Sugestii pentru imbunatatire.

Moderator: sobe

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by Razvan » Sun Jan 05, 2014 10:40 pm

Latest post of the previous page:

Nu stiu daca numarul de postari este relevant sau nu, sau daca ar trebui corelat cu vechimea utilizatorului, eu spun ce am constatat pana acum si anume:
Sunt foarte multe topicuri deschise care nu au avut nici o finalitate, adica userul “x” a dorit sa faca o soba dar pana la urma a ramas in aer si asta zic eu ca se intampla din cauza ca :
1. nu a avut rabdare sa se informeze in prealabil si a dorit totul pe tava
2. chiar daca i s-au oferit informatii gratis, nu le-a putut intelege deoarece nu s-a informat inainte sau ma gandesc eu asa in capul meu “nu toate informatiile pot fi asimilate si intelese”.
E ca la scoala, degeaba preda profesorul ca elevul nu intelege nimic si asta se intampla din 2 motive: unul ar fi ca nu a fost atent la ce s-a predat iar al doilea ca este peste puterea lui de intelegere.
3. nu poti construi ceva pe care nu il intelegi, pur si simplu nu ai cum.
Concluzia finala: cred ca se doreste ca sfaturile care se dau pe acest forum sa aiba si un rezultat vizibil, nu doar timp pierdut si creiere stoarse.
Si nu uitati ... toata informatia este oferita gratis.....

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by toogsy » Sun Jan 05, 2014 10:51 pm

dan wrote:toogsy iti place informatia de pe acest forum?
Imi place anturajul. Informatia ca atare e extrem de "dispersata". De aceea am propus la un moment dat niste fise tehnice re. materiale, ca sa poata fi sintetizata intr-un fel.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by phoenix » Sun Jan 05, 2014 10:59 pm

Pai, de ce nu sintetizezi tu informatia? Si noi vrem free...te rog! Au mai vrut multi informatie sintetizata dar s-au apucat si au lasat-o moale...inainte sa ceri de ce nu dai?
Am vrea si noua sa ne placa anturajul dar cand dai sfaturi pe care tu le-ai testat pas cu pas si esti luat peste picior e cam naspa...putem face un forum unde sa vb vrute si nevrute, dar n-o sa-ti mai placa anturajul sau sa facem un forum din care sa invatam ceva, dar depunem fiecare energie fara sa cerem...echilibru nu prea este.
In arhiva sunt cateva lucrari puse de oamenii seriosi care au riscat pe banii lor sa-si faca o lucrare dupa sfaturile unor oameni care mai ca nu-i crezi ca dau asa ceva moca...in general sunt multumiti zic eu cei care au facut o soba sau un cazan...mai sunt si multi care contribuie cu informatie, atat pot si este perfect...si sunt extrem de multi care doar iau ce le convine si pleaca.

Treaba cu free nu e adevarata...sa-ti spun de ce...linuxul se dezvolta din sponsorizari...la noi in Romania nu exista asa ceva...si din aia cu linuxu mor anual 5-6 somitati fara sa stie nimeni...tu vezi doar realizarile dar nu vezi tot ansamblu...trebuie si generozitate dar trebuie si sustinuta...altfel se incheie orice activitate...energie infinita de daruit nu exista inca...

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by toogsy » Sun Jan 05, 2014 11:03 pm

ratontop wrote:Nu stiu daca numarul de postari este relevant sau nu, sau daca ar trebui corelat cu vechimea utilizatorului, eu spun ce am constatat pana acum si anume:
Sunt foarte multe topicuri deschise care nu au avut nici o finalitate, adica userul “x” a dorit sa faca o soba dar pana la urma a ramas in aer si asta zic eu ca se intampla din cauza ca :
1. nu a avut rabdare sa se informeze in prealabil si a dorit totul pe tava
2. chiar daca i s-au oferit informatii gratis, nu le-a putut intelege deoarece nu s-a informat inainte sau ma gandesc eu asa in capul meu “nu toate informatiile pot fi asimilate si intelese”.
E ca la scoala, degeaba preda profesorul ca elevul nu intelege nimic si asta se intampla din 2 motive: unul ar fi ca nu a fost atent la ce s-a predat iar al doilea ca este peste puterea lui de intelegere.
3. nu poti construi ceva pe care nu il intelegi, pur si simplu nu ai cum.
Concluzia finala: cred ca se doreste ca sfaturile care se dau pe acest forum sa aiba si un rezultat vizibil, nu doar timp pierdut si creiere stoarse.
Si nu uitati ... toata informatia este oferita gratis.....
Sunt multe topicuri deschise si din cauza structurii. Sunt cazuri si cazuri. X cauta strict o informatie la obiect re. un fenomen la soba proprie sau cazul dat cu nu i s-a oferit totul pe teava ( :| aici as mai adauga si timpul favorabil sau nefavorabil pentru constructia in cauza).
2. Se pare ca mercantilizarea a pus stapanire pe sufletele noastre (suna fain!). E gratis, dar e nesintetizata, dispersata in toate colturile forumului (ba si pe altele). Cu asimilarea e alta poveste, dar daca elevului ii explici cum e cu abecedarul, mai are o sansa. Daca ii dai direct ecuatii diferentiale, sar putea sa dureze pana cand ajunge la capitolul cu pricina.
3. Se reduce cam tot la 2. Si dincolo de aspectele teoretice mai e vb si de experienta practica s.a.m.d. Lucrurile sunt mai complexe decat par si sunt dese situatiile in care utilizatorii fie sunt curiosi fie au o problema punctuala.

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by toogsy » Sun Jan 05, 2014 11:22 pm

dan wrote:Pai, de ce nu sintetizezi tu informatia?
dan wrote:Si noi vrem free...te rog! Au mai vrut multi informatie sintetizata dar s-au apucat si au lasat-o moale...inainte sa ceri de ce nu dai?
Am facut un pas, a fost liniste. Am tras concluzia ca nu proprietarul/proprietarii forumului nu sunt interesati. Sincer am fost putin descumpanit, dar mi-a trecut.
dan wrote:Am vrea si noua sa ne placa anturajul dar cand dai sfaturi pe care tu le-ai testat pas cu pas si esti luat peste picior e cam naspa...putem face un forum unde sa vb vrute si nevrute, dar n-o sa-ti mai placa anturajul sau sa facem un forum din care sa invatam ceva, dar depunem fiecare energie fara sa cerem...echilibru nu prea este.
Scuze, dar aspectul cu recunoasterea sau nerecunoasterea unor adevaruri/merite/etc. din ... fericire imi este necunoscut. Asta nu inseamna ca ma bucur cand cineva isi sparge capul ca nu a ascultat, dar e vb. de liberul arbitru. Eu imi fac datoria si ii zic, el isi face datoria si alege. Ma bucur in schimb cand rezultatul a ceea ce fac/zic e ok.
dan wrote:In arhiva sunt cateva lucrari puse de oamenii seriosi care au riscat pe banii lor sa-si faca o lucrare dupa sfaturile unor oameni care mai ca nu-i creziu ca dau asa ceva moca...in general sunt multumiti zic eu cei care au facut o soba sau un cazan...mai sunt si multi care contribuie cu informatie, atat pot si este perfect...si sunt extrem de multi care doar iau ce le convine si pleaca.
Si ti se pare putin lucru faptul ca iau cele convine si pleaca? Dupa mine inseamna ca din punctul de vedere al rolului de educare si informare forumul isi face treaba.
dan wrote:Treaba cu free nu e adevarata...sa-ti spun de ce...linuxul se dezvolta din sponsorizari...la noi in Romania nu exista asa ceva...si din aia cu linuxu mor anual 5-6 somitati fara sa stie nimeni...tu vezi doar realizarile dar nu vezi tot ansamblu...trebuie si generozitate dar trebuie si sustinuta...altfel se incheie orice activitate...energie infinita de daruit nu exista inca...
Treaba cu free e free. 100%. Costurile sunt altele, dar exista suport in toata lumea. Nu intru in amanunte, ca putem vb zile intregi. Depinde si ce ai de gand sa faci. Cat despre cei care mor anual, cert e ca nu mor degeaba si nici nu au pretentia sa le fie sapate numele pe vreo piatra de granit, alta decat cea de pe urma.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by phoenix » Sun Jan 05, 2014 11:26 pm

Vad ca te pricepi...zic si eu pas.

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by toogsy » Sun Jan 05, 2014 11:58 pm

:|
Re. la sugestia cu materiile prime, materiale si accesorii pentru sobe, daca pot ajuta cu ceva, cu cea mai mare placere. Si incetul cu incetul poate iese de vreun "Manualul Sobarului - editie revazuta si adaugita"... Numai pentru macheta lui @flavius e nevoie de vreo doua tomuri.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by phoenix » Mon Jan 06, 2014 12:05 am

Doar cu privire la carte. Daca este sa facem ceva va trebui sa avem motivatie, o carte cere muuulta energie. Putea sa scrie Csomi sau Andrei o carte si sa o publice(ar putea trai pana la adanci batraneti doar din traducerea unei carti...dar parerea mea ca nu prea miros ei ocaziile)...doar ca ei mai mult pe la lucru. Sa le cer lor in continuare sa munceasca free...nu se poate.
Eu cu cartile nu prea ma impac pentru ca nu iubesc teoria...sa-ti zic continua, insemna sa te las sa speri ca poate...nu sunt genul...daca simti sa o faci pentru ceilalti care vor veni fao...daca pui conditii fao si vedem daca acceptam conditiile...
Singurul care poate face ceva free pe acest forum este fiecare din noi...dar si munca asta free e cu dus si intors...se poate opri oricand fara nici un semn...

Cu privire la forum...nu vei gasi un forum de sobe cu asemenea informatii pe toata planeta...dar cei care conduc forumul si majoritatea sobarilor cu experienta nu prea stiu cu ce se mananca un forum...asa ca nici nu inteleg potentialul.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by user_banat_63 » Mon Jan 06, 2014 12:22 am

Interesanta acesta treaba cu "manualul" acum aud prima data ...

Dar ma roade curiozitate pe ce se va baza cu adevarat aceasta editura, pe teorie doar... sau si pe exemple practice ?

Nu ca asi fi eu nu stiu cine dar, de la mine nu a intrebat nimeni, o parere, sau eu cam cum vad lucrurile (in afara forumului) ... sau poate nici nu conteaza. Oricum mi se pare interesant...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by phoenix » Mon Jan 06, 2014 1:28 am

Stai aproape Csomi sa vezi ce interesant o sa devina...ca s-o gasi sa scrie si cineva o carte...:)

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sugestii pentru imbunatatire.

Post by toogsy » Mon Jan 06, 2014 7:34 am

csomi wrote:Interesanta acesta treaba cu "manualul" acum aud prima data ...

Dar ma roade curiozitate pe ce se va baza cu adevarat aceasta editura, pe teorie doar... sau si pe exemple practice ?

Nu ca asi fi eu nu stiu cine, de la mine nu a intrebat nimeni, o parere, sau eu cam cum vad lucrurile (in afara forumului) ... sau poate nici nu conteaza. Oricum mi se pare interesant...
Cele cateva carti rusesti care mi-au cazut in ...monitor au relativ putina teorie si multe exemple practice, functie de destinatia agregatului (incalzit, gatit, mixt, s.a.) si puterea lui. In cazul lor e mai simplu, sunt modele standard ce sunt folosite de ani buni. La noi traditia sobaritului se rezuma la teracotele 2/3/7 si sobele cizma din bucataria bunicilor.
dan wrote:... Daca este sa facem ceva va trebui sa avem motivatie, o carte cere muuulta energie. Putea sa scrie Csomi sau Andrei o carte si sa o publice(ar putea trai pana la adanci batraneti doar din traducerea unei carti...dar parerea mea ca nu prea miros ei ocaziile)...doar ca ei mai mult pe la lucru. Sa le cer lor in continuare sa munceasca free...nu se poate.
Probabil la deschiderea forumului a existat o motivatie. Din cate am putut vedea (ex. intalnirea de la Cristurul Secuiesc) ea inca mai exista. Cum vedeti lucrurile pe viitor?
dan wrote:Singurul care poate face ceva free pe acest forum este fiecare din noi...dar si munca asta free e cu dus si intors...se poate opri oricand fara nici un semn...
Am mai spus-o, intr-un fel sau altul, mai sus. Nu acesta e pericolul cel mai mare. Oamenii vin si pleaca, dar o data stabilita o directie, intr-un fel sau altul lucrurile isi urmeaza cursul.
dan wrote:Cu privire la forum...nu vei gasi un forum de sobe cu asemenea informatii pe toata planeta...dar cei care conduc forumul si majoritatea sobarilor cu experienta nu prea stiu cu ce se mananca un forum...asa ca nici nu inteleg potentialul.
Probabil forumul are un efect de acumulare al informatiei de prin mai toate forumurile/site-urile similare. La asta se adauga experienta consistenta a catorva utilizatori. Dar la randul sau va deveni si el la un moment dat o sursa de informatie pentru un alt forum/sait.
Si legat de partea de informatie e o intreaga discutie. In buna traditie romaneasca care zice ca o bucata de sarma poate rezolva orice, parcurgerea fara discernamant ale unor informatii de pe forum poate duce la concluzia deloc corecta ca sobe si cosuri poate face sau repara oricine. Realitatea cea de toate zilele ne demonstreaza insa ca adesea simpla utilizare de catre unii a unei sobe sau cazan poate fi o provocare.
Legat de potential, legat strict de cel comercial, la cat am cascat gura la sobe din comert in ultima perioada si numarand sobele acelea mici, portabile de teracota care ieseau pe la casa de marcat, eu zic ca ar fi. Si preturile lor nu sunt mici raportat la ce fac (poate ma insel eu). Cautand in zona in care locuiesc de un sobar aflat ca nu prea mai sunt. Cel la care apelau ai mei cand eram copil s-a dus de ceva timp la cele vesnice. E drept ca din punct de vedere comercial sobaritul nu ar aduce neaparat un venit constant, dar ar putea completa unul. Cei care conduc forumul ar fi pregatiti sa pregateasca oameni pentru asta?
Tot cetind una si alta ba aici, ba in alte locuri, am ajuns sa ma uit cu atentie la unele aspecte care altadata le treceam cu vederea. Si am vazut cosuri de fum zidite pe cand cu caramida eficienta, am vazut un fel cosuri de fum izolate cu polistiren, pereti de zidarie cu caramizi puse de-a valma... Solutii tehnice date de "meserias" cu argumentul forte "asa am si acasa"...

Cre' ca bat campii. Mai bine ma uit in jur si zic ca e bine asa.

Post Reply