Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Moderator: christi40

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by phoenix » Tue Jun 09, 2015 4:12 pm

Latest post of the previous page:

Eu il aduc pe Flavius sa ma jurijeze...daca ma calific in treisidouazacimi :( sa zica el daca e buna sau nu...eu de unde sa stiu...eu doar bag lemne si scot cenusa si uneori iarna ma uit pe cos dar stiti ca am ochelari, daia nu m-au lasat sa fiu comandant si m-am facut electrician :(
Da poate Flavius nu e mandru de noi si zice "eu v-am dat calculatoare bune si uite ce a iesit! cum sa le spun sa-i descurajez"...zideam la un perete si mi-a venit ideia ca Flavius nu este mandru si imi iesea peretele stramb(bine mie imi iese totul stramb si cred ca nu este de la dreptar)...:(

N-avem nevoie de nici un tester..avem nevoie de Flavius Flavius Flavius!!!
Ridicati mainile in aer si Flavius Flavius Flavius!
\:D/

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by flavius76 » Tue Jun 09, 2015 4:48 pm

Oricare din membrii forumului cu ceva activitate in domeniul sobelor, pot face o apreciere la un agregat, nu e nevoie musai de mine. Iar legat de calculatoare, nu sunt nici ele perfecte, probabil din acest motiv nici sobele nu sunt perfecte :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by phoenix » Tue Jun 09, 2015 4:56 pm

Deacord cu tine ca nu sunt perfecte din cauza calculatoarelor DAR doar tu iti poti da seama daca o soba e facuta perfect gresita dupa calculatorul tau sau nu, esti singurul care ii cunosti secretele. Noi cum putem aprecia daca defectul sobei e amprenta personala sau de la calculator?
Dupa cum vezi cu ochiul liber problema este cam imposibil de rezolvat fara tine la fata locului...Si cred ca sunt in asentimentul celor 2500 de useri...ma contrazice careva? Sa vorbeasca acum sau sa taca pentru totdeauna!

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by gi0 » Tue Jun 09, 2015 5:07 pm

Domnilor , sunteti prea marinimosi sa imi oferiti aceasta onoare pe care nu o merit in nici un fel . Sa ma gandesc la propuneri ...? Lista a fost propusa deja de domnul @exdan si nu vad alta mai buna , mai ales ca sunt din ”exterior ”si nu va cunosc decat din scris .Cred insa ca toti cei mentionati sunt dependenti de timpul liber care cred ca nu este prea marinimos cu dansii . Apreciez bunavointa si rabdarea cu care ma tratati :thankyou: cand bat campii pe aici :oops: .Dar acest fapt nu imi da libertatea de a face astfel de alegeri care ar putea fi subiective . Doar cei care au facut macar o soba si/sau au ramas pe forumul acesta de la inceputuri ,pot face astfel de propuneri .
Bineinteles ca domnul Flavius trebuie sa fie pe lista primul , dansul a facut aceste programe fara de care chiar si desenele mele ar fi iesit cu susul in jos :oops:
O singura intrebare am ,daca aveti amabilitatea sa raspundeti , nu vad un nume , domnul Nicolai nu face sobe , nu este parte din ” gasca ” veche ? Sper ca intrebarea mea nu deranjeaza pe cineva .
Cu stima.

Am vorbit , ca nu stiu daca pot sa tac pentru totdeauna :D Dupa virusare ... nu te mai scapa nimeni. :lol:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by phoenix » Tue Jun 09, 2015 5:09 pm

E da, l-am uitat...si Nicolai! M-am gandit la aia cu sobe si am uitat sa ma gandesc la ceialti DAR am zis ca mai completez.

Nicolai!
Randomar!

si mai sunt...

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by flavius76 » Tue Jun 09, 2015 5:42 pm

exdan wrote:Deacord cu tine ca nu sunt perfecte din cauza calculatoarelor DAR doar tu iti poti da seama daca o soba e facuta perfect gresita dupa calculatorul tau sau nu, esti singurul care ii cunosti secretele. Noi cum putem aprecia daca defectul sobei e amprenta personala sau de la calculator?
Dupa cum vezi cu ochiul liber problema este cam imposibil de rezolvat fara tine la fata locului...Si cred ca sunt in asentimentul celor 2500 de useri...ma contrazice careva? Sa vorbeasca acum sau sa taca pentru totdeauna!
O prima evaluare poate fi facuta si de beneficiar, observand arderea in focar si tirajul corespunzator, astfel incat sa nu scoata fum. In ce priveste calitatea arderii dpdv al excesului de aer, gaze nearse, aici nu pot aprecia nici eu fara masuratori.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by phoenix » Tue Jun 09, 2015 5:46 pm

Hai Flavius ca eu glumesc. Sunt ultimul om sa-l cicalesc pe altul la cat imi place sa fiu cicalit :)
Dar tot avem nevoie de presedintele juriului.
Eu il propun pe Flavius!

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by flavius76 » Tue Jun 09, 2015 5:59 pm

Pai atunci trebuie sa-mi iau analizor de gaze, daca se va ajunge la egalitate intre 2 sobe, presedintele sa poata face o departajare cumva. :lol:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by phoenix » Tue Jun 09, 2015 6:25 pm

Presedintele este absolut in decizii, nici un analizor de gaze, standardizat, cu metrologie sau nu, nu poate sa fie deasupra deciziei presedintelui!
Trebuie si un statut redactat...Analizorul de gaze poate doar sa fie pentru compararea cu sobele MHA sau alte instititutii care cu siguranta vor simti un aer rece venind din Romania.
Eventual un vicepresedinte poate sa fie asimilat cu valoarea unui analizor de gaze dar cum o sa fie 6 vici ...

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by christi40 » Tue Jun 09, 2015 8:04 pm

gi0 wrote:Domnilor , sunteti prea marinimosi sa imi oferiti aceasta onoare pe care nu o merit in nici un fel . Sa ma gandesc la propuneri ...? Lista a fost propusa deja de domnul @exdan si nu vad alta mai buna , mai ales ca sunt din ”exterior ”si nu va cunosc decat din scris .Cred insa ca toti cei mentionati sunt dependenti de timpul liber care cred ca nu este prea marinimos cu dansii . Apreciez bunavointa si rabdarea cu care ma tratati :thankyou: cand bat campii pe aici :oops: .Dar acest fapt nu imi da libertatea de a face astfel de alegeri care ar putea fi subiective . Doar cei care au facut macar o soba si/sau au ramas pe forumul acesta de la inceputuri ,pot face astfel de propuneri .
Bineinteles ca domnul Flavius trebuie sa fie pe lista primul , dansul a facut aceste programe fara de care chiar si desenele mele ar fi iesit cu susul in jos :oops:
O singura intrebare am ,daca aveti amabilitatea sa raspundeti , nu vad un nume , domnul Nicolai nu face sobe , nu este parte din ” gasca ” veche ? Sper ca intrebarea mea nu deranjeaza pe cineva .
Cu stima.

Am vorbit , ca nu stiu daca pot sa tac pentru totdeauna :D Dupa virusare ... nu te mai scapa nimeni. :lol:

Tocmai pentru ca nu ai facut nici o soba , darrrrr, scormonesti prin domeniu destul de adanc, acesta a fost unul dintre motive, altul ar fi acela poti alege dintre cei de la care ai putut invata cate ceva, alt motiv este prezenta, acum hai sa "mai dau ceva din casa", daca numarul va fi par sti la cine ma gandesc sa denumesc ca membru????? iti dau voie la trei incercari daca ghicesti voi ramane uimit.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by phoenix » Tue Jun 09, 2015 8:25 pm

Faci surprize domnule moderator? Asteptam propunerea cu sot...:) diabia astept :)

Post Reply