Anunt forum

Moderator: sobe

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Anunt forum

Post by admin_1234 » Tue Jan 15, 2013 11:18 pm

Am intampinat in ultima vreme o serie de probleme legate in esenta de fondurile necesare forumului si de timpul alocat de cativa oameni pentru intretinere.
Am ajuns la niste decizii si o sa trebuiasca sa cautam niste sponsori si sa promovam niste reclame daca vom avea cerere. Este necesar sa obtinem niste fonduri pentru ca activitatea sa poata continua asa ca suntem impinsi sa luam aceste masuri. O sa fie nevoie sa mai reorganizam niste arii si sa mai curatam din topicuri dar asta o sa dureze un timp.

Ne cerem scuze pentru zilele in care forumul nu a fost deschis pentru scriere dar speram sa rezolvam in cel mai scurt timp problemele aparute astfel incat sa nu mai avem astfel de situatii.
Am primit pe pm o multime de intrebari dar pana cand nu am luat toti cei implicati o decizie nu am putut sa dau un raspuns clar.


Va multumesc.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Anunt forum

Post by admin_1234 » Fri Apr 12, 2013 10:16 pm

Serverul pe care este hostat forumul a fost atacat cu atacuri tip DDOS.
Au fost o multime de siteuri cazute pe aceste servere.

Speram sa revina cat mai curand si DNS-uril din Romania.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Anunt forum

Post by ciobimar » Sat Apr 13, 2013 7:16 am

Buna dimineata..ce fel de barbati mai suntem si noi daca nu suntem in stare sa rezolvam situatia ..normal ca este atacat usor...fiind fara protectie pe un servar gratis...rog pe cei din suport sa instituie o cotizatie-contributie de sustinere a forumului ...si sa fie vizibila pentru toti membrii ...si la biserica este o contributie obligatorie ...iar cine doreste sa dea peste...poate da cat vrea...cine nu da ...nu este posibilitate sa fie obligat, dar macar se vede clar in tabel ...eu ma simt rusinat si neputincios cand ajungem in situatiile astea ..pentru cativa lei....pune d-le si poza cu avizul postal sau cum sa facut plata de fiecare....si cheltuielile necesare forumului...sau de modernizare...ca sa ne fie totul clar ...om fi noi cei mai zgarciti adunati aici ...dar sa fim atat de zgarciti ....si sa asteptam sa faca doar altcineva totul...nu e demn..

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Anunt forum

Post by phoenix » Sat Apr 13, 2013 9:08 am

Si eu sunt pentru o modalitate de a muta forumul pe un server serios. Marine nu trebuie sa te simti rusinat pentru ca cei ce posteaza o lucrare deja au contribuit.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Anunt forum

Post by ciobimar » Sat Apr 13, 2013 10:22 am

Pai si ce ....daca nu sunt fonduri pentru modernizare si sustinere mai au rost acele contributii de inceput....eu zic ca trebuie continuat si financiar..ca daca gasim motive pentru unul sau altul ..nu facem nimic si ne trezim ca forumul e asa de umflat de nu mai incape pe servarele gratis..de altfel cam rusinos... dupa mine...faceti D-le un sondaj cu o contributie minima pana in 50 ron pentru toata lumea ca nu saraceste nimeni cu acesti banuti..e mai bine decat nimic...nimic....si iar nimic

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Anunt forum

Post by phoenix » Sat Apr 13, 2013 10:32 am

Da, un sondaj se poate face dar crezi ca majoritatea o sa vrea macar sa raspunda cu "da vrem sa platim?" nu cred...unii nu sunt multumiti nici ca li se da degeaba o solutie de incalzire, prin munca altora...apai sa mai dea si bani.
Si mai este ceva, daca se baga o cotizatie , legal trebuie platit impozit...si iar nu am facut nimic.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Anunt forum

Post by ciobimar » Sat Apr 13, 2013 11:03 am

Contributie-donatie...la vedere ...cine are obrazul gros si-i place sa fie atarnator...nu are decat ..eu deocamdata nu sunt bicisnic.... sa astept pomene si sa munceasca altii degeaba pentru mine ...eu doar sa intru si sa fiu servit .....sunt si constient ...ca daca nu vom face ....incontinuare ....nimic ... fiecare ...dintre ...noi ..va disparea acest forum...

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Anunt forum

Post by admin_1234 » Sat Apr 13, 2013 12:29 pm

Am instalat o aplicatie care permite donarea banilor catre un cont de paypal. Deocamdata e singura modalitate in care ne puteti ajuta si care este perfect transparenta.

Am setat o tinta de 100 de euro pentru mutarea pe un server care sa ne ofere suport. Daca dorim si o alta platforma, care sa ofere mai mult, putem sa marim suma. 100 de euro insemna plata pentru un an de zile.
Deocamdata este vital sa mutam forumul.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Anunt forum

Post by ciobimar » Sat Apr 13, 2013 6:05 pm

Va salut D-le Admin,eu pot sa trimit momentan un milion ,adica 100 ron... nu am euro..si nu ma pricep cu pay-pal-ul asta...se poate plati cu cardul ...daca da ...pot sa o fac ,acum pe loc, daca imi spuneti cum..daca nu... ma duc luni la posta sau la o banca....toate cele bune...

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Anunt forum

Post by stelica_33 » Sat Apr 13, 2013 6:32 pm

E adevarat ca nu toata lumea are cont paypal, un numar de cont bancar la o terta banca ar fi accesibil pt mai multi doritori,dar,e doar o propunere.

Post Reply