Intalnirea forumului - Romania! Perioada 2-6 octombrie 2013

Moderator: sobe

Cate zile aveti disponibile pentru intalnire?

You may select 1 option

2
13%
4
27%
0
No votes
9
60%
 
Total votes: 15
 

liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: Intalnirea forumului - Romania! Perioada 2-6 octombrie 2

Post by liviu-tiutiu » Tue Oct 08, 2013 11:07 am

Latest post of the previous page:

Felicitari tuturor celor care au participat.
Multumim Dane pentru efortul depus pentru a ne arata desfasurarea evenimentelor si noua celor care nu am putut veni. :thankyou:
Cu siguranta la urmatoarea intalnire, multi dintre noi nu vor mai rata participarea.
Sa auzim de bine!

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Intalnirea forumului - Romania! Perioada 2-6 octombrie 2

Post by Gigi » Tue Oct 08, 2013 11:41 am

In sfarsit te-am vazut si pe tine Dane
:thumbup:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Intalnirea forumului - Romania! Perioada 2-6 octombrie 2

Post by phoenix » Tue Oct 08, 2013 11:44 am

:)...da...sunt adeptul ca fotografiile fura sufletul dar asta e...
Marele Manitou o sa ma ierte cred.
Multi au fost surprinsi de cum arata unii dintre colegi, sunt convins de asta...orice forum sau blog este incomplet si de multe ori duce in eroare. 5 minute de discutii aduc lumina cat pentru 6 luni de forum.
Realitatea e mult mai complexa decat un reply.
Imi pare rau ca niste useri(unul in mod special) au lipsit doar pentru a vedea ca nu e totul chiar asa cum se vede pe forum.
Sunt bucuros ca majoritatea au fost acolo pentru a confirma ce am cladit intr-un an. Unii au venit si cu ocazia...acolo unde este vointa apar si mijloace.
Sa speram data viitoare sa fim si mai multi.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Intalnirea forumului - Romania! Perioada 2-6 octombrie 2

Post by user_banat_63 » Fri Oct 11, 2013 9:53 pm

In final, rezumatul video al intilnirii... Vizionare placuta :thumbup:

http://www.youtube.com/watch?v=PyoVGNTcg_A" onclick="window.open(this.href);return false;

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Intalnirea forumului - Romania! Perioada 2-6 octombrie 2

Post by cheluakame » Sat Oct 12, 2013 2:31 am

Deci (stiu ca o fraza nu se incepe cu "deci" :D) :
1. Imi pare rau ca nu am putut fi prezent
2. Desi nu ii cunosc personal, pe domnul Andrei si domnul Csomi i-am recunoscut din alte filmari/poze, dar si pe domnul Bobo (ciudat, persoana dumnealui imi pare familiara si totusi nu cred ca l-am mai intalnit pe dumnealui pana acum :wtf: )
3. Per total, din ce reiese in filmari, mi-a placut atmosfera de acolo.
4. Sobele sunt super reusite
5. Poate pare aiurea ... insa lovirea caramizilor cu ciocane metalice mie unul nu prea imi place ... prima (si la ora actuala singura) soba pe care am construit-o, am "batut" caramizile doar cu coada de lemn de la un ciocan metalic :)
6. Este pacat ca aceasta meserie sa nu se transmita mai departe si aceasta "traditie" cu intalnirile/seminarele sa nu continuie.
7. La ce materiale am vazut acolo, eu unul consider ca este pacat ca vanzarile firme Cricerom sa nu creasca (acum, sincer, pana in momentul de fata eu unul nu am mai intalnit caramizi cu model, pentru sobe sau cos pe piata).

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Intalnirea forumului - Romania! Perioada 2-6 octombrie 2

Post by user_banat_85 » Sat Oct 12, 2013 9:48 am

cheluakame wrote:..
5. Poate pare aiurea ... insa lovirea caramizilor cu ciocane metalice mie unul nu prea imi place ... prima (si la ora actuala singura) soba pe care am construit-o, am "batut" caramizile doar cu coada de lemn de la un ciocan metalic :)
Cand am inceput eu sa practic sobaritul alte ciocane decat acel pe care l-ai vazut pe dl Atilla batand in samota - nici nu erau (ma refer la "ciocanul sobarului"). Tinand cont ca pe atunci caramida pentru sobe era cu anumite calitati - nu era o problema sa bati in ea cu ciocanul sobarului.. Acum multe caramizi ceramice intalnite pe piata se sfarma in mana, dapoi sa mai bati cu ciocanul in ele. Prin urmare, eu unul, nu mai folosesc ciocane metalice la asezat caramizile.
cheluakame wrote: 6. Este pacat ca aceasta meserie sa nu se transmita mai departe si aceasta "traditie" cu intalnirile/seminarele sa nu continuie.
Subscriu! :clap:
cheluakame wrote: 7. La ce materiale am vazut acolo, eu unul consider ca este pacat ca vanzarile firme Cricerom sa nu creasca (acum, sincer, pana in momentul de fata eu unul nu am mai intalnit caramizi cu model, pentru sobe sau cos pe piata).
Radeam cu colegii si ziceam ca Cricerom este "raiul sobarilor" privind multitudinea de modele si dimensiuni de elemente pentru sobele de zidarie. Elementele sunt dintr-o ceramica calitativa foarte bine presata si uniform arsa. Sper si eu ca sobele de zidarie in Romania sa castige teren si atunci si producatorii de caramida calitativa vor fi sustinuti si stimulati.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Intalnirea forumului - Romania! Perioada 2-6 octombrie 2

Post by Bobo » Sat Oct 12, 2013 5:01 pm

[quote="lisapet"][quote="cheluakame"]..

Cum esti tu infigaret ,ar fi trebuit sa vii la intrunire. Nu esti singurul care contrazice meseriasii in domeniu mai vechi (apropo cu tine ca esti activ cu contraziceri si pe SP) pentru realizarea unor lucrari. Eu nefacind parte din echipa de realizare a celor doua sobe mai puneam intrebari pe ici-colo iar Atilo mi-a spus ca acel ciocan metalic ii confera lui un fel de stabilitate. Vizavis lucra Csomi si Srhitectul cu ciocane de cauciuc-plastic, si nu l-au deranjat . Nu stiu ce l-a deranjat in final de a plecat .Eu fiind unul care l-am ajutat intr-o situatie deosebita mi-a multumit si a plecat. Am mai intilnit la teracote meseriasi in alte domenii care se legau de faptul ca tai fierul cu diamantatul==> este treaba mea ,si da-mi exemplu ca faci aceasta treaba mai buna ca mine cu alta scula<==/.Asa ca nu te inpacinta pentru lucruri marunte, ca oricum cine pune prea multe intrebari nu invata ci deranjaza ,este bine ca intrebarile sa fie puse la momentul oportun. Conceptia mea este de vreo 30 ani ca daca vrei sa iti bati joc de unul spune-i tot si cind o avea nevoie de gindire lasa-l. Florine imi pare rau ca nu ai venit, cred ca erai cel mai tinar ,si poate te opreai cu intrebarile. si nedumeririle. Pe mine intilnirea ma multumit perrtial. Trebuia sa fi avut o intilnire intr-un fel de clasa ca sa punem pe tapet neintelegerile,dar,si asa a fost foarte bine. Bobo.....Bobon

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Intalnirea forumului - Romania! Perioada 2-6 octombrie 2

Post by Bobo » Sat Oct 12, 2013 5:21 pm

Instalatorul de Iasi wrote:Permiteţi-mi să felicit şi eu pe toată lumea care a participat la acest eveniment! Chiar şi pe cei care, din diverse motive, nu au putut participa fizic. :clap:


P.S. Am urmărit îndeaproape (dar "din umbră") acest topic, pentru că ştiu cît de mult înseamnă ceea ce v-aţi propus. Şi mă bucur că aţi reuşit să duceţi la capăt aşa ceva. Cu excepţia celor care au mai trecut prin astfel de experienţe, restul o să realizaţi ce lucru măreţ aţi realizat abia la anul, după cel de-al doilea seminar. Şi atunci, mulţumirea voastră sufletească va fi şi mai mare. Doamne ajută!

Am vazut Radule(instalatorul de iasi ) ca ne urmaresti ,ca de multe ori te vad pe bara cind urmaresc forumul. Sa stii ca acolo nu am facut nici bombe atomice, nici rachete cosmice , am facut niste sobe din care una rochet, ca sa priceapa participantii ce se executa. Cit despre gazeificare si cu ardere la temperaturi inalte 12oo" se cam adevereste .Imi pare bine cum ai abordat problema noastra. Sa ai bafta in continuare. In definitiv sa stii ca si eu te urmaresc pe tine pe Florin, Costicucu ,fontanero Scheleton. Gelu si mai citiva ca am de unde sa invat.Multumesc.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Intalnirea forumului - Romania! Perioada 2-6 octombrie 2

Post by user_banat_85 » Sat Oct 12, 2013 5:30 pm

Bobo wrote:.. Pe mine intilnirea ma multumit perrtial. Trebuia sa fi avut o intilnire intr-un fel de clasa ca sa punem pe tapet neintelegerile,dar,si asa a fost foarte bine. Bobo.....Bobon
@Bobo, respectele mele, cum puteam noi sa le facem pe toate in doar cateva zile? Eu si asa sunt multumit ca ati gasit o leaca de timp printre grijile si problemele cotidiene si ati venit.. Poate de la anu' vom reusi sa ne intalnim vara si sa alocam mai multe zile.. In prima jumatate a zilei sa zidim la sobe, iar in a doua jumatate la "teorie".. \:D/ .. cum fac colegii nostri din Rusia.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Intalnirea forumului - Romania! Perioada 2-6 octombrie 2

Post by cheluakame » Sat Oct 12, 2013 6:23 pm

Bobo wrote: Cum esti tu infigaret ,ar fi trebuit sa vii la intrunire. Nu esti singurul care contrazice meseriasii in domeniu mai vechi (apropo cu tine ca esti activ cu contraziceri si pe SP) pentru realizarea unor lucrari. Eu nefacind parte din echipa de realizare a celor doua sobe mai puneam intrebari pe ici-colo iar Atilo mi-a spus ca acel ciocan metalic ii confera lui un fel de stabilitate. Vizavis lucra Csomi si Srhitectul cu ciocane de cauciuc-plastic, si nu l-au deranjat . Nu stiu ce l-a deranjat in final de a plecat .Eu fiind unul care l-am ajutat intr-o situatie deosebita mi-a multumit si a plecat. Am mai intilnit la teracote meseriasi in alte domenii care se legau de faptul ca tai fierul cu diamantatul==> este treaba mea ,si da-mi exemplu ca faci aceasta treaba mai buna ca mine cu alta scula<==/.Asa ca nu te inpacinta pentru lucruri marunte, ca oricum cine pune prea multe intrebari nu invata ci deranjaza ,este bine ca intrebarile sa fie puse la momentul oportun. Conceptia mea este de vreo 30 ani ca daca vrei sa iti bati joc de unul spune-i tot si cind o avea nevoie de gindire lasa-l. Florine imi pare rau ca nu ai venit, cred ca erai cel mai tinar ,si poate te opreai cu intrebarile. si nedumeririle. Pe mine intilnirea ma multumit perrtial. Trebuia sa fi avut o intilnire intr-un fel de clasa ca sa punem pe tapet neintelegerile,dar,si asa a fost foarte bine. Bobo.....Bobon
Nea Bobo nu critic felul sau de lucru, sau de ce a folosit ciocan metalic, pur si simplu am spus ca mie nu imi surade aceasta idee. Poate intr-adevar, cu acest tip de ciocan dumnealui lucreaza mai bine, nu zic nu sau il contest.

Imi pare si mie rau ca nu am putut veni, intr-adevar, practica se invata lucrand. Insa mult mai bine se invata cand vezi pe altul lucrand.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Intalnirea forumului - Romania! Perioada 2-6 octombrie 2

Post by ciine » Sat Oct 12, 2013 9:49 pm

Daca vrei sa obtii rosturi mici pe samote , cel mai bun este ciocanul de fier sau unul de lemn nicidecum cel de cauciuc.

Post Reply