Generalitati despre sobele de teracota.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Soba teracota

Post by cheluakame » Fri Sep 13, 2013 4:20 pm

Latest post of the previous page:

Pentru un randament cat mai bun, clopotele ar trebui sa fie cat mai inalte (pentru a permite gazelor sa se stratifice).
In conditiile date (iesirea clopotului este deasupra focarului) nu mai este nevoie de cale directa. Ea este necesara cand fumul trebuie sa coboare sub nivelul focarului.

Decat 2 clopote suprapuse, eu propun 2 paralele, ca in video https://plus.google.com/photos/11163076 ... 1141916838" onclick="window.open(this.href);return false;

Soba se doreste a fi si cu ardere secundara (gazeificare)?
Daca da, "imbracati" clopotul 1 in caramida refractara si prevedeti rost de dilatare intre acesta si invelisul de teracota.
Deasemenea tineti cont sa faceti focarul ceva mai inalt pentru a permite flacarii sa se "dezvolte". La o teracota de 2.5x3x7 cahle, eu as zice un focar de ~60 cm inaltime.

Incercati sa incepeti constructia propriu zisa cat mai aproape de pardosala, nu cum faceau batranii de 2-2.5 cahle era doar cenusarul.

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota

Post by toogsy » Fri Sep 13, 2013 4:44 pm

Din cate retin, cenusarul este la mijlocul primei cahle, usa focarului fiind in randul 2.
Caramida folosite in cele doua clopote este de genul celei gasite in mai toate depozitele de materiale de constructii (ex. http://www.dedeman.ro/ro/caramida-samot ... -65sa.html), nu semisamota de la Helios.
In prezent focarul are cca 48 cm, ar insemna sa "ridic" mai sus focarul cu un rand de caramida pe cant.

Ma pun pe desenat, sa vad ce iese. Sunt curios sa vad cat vor iesi clopotele de inalte.

Multumesc!

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Soba teracota

Post by cheluakame » Fri Sep 13, 2013 5:57 pm

Tinand cont ca 60 cm inseamna ~2.5 cahle, 1 cahla este cenusarul, si soba are in total 7, inseamna ca si clopotele ar iesi de 3.5 cahle adica ~85 cm.
Dimensiunile interioare ar fi ~ 18 x 25 x 80

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Soba teracota

Post by cheluakame » Sun Sep 15, 2013 10:08 pm

Intrebare pentru cunoscatori, din 30 placi, ce teracota scot (cu aceeasi lungime/latime de sus pana jos) ?

Modificare ulterioara:
De fapt sunt mai multe, aflu maine exact cate.

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota

Post by toogsy » Fri Sep 20, 2013 12:18 pm

"Dupa lupte seculare" mi-au iesit cam urmatoarele: focarul ~ baza 30x41, inaltimea de 5 caramizi pe cant ~ 60cm (podul se inchide la randului 4 de placi, unde e o polita), cu aer secundar. Clopotele le-am paralel, ca in exemplul dat, dar destul de inguste, soba fiind "redusa" de la randul 5 la 7 la 2/3 placi. Primul clopot, "imbracat" in samota subtire ar avea cca 11x49. Cel de-al doilea daca ramane "dezbracat", cu canalul de fum spre cos din burlan de teracota ar fi de cca 40x17. Intrebari as avea multe, dar incep cu cele mai sacaitoare:
1. cat de mare trebuie sa fie sectiunea de iesire a gazului din focar? Cartea sobarului recomanda ca sectiunea sa fie de doua ori mai mare decat a ultimelor canale. Am incercat sa dimensionez cu aplicatia lui @Flavius, dar nu mi-a iesit dimensionarea in "sens invers", de la dimensiuni fizice date la sectiuni si putere :|.
2. Idem ca mai sus, dar pentru sectiunea dintre clopote.
3. La sobele de teracota se justifica imbracarea (dublarea) peretilor sobei cu caramida subtire? In cazul de fata imbracarea primului clopot mi se pare justificata, data fiind temperatura care ar trebui sa se dezvolte acolo. Dar daca as imbraca si cel de-al doilea clopot, in afara de cresterea masei totale si a ingustarii clopotului, ar stoca soba mai multa caldura si ar elibera-o pe o perioada mai mare de timp?

Multumesc!

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Soba teracota

Post by cheluakame » Sat Sep 21, 2013 2:14 am

11x49 si banuiesc ca este baza clopotului, ca urmare nu-i un clopot mic, inaltimea interioara cat a ramas? Deasemenea si 17x40.

Apoi:
1 si 2. In teracota data fiind grosimea mica a peretilor ar fi bine lungita arderea. Mai exact incarcata odata (atentie, cu suficient spatiu de ardere), aprins focul in partea superioara ( http://www.youtube.com/watch?v=bHbGUeioLQY" onclick="window.open(this.href);return false; ) si apoi micsorat debitul de aer.
Oricum, o sectiune a iesirii din focar dar si a clopotelor nu cred ca ar fi bine sa fie mai mica de 12x12 (ca este 10-11 nu-i chiar asa e rau).
3. Eu la teracota bunicilor caut in zona sa gasesc "lipii" de marmura pentru a captusi cahlele si clopotele pentru acumularea caldurii. Ca urmare si dublarea cu caramida mareste masa de acumulare.
Dar, odata cu cresterea grosimii peretelui scade puterea radiata de soba.
Un perete de 6 cm radiaza aproximativ 1000-1200 wati/mp pe cand unul de 12 cm scade pana la 500 wati. Asa ca soba va sta mai mult timp calda, dar veti simti "ca nu face fata".
O soba de 2.5x3x7 cahle are o suprafata activa de ~3 mp, in cazul dumneavoastra caci se ingusteaza la ultimele 2 randuri, suprafata mai scade. Acum depinde si ce necesar termic are camera dumneavoastra, caci poate face fata sau nu cu peretii dublati.

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota

Post by toogsy » Sat Sep 21, 2013 8:52 am

Multumesc!

Inaltimea clopotelor ar fi de 3 placi (~ 3x23.5, teracota este veche, cca 210x235).

Incaperea de incalzit are cam 4x3.5x2.3. Doi pereti exteriori, in curs de izolare, doi interiori dar care dau spre incaperi neincalzite, tavan destul de subtire care va primi si el o portie de vata minerala. Casa veche, din caramida plina, destul de afectata de timp. La un calcul sumar al necesarului termic mi-a iesit cca 4kw.

Re. 1 (2): Date fiind dimensiunile focarului, ma gandesc sa le fac aprox. suprafata unei caramizi (23x12, Lxh pentru sectiunea dintre clopote, la cea din focar iesirea se face prin podul focarului). Ar fi apropiata de valorile care au iesit din calcul. Am incercat sa deduc ce dimensiuni au din punct de vedere practic din schitele de pe stove.ru. Pentru sectiunile de iesire a gazelor din focar am vazut ca valoarea minima este de cca 1/2 caramida (~ 25x11) in cazul OIK14 ( :) favorita mea; interesant este ca in randul urmator al podului sectiunea descreste) si cresc cu puterea focarului.
As fi incercat sa fac iesirea din focar pe verticala si sa intorc fumul prin spatele focarului, cum am vazut la sobele de pe stove.ru, reducand din lungimea focarului. Imi este teama insa ca nu prea am cum sa pun capac de curatare in spate, plus ca as complica datele problemei cu necesitatea unui sibar pentru calea directa. Daca practic ar nu as putea sa pozitionez intre doua randuri de placi sau macar intre doua placi pe acelasi rand (gen clapeta), as avea o problema. Nu as vrea sa modific/sa stric placile in nici un fel.
Re. 3: In conditiile astea daca adaug un rand de 3 cm de caramida in clopotul II nu ar avea ce sa ii dauneze, ci dimpotriva. Ramane de vazut ce fel de caramida e mai indicata, refractara sau semisamota.
Inca nu am desfacut-o, nu stiu cu ce sunt captusite placile in prezent. Din cate imi amintesc de copil e caramida subtire. Daca e de inlocuit, prin zona nu am vazut caramida mai subtire de 3 si probabil ca asta voi folosi.

:) Azi ma duc dupa argila. Sper sa nu vin cu tot malul de lut dupa mine :D.

Era sa uit ceva. Intr-un post de pe alt forum @lisapet indica faptul ca primul clopot ar trebui sa fie 2/3 din volum iar cel de-al doilea restul. Ar fi indicat sa vin cu primul clopot prin fata sobei (latura scurta)? Clopotul ar avea forma de L intors, iesirea spre clopotul doi fiind pe "latura" mica a literei.

O zi buna!

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Soba teracota

Post by cheluakame » Sat Sep 21, 2013 9:07 am

Rapid nu pot răspunde decât la câteva, revin mai pe seara cu completări.
Camera 4x3.5x2.3 din cărămidă plină, 2 pereţi exteriori, cu geamuri termopan, 1o cm polistiren pe pereţi, 1o cm vată minerală tavan, are un necesar (din câte îmi aduc aminte) de aproximativ 1.5-2kw. Dacă puteţi aplică şi pardoselii 5 cm izolaţie, necesarul scade în intervalul 1-1.5 kw.
Apoi, pentru captuşirea cahlelor, căutaţi cărămidă cât mai grea şi cu coeficient de conductivitate cât mai mare. Căci greutatea vă oferi capacitate de inmagazinare.

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota

Post by toogsy » Mon Sep 23, 2013 12:07 pm

toogsy wrote: As fi incercat sa fac iesirea din focar pe verticala si sa intorc fumul prin spatele focarului, cum am vazut la sobele de pe stove.ru, reducand din lungimea focarului.
Buna ziua,

Cam ca in halul din atasament. E "construit" de la focar in sus, suprafetele de sub focar avand doar rolul de "ghidare". Prizele pentru aer secundar (pozitie si sectiune) sunt arbitrare.

O saptamana usoara!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

toogsy
junior
Posts: 95
Joined: Thu Jul 25, 2013 4:30 pm
Location: Focsani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota

Post by toogsy » Fri Sep 27, 2013 12:21 am

toogsy wrote: Cam ca in halul din atasament. E "construit" de la focar in sus, suprafetele de sub focar avand doar rolul de "ghidare". Prizele pentru aer secundar (pozitie si sectiune) sunt arbitrare.

O saptamana usoara!
Am adaugat atasamentul in format Sketchup 8.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba teracota

Post by Bobo » Sun Sep 29, 2013 8:43 pm

cheluakame wrote:Intrebare pentru cunoscatori, din 30 placi, ce teracota scot (cu aceeasi lungime/latime de sus pana jos) ?

Modificare ulterioara:
De fapt sunt mai multe, aflu maine exact cate.

La o asemenea intrebare nu pot raspunde. Am pretentii la tine chelu. O teracota are 4 modele de placi cu dimensiuni diferite.

Post Reply