Seminar organizat in Omsk cu participarea lui I. Kuznetsov

Moderator: sobe

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Seminar organizat in Omsk cu participarea lui I. Kuznetsov

Post by user_banat_85 » Mon Aug 06, 2012 10:13 pm

In orasul Omsk (Rusia) in perioada 10-24 septembrie se va tine un seminar cu participarea dlui Igor Kuznetsov.
Acesta e continutul scrisorii primita drept raspuns la regretele privind participarea mea la acest seminar:
" Buna ziua, Andrei.
Ma bucur impreuna cu dvs. Va multumesc pentru lucrurile interesante oferite despre cele realizate in Romania.
Imi pare foarte rau ca nu veti putea fi prezent la seminarul din Omsk. Acolo
vor fi realizate sobe unicate, care deocamdata nu le poate face nimeni in lume.
Spre exemplu, cuptorul de copt paine cu doua camere cu funtionare continuu cu
posibilitatea reglarii regimului de temperatura in aceste camere. Camerele mentionate pot
functiona si in regim de "cuptor rusesc" (cu arderea lemnelor in camera cuptorului),
insa in alt mod de admisie a aerului.
Seminarul va avea loc cu translare in limba engleza. La momentul actual au manifestat
dorinta de a se prezenta la seminar persoane din Germania, Irlanda si Spania. In Irlanda
si Spania deja avem parteneri care realizeaza cele mai moderne dintre sobele noastre.
O alta posibilitate de a invata zidirea a astfel de cuptoare de copt paine poate sa nu mai fie.
Acesta este un "pas inainte" colosal in domeniul cuptoarelor de copt paine pe combustibil solid.
Ele pot gasi o foarte larga utilizare in diverse tari.
Sunt interesante si unice celelalte doua sobe..

Daca veniti la noi, puteti invita persoane interesate din Romania, carora le putem trimite invitatii
pentru perfectarea actelor la Ambasada Rusiei.

Incercati sa discutati cu persoane interesate de probleme ce tin de dezvoltarea surselor de energie
curate din punct de vedere ecologic pe baza combustibililor regenerabili.
Sobele noastre sunt capabile sa incalzeasca spatii de orice dimensiune, sa asigure prepararea mancarii
si sa exercite alte functii necesare oamenilor. Acest scop este util tarii voastre.
Participarea la seminar a unui grup de oamnei insotiti de dvs va permite solutionarea facila al acestor
probleme. Si aceasta va reprezenta aportul dvs si contributia in dezvoltarea unui lucru util societatii
si oamenilor.
Va reamintesc ca sobele noastre au luat premiul in 2010 in Suedia pentru inovatie, ca fiind cu un randament
foarte ridicat si cu o ardere performanta.

Cu respect, Igor Kuznetsov."

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Seminar organizat in Omsk cu participarea lui I. Kuznets

Post by user_banat_85 » Mon Mar 04, 2013 1:34 pm

"Vara in Lituania - 2013" cu participarea lui Igor Kuznetsov.
Ivintam la participare profesionisti din alte tari. La acest seminar sunt invitati, ca si datile precedente, toti doritorii.

Perioada petrecerii seminarului: 03.06.- 17.06.2013. Ziua finalizarii executiei "sobelor" va fi incheierea seminarului de vara din 2013.

Locul petrecerii evenimentului: seminarul va avea loc in or. Kretinga. Schema rutelor si descrierea detaliata cum se poate ajunge vor fi publicate mai tarziu.

Seminarul este organizat de Vidmantas Pushkurus, or. Kretinga.

In program sunt planificate executia urmatoarelor agregate dupa solutia tehnica a lui Igor Kuznetsov:

- Cazan de zidarie KIK pentru incalzirea casei;

- Soba cu cuptor de copt paine;

- Alte modele inca nu au fost stabilite, deoarece ele deocamdata sunt in faza de elaborare. Paralel este prevazuta realizarea zidariei sobelor si prelucrarea unor elemente din constructia sobei, lucru cu novicii.

Practica stabilita a seminarelor este de asa natura incat combinam indemanarile dobandite practic in realziarea sobelor cu seminarele teoretice petrecute seara.

In cadrul programului vor fi supuse dezbaterilor:
- aspecte teoretice privind functionarea sobelor in sistemul MLG (miscarea libera a gazelor);
- greselile frecvente al sobarilor;
- securitatea/siguranta;
- aspecte legate de alegerea materialelor pentru realizarea sobelor si impactul acestora asupra organismului uman;
- vor lua cuvant si diversi parteneri.

Seminarul va fi cu translare in limbile engleza si lituaniana;
Telefonia si internetul - toti operatorii au acoperire buna.

Cazarea - exista posibilitati de cazare in conditii confortabile, dar mai multe detalii se vor publica mai tarziu.

Masa - prepararea mancarii si masa vor avea loc organizat.

Pentru aplicatiile practice trebuie avut: Salopeta in conformitate cu anotimpul, cea mai iubita mistrie, ciocanul zidarului si nivela (boloboc).

Inregistrarea participantilor si taxa - participarea la seminar este cu plata.
Valoarea exacta va fi publicata mai tarziu (in februarie). Din aceasta valoare se va achita masa, implicarea povatuitorilor si cheltuielile de organizare. Pentru un efect maxim are sens sa va inscrieti pentru intreaga perioada.
Este posibila si frecventa partiala a seminarului.

Cererile pentru inregistrare se pot depune pana pe 15 mai 2013. In cerere rugam sa prezentati intentia, calificarea, ora si data sosirii si perioada aflarii (perioada intreaga sau partial) si datele de contact (numar de telefon, e-mail).

Cererile sunt receptionate la adresa: rammunass@gmail.com, tel. +353872185580 - persoana: Ramunas Lectutis.

sanjuro
junior
Posts: 83
Joined: Thu Dec 13, 2012 4:40 pm
Location: Bacau
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Seminar organizat in Omsk cu participarea lui I. Kuznets

Post by sanjuro » Mon Mar 04, 2013 9:01 pm

03.06-17.06 ?!? Ma dau astia afara de la job dar as merge din toata inima...lung tare seminarul...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Seminar organizat in Omsk cu participarea lui I. Kuznets

Post by user_banat_85 » Tue Mar 05, 2013 8:58 am

sanjuro wrote:03.06-17.06 ?!? Ma dau astia afara de la job dar as merge din toata inima...lung tare seminarul...
Lung, pentru ca se vor realiza zidariile "sobelor".. si bine ca acestea se vor zidi in paralel (adica in acelas timp).. 2 saptamani "este normal" pentru o soba de zidarie.
Hai ca in Siberia de Vest nu se incumetau prea multi sa ajunga, trebuiau facute escale, Bucuresti-Moscova, apoi deplasat spre un alt aeroport si zburat Moscova-Omsk.. etc.. cu toate ca au fost la acel seminar participanti tocmai din Spania si Irlanda (nu mai zic de Germania si Austria)..
E, Lituania, este in UE si pentru cetatenii romani asta nu mai necesita nici-un fel de vize.. Tarile Baltice merita vazute.. Nivelul de trai nu difera prea mult de al nostru din Romania, dar au un spirit nordic-scandinav..

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Seminar organizat in Omsk cu participarea lui I. Kuznets

Post by ciobimar » Tue Mar 05, 2013 9:12 am

Suna interesant ...mai ales ca ...dupa cate am inteles eu (sper ca bine) se da (certificat sau atestat de sobar)diploma de absolvire sau participare... la sfarsitul acestor seminarii...(care pot fi valabile si in legislatia noastra ...oare ?)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Seminar organizat in Omsk cu participarea lui I. Kuznets

Post by user_banat_85 » Tue Mar 05, 2013 9:49 am

ciobimar wrote: ...dupa cate am inteles eu (sper ca bine) se da (certificat sau atestat de sobar)diploma de absolvire sau participare... la sfarsitul acestor seminarii...(care pot fi valabile si in legislatia noastra ...oare ?)
Da, se inmaneaza un certificat de sobar emis de Organizatia lui Kuznetsov. Ca sa fie recunoscut si in tara noastra, si aici la noi ar trebui sa existe o organizatie, de genu' "Asociatia Sobarilor din Romania". Eu personal nu stiu daca exista asa ceva la noi. Nu sunt ironic, chiar nu stiu. Sunt sceptic sa existe, dupa ce vacuum informational e in Romania in acest domeniu. :(

sanjuro
junior
Posts: 83
Joined: Thu Dec 13, 2012 4:40 pm
Location: Bacau
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Seminar organizat in Omsk cu participarea lui I. Kuznets

Post by sanjuro » Tue Mar 05, 2013 9:14 pm

Astept detaliile urmatoare dar ma mananca tare de tot...si cand ma mananca...:)...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Seminar organizat in Omsk cu participarea lui I. Kuznets

Post by user_banat_85 » Tue Mar 05, 2013 10:52 pm

sanjuro wrote:Astept detaliile urmatoare ..
S-ar putea sa mai fie doritori si atunci ati putea sa mergeti mai multi, daca va hotarati binenteles.
Daca pot sa va ajut cu ceva sa-mi spuneti. :)

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Seminar organizat in Omsk cu participarea lui I. Kuznets

Post by hudemanicolai » Tue Mar 05, 2013 11:09 pm

DA.
Cu un curs de limba rusa la intensiv :lol:
Doamne ajuta celor ce-si doresc.

sanjuro
junior
Posts: 83
Joined: Thu Dec 13, 2012 4:40 pm
Location: Bacau
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Seminar organizat in Omsk cu participarea lui I. Kuznets

Post by sanjuro » Wed Mar 06, 2013 8:25 pm

Nu-i bai cu limba, e si in engleza asa ca este super , mai ales ca dupa doua seri in compania votcii inveti orice limba din jur :) !!!

Multumim frumos Lisapet, sa vedem cum evolueaza lucrurile...

Post Reply