Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Moderator: christi40

Post Reply
georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Wed Aug 15, 2018 4:58 pm

Latest post of the previous page:

baza ca samota montata.png
baza ca samota montata.png
ciobimar wrote:
Wed Aug 15, 2018 4:55 pm
georeby wrote:
Wed Aug 15, 2018 4:48 pm
latura mare 80cm latura mica 59 cm si latimea in spate 36cm in fata 43cm si h 75cm sub catalizatori de la baza iar pana pot alimenta am doar 50cm :thumbup:
cred ca sunt eu obosit ...si nu-mi mai merge capul ..eu ma asteptam la 2 dimensiuni ...latime si adancime .. crezand ca focarul e patrat sau dreptunghiular ..dar e oare trapezoidal... de are atatea dimensiuni in care imi incalcesc eu creierii..latura mare 80cm latura mica 59 cm si latimea in spate 36cm in fata 43cm
da este un pic in trapez spre fata ca sa incapa portita care are latimea de 42cm
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Wed Aug 15, 2018 5:07 pm

georeby wrote:
Wed Aug 15, 2018 4:58 pm


da este un pic in trapez spre fata ca sa incapa portita care are latimea de 42cm
Vroiam sa stiu dimensiunile interioare Focar, ca sa aflam suprafata bazei , aria bazei ,asta ne arata puterea de ardere a focarului..deci pe desen puteti scrie niste cote interioare ..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Wed Aug 15, 2018 5:24 pm

cam asa arata este putin largit inspre fata din cauza portitei si a formei in teren a sobei ....
dimensiuni interioare focar .jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Wed Aug 15, 2018 5:26 pm

deci dupa dimensiunil;e ..latura mare 80 cm latura mica 59 , latimea din spate 36 cm si latura usii 43...ne iese un focar cu puterea de 25 kw...

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Wed Aug 15, 2018 5:29 pm

georeby wrote:
Wed Aug 15, 2018 5:24 pm
cam asa arata este putin largit inspre fata din cauza portitei si a formei in teren a sobei ....
dimensiuni interioare focar .jpg
Pai am zis ca este subdimensionat de la inceput sa gresit la calcule ..

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Wed Aug 15, 2018 5:37 pm

ok ...oricum e binisor fata de ce am facu eu prima oara luanduma dupa faimosul lector..cu dimensiunile lui de 20/20cm sau 24/24cm...eu totusi il facusem 24/38 si.... si nu stiam de ce dupa ce am mai dat drumul la caldura in alte spatii nu-mi mai facea fata...acum am facut focarul pentru 30kw... cam 55/55cm..

-mai am o curiozitate la dvs ..vazand acum forma focarului... ca este mult pe adancime ...de exemplu la mine e mereu geamul murdar ... deoarece cred ca tirajul si arderea se dezvolta pe fundul focarului si acolo dezvolta temperaturi mai mari si aici in fara langa usa nu e chiar asa de mare temperatura si ajung gazele mai reci si murdaresc geamul ...poate la dvs ard pe toata suprafata cu aceaiasi intensitate incat sa arda si funiginile ce se depun ..pe pereti si pe geam ..asta mi se intampla si la mine aveam geam curat cand foloseam cox..

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by georeby » Wed Aug 15, 2018 6:25 pm

ciobimar wrote:
Wed Aug 15, 2018 5:37 pm
ok ...oricum e binisor fata de ce am facu eu prima oara luanduma dupa faimosul lector..cu dimensiunile lui de 20/20cm sau 24/24cm...eu totusi il facusem 24/38 si.... si nu stiam de ce dupa ce am mai dat drumul la caldura in alte spatii nu-mi mai facea fata...acum am facut focarul pentru 30kw... cam 55/55cm..

-mai am o curiozitate la dvs ..vazand acum forma focarului... ca este mult pe adancime ...de exemplu la mine e mereu geamul murdar ... deoarece cred ca tirajul si arderea se dezvolta pe fundul focarului si acolo dezvolta temperaturi mai mari si aici in fara langa usa nu e chiar asa de mare temperatura si ajung gazele mai reci si murdaresc geamul ...poate la dvs ard pe toata suprafata cu aceaiasi intensitate incat sa arda si funiginile ce se depun ..pe pereti si pe geam ..asta mi se intampla si la mine aveam geam curat cand foloseam cox..
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ugIP5LhFU4M[/youtube]
arderea se face mai mult si in spate dar nu imi afuma... am adus aer rece de afara sub usa de alimentare ...se afuma si la mine cand ard lemne ude ude sau cand realimentez si fumega abundent pana se aprind si atunci am rotocoale de fum si pe langa geam si imi abureste asa cu fum,am incercat cu bricheti sa fac realimentarea si fum la greu ...arderea la mine in focar este mereu cam cum este si in filmulet de mai sus...
realimentarea...
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=12iatzt5UQo[/youtube]

la mine in focar in spate am masurat cu sonda de 1300gr si a dat peste cap

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Wed Aug 15, 2018 6:49 pm

frumos..felicitari ...eu bat campii ..vrand sa am geam curat ..cand de fapt arderea e inferioara cu flacara in alta parte.. in camera de ardere .si nu in focar/buncar... ca la dvs cu ardere superiora ..e normal sa aveti geamuri curate, focar curat ...e de inteles ..si lamine in camera de ardere e curat ...
Last edited by ciobimar on Wed Aug 15, 2018 6:59 pm, edited 1 time in total.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Wed Aug 15, 2018 6:52 pm

Dansul are un focar cu gaurele in tuburi de inox pe laterale si ferestre lamelare in spate . Initial au fost tuburi cu fante dar arderea era ca intr-un lamelar , prea puternica si rapida . In calcule s-a omis din greseala si un puffer de 1000 de litri ... daca adaugam pierderile mari ale focarului inspre exterior ... focarul nefiind izolat .
Sunt sigur ca ii da de cap fara a mari focarul .
Cu stima .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by gi0 » Wed Aug 15, 2018 7:02 pm

Focarul are o forma neregulata , coltul ascutit de pe latura lunga nu este chiar ascutit .
In dreapta jos se vede o ferestra alcatuita din 3 canale cu distribuirea aerului spre fatra ,mijloc, spate .
Nu am desen in sketchup sa fac o sectiune . Nu cred ca dansal a facut acea fereastra la fel ca in desen .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Post by ciobimar » Wed Aug 15, 2018 7:18 pm

Sunt detalii pentru ardere superioara in focar....scuze ca m-am bagat in vorba ..d-sul are arderea in focar eu in camera de ardere ..la mine focarul are doar rol de buncar ... este doar o parte din ardere ce se initiaza aici si restulse dezvolta in camera de ardere ..cred ca nu se pot face camparatii ..mai mult am incurcat treaba ..

Post Reply