Aparate de masura si control

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Aparate de masura si control

Post by user_banat_63 » Wed Apr 17, 2013 9:14 am

Latest post of the previous page:

Iosif wrote:Buna dimineata, pentru cei pasionati dar fara posibilitati atasez o improvizatie realizata de mine, firul sensibil este tras impreuna cu vata de sticla lipita de el prin elementii unei antene radio si lasat doar senzorul afara. Multimetrul e luat cu 50 ron din bazarul fratilor nostri de peste prut. Aceasta improvizatie a rezistat la cel putin 150 de masuratori cu temperaturi intre 37(temp. corpului) si 1200 grade obtinute. dupa cum se vede la una din termocuple sa topit vata dintre fir si teaca, dar face treaba in continuare doar ca nu arata temperatura imediat ca cealalta(daca aveam vata ceramica era altceva.
Buna treaba...;)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Aparate de masura si control

Post by phoenix » Wed Apr 17, 2013 9:28 am

As putea s ate intreb unde ai avut 1200 de grade?
Cred ca ne-ai rezolvat si problema aparatului de masura...totusi ne-ar trebui un aparat mai bun de masura ca sa etalonam treburile astea...nu stiu cata incredere sa am in acesti senzori de la aparatele de 70 de lei.

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Aparate de masura si control

Post by Iosif » Wed Apr 17, 2013 2:44 pm

dan wrote:As putea s ate intreb unde ai avut 1200 de grade?
Cred ca ne-ai rezolvat si problema aparatului de masura...totusi ne-ar trebui un aparat mai bun de masura ca sa etalonam treburile astea...nu stiu cata incredere sa am in acesti senzori de la aparatele de 70 de lei.
Dane eu nu zic ca sobele de zidarie nu merita masurate cu cele mai performante aparate,dimpotriva merita din plin, dar cind esti pe zero si pasiunea amestecata de intrebari te maninca rau, nu trebuie sa te scarpini cu ceva? Mentionez ca eu pina acum nu am facut o lucrare adevarata de proportii ca tine si multi colegi, dar de jucat cu caramizile ma joc mereu, e mai mare satisfactia cind inveti si cu ore de practica. 1200 grade a fost temperatura flacarii la ardere inferioara. Vreau sa precizez din cele constatate de mine ca au fost situatii cind temperatura flacarii atingea 1200 iar la 3-4cm de flacara nu depasea 500gr , si in alte cazuri samota ce inconjura camera de ardere ere rosie(atingeam senzorul de ea-peste700gr iar temperatura flacarii nu depasea 900gr. De aici am tras conluzia ca trebuie apelat la calcule pentru a corela puterea flacarii(focarului) cu grosimea zidului camerei de ardere, spatiului pentru ardere ....si tot tacimul.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Aparate de masura si control

Post by phoenix » Wed Apr 17, 2013 3:03 pm

Ba da , ba da, domnule Iosif, doar ziceam pentru toata lumea, treaba cu etalonu'.
Treaba cu 1200 de grade ma face doar invidios.
Mai trebuie sa facem rost doar de un senzor de temperatura si datasheetul lui si apoi sa mergem la magazinul de electronice si sa ne facem toti sonde cu orice multimetru.

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Aparate de masura si control

Post by Iosif » Wed Apr 17, 2013 3:21 pm

Ba da ce ? domnule Dan, scuze am citit de 5 ori si nu inteleg mesajul.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Aparate de masura si control

Post by phoenix » Wed Apr 17, 2013 3:35 pm

ba da dublat adica sigur, sigur! yes, yes!
E de bine adica :)
http://www.bristolwatch.com/ele/thermal ... lifier.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Aparate de masura si control

Post by tonyst » Thu Apr 18, 2013 9:53 am

dan wrote:ba da dublat adica sigur, sigur! yes, yes!
E de bine adica :)
http://www.bristolwatch.com/ele/thermal ... lifier.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
da , DAN. eu am luat un termometru micut dar vad ca i limitat pana la 150 gr si ma gandesc sa verific o rezistenta ceramica de cativa ohmi (putere mai mare ), ca sonda. ce zici ? le foloseam la televizoarele mai vechi.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Aparate de masura si control

Post by tonyst » Fri Apr 19, 2013 6:48 pm

tonyst wrote:
dan wrote:ba da dublat adica sigur, sigur! yes, yes!
E de bine adica :)
http://www.bristolwatch.com/ele/thermal ... lifier.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
da , DAN. eu am luat un termometru micut dar vad ca i limitat pana la 150 gr si ma gandesc sa verific o rezistenta ceramica de cativa ohmi (putere mai mare ), ca sonda. ce zici ? le foloseam la televizoarele mai vechi.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Aparate de masura si control

Post by phoenix » Fri Apr 19, 2013 6:52 pm

Nu merge o rezistenta ceramica pe post de sonda.
Eu zic sa manufacturam totul dar si cu o termocupla luata separat ma gandesc ca e bataie de cap.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Aparate de masura si control

Post by tonyst » Fri Apr 19, 2013 6:54 pm

treaba cu rezistenta nu este gandita bine

sonda, cu cele doua conductoare, ca in materialul prezentat de tine, sigur merge, cand se strica se reface imbinarea.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Aparate de masura si control

Post by phoenix » Sun Apr 21, 2013 5:38 pm

Pentru voi
viewtopic.php?p=15012#p15012" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply