouazacimi :( sa zica el daca e buna sau nu...eu de unde sa stiu...eu doar bag lemne si scot cenusa si uneori iarna ma uit pe cos dar stiti ca am ochelari, daia nu m-au lasat sa fiu comandant si m-am facut electrician :(
Da poate Flavius nu e mandru de noi si zice "eu v-am dat calculatoare bune si uite ce a iesit! cum sa le spun sa-i descurajez"...zideam la un perete si mi-a venit ideia ca Flavius nu este mandru si imi iesea peretele stramb(bine mie imi iese totul stramb si cred ca nu este de la dreptar)...:(

N-avem nevoie de nici un tester..avem nevoie de Flavius Flavius Flavius!!!
Ridicati mainile in aer si Flavius Flavius Flavius!
\:D/

Post Reply