Achizitionare analizor gaze.

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Achizitionare analizor gaze.

Post by phoenix » Sat May 30, 2015 10:01 am

Propun inceperea strangerii de fonduri pentru achizitionarea unui analizor de gaze.
Trebuie strans cam in jur de 1500 de dolari. Nu stim exact pretul acum dar sa zicem ca incepem sa strangem acesti bani, sa vedem daca lumea este interesata.
Or sa apara multe probleme, cine il tine, cum il dam la cei ce vor efectua teste, etc. Este o suma consistenta dar consider ca avem nevoie de acest analizor ca sa vedem cum facem sobele in continuare. O sa trebuiasca apoi cumpareate consumabile care sunt si acelea scumpe.
Avem nevoie deasemenea si de pareri cu privire la tipul de analizor, sa nu cumparam ceva ce nu ne trebuie.

Ce parere aveti? Cumparam asa ceva?

http://www.testline.ro/Detalii/testo-330-2-LL/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=HLi4-j0aK6c" onclick="window.open(this.href);return false;

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Achizitionare analizor gaze.

Post by claudiu.s.ro » Sat May 30, 2015 7:16 pm

Depinde ce se doreste mai exact, pt utilizari semi-profesionale se poate achizitiona si in limita sumei de 600 dolari (aprox. 2500 RON), tot de la Testo.

http://www.amazon.com/Testo-0563-3100-C ... o+analyzer" onclick="window.open(this.href);return false;

PS: mi-am amintit ca si prin decembrie 2013 am discutat ceva desre aceasta problema, aici
viewtopic.php?p=29770#p29770" onclick="window.open(this.href);return false;

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Achizitionare analizor gaze.

Post by phoenix » Sat May 30, 2015 7:43 pm

Deci , la testerele de pe amazon poti sa nu platesti drumul? Mai este valabil?
Eu gasisem si sh dar parca nu m-as complica cu sh. Ideal ar fi sa luam de aici cu garantie si factura daca nu se scumpeste rau.

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Achizitionare analizor gaze.

Post by georeby » Sat May 30, 2015 9:45 pm

io am vb anul trecut cu astia de aici http://www.testo.ro/analizoare-de-gaze- ... /index.jsp" onclick="window.open(this.href);return false; ca sa imi iau unu pt mine am si dat comanda..dar a intervenit ceva urgent si am renuntat deocamdata..imi voi lua unul personal .. :thumbup:

ala de pe amazon model 310 http://www.testo.ro/produsele/0563+3100 ... -de-ardere" onclick="window.open(this.href);return false;

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Achizitionare analizor gaze.

Post by phoenix » Sat May 30, 2015 9:57 pm

Pai...si la ce ne ajuta unul personal? Il inchiriezi si pentru noi?

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Achizitionare analizor gaze.

Post by georeby » Sat May 30, 2015 10:06 pm

cine are nevoie va veni si va lua..io traiesc din cazane si sobe..deci am nevoie de asa ceva ..mai ales pentru tiraj la cosuri unde le au deja zidite..am probleme cu clientii unde merg sa fac soba simpla sau cu registru din cauza ca nu au tiraj la cos..cearta multa pana sa dovedesc ca nu e bun cosul..aveam nevoie de o scula de la testo..si era cat pe ce sa iau unu..eram amentintat de un client ca e de vina cazanul si nu cosul..si in ambitia mea sa demonstrez ca nu e asa am sunat la cei de la testo si au trimis o hartie cu defectiunile majore la un cos..fara sa mai si masor iar cosul se incadra in 4 tipuri de defecte ..a recunoscut defectiunea la cos si asa am anulat achizitionarea...deocamdata.. :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Achizitionare analizor gaze.

Post by phoenix » Sat May 30, 2015 10:12 pm

Nu vad cum, fara achizitionarea unuia cum vom sti ce soba etse mai buna si spre ce directie sa mergem.
Daca faci un contract de inchiriere si il luam si noi 2-3 persoane sa ne testam pe rand sobele...ca sa avem toti aceleasi conditii de masurare si sa fim obiectivi...si daca ne dai un pret convenabil la inchiriere...

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Achizitionare analizor gaze.

Post by georeby » Sat May 30, 2015 10:18 pm

da ..am zis ca voi ajuta si io cu ce pot grupul de sobari amatori..ca io is incepator :crazy: ...ne vom intruni undeva sa ne cunoastem mai bine si vom colabora ..cat si in a inventa modele noi cu idei noi.. :thumbup:

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Achizitionare analizor gaze.

Post by tonyst » Sun May 31, 2015 11:52 am

georeby wrote:da ..am zis ca voi ajuta si io cu ce pot grupul de sobari amatori..ca io is incepator :crazy: ...ne vom intruni undeva sa ne cunoastem mai bine si vom colabora ..cat si in a inventa modele noi cu idei noi.. :thumbup:
Si eu , si voi fi la intrunire , puneti o in septembrie , daca vreti la mine cu placere , nu stiu cu cazarea , in cel mai rau caz la Cernavoda este si un hotel , depinde si cati vor veni .
Pot veni toti si buni si rai .
Mi am adus aminte , apropo : Dau o bere , dar o platesti tu , si poti sa bei chiar doua .

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Achizitionare analizor gaze.

Post by georeby » Sun May 31, 2015 4:57 pm

Io prefer varianta 2..punem mana de la mana si bem de pleasca \:D/

Post Reply