Soba 6 kw exdan

Moderator: christi40

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 11:53 am

Latest post of the previous page:

Ma mut de aici, vorbim poate de viitorul cazan peste ceva ani.
Este suber sertar trebuie sc0s tot si bagat tot arata ca o paleta de ping pong patrata. Trebuie sa scot macar 4 caramizi si sa le tai, nu mai imi bat capul.
Modificarea facuta anul trecut a fost marirea orificiilor de vro 3 ori, cele de la focar, si eliminarea fantei de aer primar. Functioneaza , adica o pot folosi. NU am pretentia de ardere curata comparativ cu altele, dar nici nu bag lemne uscate de 2 ani etc etc...

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Soba 6 kw exdan

Post by georeby » Thu Jun 11, 2015 12:08 pm

pentru altii sustii lemne uscate ..depuneri deloc,arderi cat mai curate,cosuri de lux..dar la tine fie cum o fii.. :lol: :lol: fum sa iasa ..in rest e ok :crazy: :lol: :lol:

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Soba 6 kw exdan

Post by anduvirgil » Thu Jun 11, 2015 12:45 pm

Ai folosit soba doar cu aer secundar?
Inteleg ca ai vrut sa te duci spre o ardere intensiva...?
Nu era mai bine sa fi avut si aer primar din vatra ...sau ma rog la baza stivei de lemne?

Apropo de lemne...nici eu nu am folosit lemne uscate 2 ani ...

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba 6 kw exdan

Post by christi40 » Thu Jun 11, 2015 2:11 pm

anduvirgil wrote:.........

Apropo de lemne...nici eu nu am folosit lemne uscate 2 ani ...




Nici eu si nici la iarna nu voi folosi decat lemne uscate din primavara aceasta, ca sa nu mai spun ce natie de lemne!

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Soba 6 kw exdan

Post by georeby » Thu Jun 11, 2015 2:21 pm

christi40 wrote:
anduvirgil wrote:.........

Apropo de lemne...nici eu nu am folosit lemne uscate 2 ani ...




Nici eu si nici la iarna nu voi folosi decat lemne uscate din primavara aceasta, ca sa nu mai spun ce natie de lemne!

si va asteptati sa va dea randament maxim sobele/cazan ?? :think: pai daca nu se masoara nimic nu rezolvati..o sa umblati pe bajbaite ca orbul prin braila..vorba aceia..eu as propune sa aveti in vedere la tabelul lu Flavius cand puneti puterea lemnului sa luati in considerare doar 2kw /kg si nu 4 :thumbup: am trecut pe la baietii de la Ortner suceava..si am ramas masca ce scule de masurat au..astia ar trebui sa vina sa ne masoare si sa faca parte din juriu ..cineva neutru si nicidecum cei ce au sobe..sinceritatea lasa de dorit de multe ori..un cuvant spus pe alt ton si gata sa zis cu juriu se supara toti..io lucrez de 30 ani zi de zi cu oameni si stiu ce vorbesc..mai degraba conduc 1 milion de lei neimblanziti decat niste oameni tacuti si plini de sine..asta am avut de zis sper ca nu am suparat pe nimeni..iar daca sa ajuns la o schimonosire a fetei ..atunci cer iertare..Doamne ajuta :multumesc:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 2:33 pm

Recunosc sunt un pacatos! recunosc! Ma numesc dan si sunt alcoholic! Una dau la sfaturi si alta fac...sunt un sobar mincinos si slab!
Vedeti soba de la greaca, pe vremea aia nu stiam ce vreau, pe vremea aia tot ce se spunea era adevarat si frumos si destept si sexi si cald si umed. Andule nu am cum sa folosesc soba doar cu aer secundar decat atunci cand cenusa acopera singura vatra. E o soba asa construita de bine incat omul nu are nici o sansa sa intervina, cunoaste fiecare faza de ardere dinainte, imi stie chiar si orele de program...asa ca... dupa un an de asa ardere am renuntat si am marit aerul primar si iesirea din focar...nu vreau sa fiu controlat de o soba :)
Oricum eu castigam doar la premiul cu dulceata(chisalitza) pentru cea mai... soba.
Ca ortner e taaare independent :)

Daca nu vand aici iau lemne in septembrie asa ca aviz amatorilor(jurilor).

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 3:18 pm

Rog juriul in formare sa il penalizeze pe domnul @exdan . De fapt trebuie o interventie locala si obligarea propietarului sa intoarca subarul , repet ,subarul ,nu soba :lol:
Inaltarea focarului pentru o ardere mai buna .Sunt de acord cu observatia domnului Andu , este necesara admisia aerului secundar si undeva aproape de vatra , chiar pe laterale , ori prin cenusar , ori prin introducerea a doua tuburi laterale aproape de vatra .
Fantele rosturilor uscate sunt imense . Cred ca separarea fata de iesirea gazelor din focar ar fi benefica .
Cu stima.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 3:26 pm

Sa vina juriul si sa faca soba mai buna, daca sunt asa de buni :)
Sper sa nu-l voteze nimeni in juriu pe gi0.
Propune deasemenea implementarea unui buton de vot negativ pentru postari sa-i mai linistim pe cei avantati in a judeca sobele altora...:P

La 1000 de voturi negative donezi 1mc de lemne uscate pentru gazeificare.

(frate parca in afica sunt sobe...extraordinar) :)))

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Soba 6 kw exdan

Post by georeby » Thu Jun 11, 2015 3:31 pm

exdan wrote:Sa vina juriul si sa faca soba mai buna, daca sunt asa de buni :)
fac gasca cu Dan..sa vina juriu sa faca si soba mea..sa nu dau gres si dupa aia sa avem comentarii..hai la mai mare ma inec cu blonda de la tuborg..hai Dane sa ne cinstim pana s-o alege juriul :dance:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba 6 kw exdan

Post by phoenix » Thu Jun 11, 2015 3:31 pm

Mie imi ajunge blonda...poate sa fie si bruneta si roscata dar sa fie.
Poate va astept eu paia din juriu cu o surcea verde, cu umiditate mare, numa buna de dat la joale si sa nu scrieti pe aparatele alea de masura o eticheta cu 100,1% eficienta din start, ca plecati cu vanatai...

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba 6 kw exdan

Post by gi0 » Thu Jun 11, 2015 4:30 pm

In Ghana au sobe de copt si de gatit sau cuptoare de pamant .L orase toata lumea are aragaz cu butelie .
De aproape o luna incerc sa gasesc acele modele traditionale facute doar din pamant ,nisip si paie .Dar ar trebui sa intru adanc in nordul tarii , acolo oamenii traiesc laolalta cu natura inca .
Acum o saptamana am inceput sa le arat la baieti cum sa faca o soba racheta .Pe aici nu sunt caramizi , iar cei care au ceva improvizat din metal folosesc cartoane sau tuburi sa sufle in jar pentru reanimarea focului . Sunt to gen racheta , dar prea scurte si nu ii ajuta tirajul .
Cum fac bastinasii de nu au nevoie de caramizi refractare ???!!!

Post Reply