Ajutor sfaturi soba.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Arsys
junior
Posts: 8
Joined: Fri Dec 06, 2013 7:15 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ajutor sfaturi soba.

Post by Arsys » Tue Dec 10, 2013 11:35 am

Buna ziua,

Sunt nou pe acest forum si am nevoie de ajutorul vostru.

Socrul meu a cumparat de curand o casa (veche) dar renovata , care are intre 2 camere o soba de teracota.Dimensiunle exacte nu le stiu dar este micuta. Casa are termopane, iar problema este ca in momentul in care facem foc in soba, focul arde mocnit si scoate fum in camera, indiferent daca e shiberul scos sau usile inchise/deschise. Daca deschid un geam atunci soba merge cat de cat s nu mai baga fum. Am chemat un sobar localnic care a desfacut soba pe jumate, a dat jos ceva caramizi , le-a pus la loc.. ne-a luat bani dar problema nu a rezolvato, dinpotriva parca e mai rau.

As vrea sa stiu ce pot sa-i fac sa mearga cat de cat pana in primavara cand o voi darama de tot?
Termopanele influenteaza cu ceva mersul sobei?

Cineva mi-a spus sa bag un somoiog cu motorina pe la usa de vizitare a hornului si sai dau foc pentru a curata hornul... daca aplic acelasi tratament si la soba functioneaza sau voi avea surpriza sa bubuie?! :D

Multumesc anticipat.

liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by liviu-tiutiu » Tue Dec 10, 2013 11:42 am

Bine ai venit @Arsys.
Normal ca termopanele influienteaza mersul sobei.
Ar trebui facuta o curatare a cosului si apoi daca nu ai pozibilitatea sa aduci aer de afara printr-o teava in camera cu soba, incearca sa scoti garnitura de la partea inferioara a usii.Asta ar trebui sa-ti rezolve cat de cat lipsa aerului.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by cheluakame » Tue Dec 10, 2013 12:02 pm

Arsys wrote: Cineva mi-a spus sa bag un somoiog cu motorina pe la usa de vizitare a hornului si sai dau foc pentru a curata hornul...
Lasati-l sa procedeze asa la dumnealui acasa.
Cosul si soba se curata prin desfacerea dopurilor, periere si apoi scoasa funinginea.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Tue Dec 10, 2013 12:07 pm

Vecinii mei au dat gauri in termopane, cu un burghiu de 4. Patul este intre geam si termopan...pe langa faptul ca este curent, gaurile nu ajungeau. Le-am spus sa dea o gaura in geam cu o caramida. Daca deschid usa, tirajul se rezolva.

Ori refaceti soba si eventual aduceti o teava de aer pana la usa cenusarului. Daca faceti asa cu cosul poate sa crape ca o teava de pusca pe care bubuie glontul sau se poate curata...la soba poate sa fie si mai frumos spectacolul...eventual de revelion...

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Bobo » Tue Dec 10, 2013 1:44 pm

[quote="cheluakame"][quote="Arsys"]


Desfaci capacul, ajungi la burlanul de legatura dintre teracota si cos. Bagi palma jumatate in aceast burlan si daca nu te gidila cosul este infundat.Trebuie sa cureti cosul ,apoi ir faci verificarea cu mina sau cu o festila --ai grija ca daca nu cureti bine cosul funinginea poate sa ia foc si arde ca benzina-..Daca ai cosul bun poate ai probleme la teracota. La o teracota de 44/67 cm trebuie sa ai 5 fumuri, daca ai 7 sunt fumurile strimte.Si de una si de alta(in special la 7) trebuie sa maresti gaurile prin care comunica fumurile intre ele partea superioara pina la 20 cm ca jos nu ai cum si daca ai 12 cm ajunge(normal ar fi 18 cm)Un fum trebuie sa fie d 13/18 cm cel putin ca sa nu ai probleme.Dupa ce ai rezolvat astea, pui capacul ,dai drumul la fereastra 10 minute poate si la usa, faci aerisire, faci focul.Mai spune ce fel de cos este si cite coturi are la el.,cit merge cosul pe orizontala etc. Trebuie sa dai mai multe detalii.In final daca ai usa de termopan trebuie facut ceva cu garnitura de jos saa intre aer, sau facu gaura in zid si tragi o teava ce o introduci in cenusar.Daca nu merge este o ciudatenie.

Arsys
junior
Posts: 8
Joined: Fri Dec 06, 2013 7:15 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Arsys » Tue Dec 10, 2013 3:30 pm

Mutumesc de raspunsuri... cosul este drept nu are nici o intorsatura, este din caramida zidita, acum am coborat din pot am fost sa verific sa nu fie gauri inre caramizi sau lipsa. AM filmat cu telefonul si cosul pare in regula, nu ma mai apuc de pirotehnie. O sa astept sa se raceasca si sa verific burlanul dintre soba si cos. Soba are dimensiunile 88/60/163. Socrul meu spune ca a bagat mana pe burlan si nu era infundat..... ramane sa dau gaura sa bag teava.

Arsys
junior
Posts: 8
Joined: Fri Dec 06, 2013 7:15 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Arsys » Sat Dec 14, 2013 10:55 am

Buna ziua,

Ok sa refacut soba....acum se incinge calumea...dar a ramas problema cu aerul.
Vreau sa aduc de afara o teava care sa o bag in cenusar, puteti sami spuneti teava ce diametru trabuie sa aiba?!


Multumesc

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Sat Dec 14, 2013 11:02 am

Si ce avea soba?

Arsys
junior
Posts: 8
Joined: Fri Dec 06, 2013 7:15 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Arsys » Sat Dec 14, 2013 11:35 am

Din 5 fumuri catre trebuia sa aiba..... cand am chemat primul "meseriash" ia mai lasat 2 fumuri....restul lea astupat. Acum am adus unu de la 100 de km distanta si a refacuto complect , 5 fumuri, fiecare fum de aprox 17 cm, se incinge bine acuma... problema a ramas cu aerul.... daca deschid geamul merge daca inchid nu mai merge. :D Acum ma gandesc ce teava sa bag, ce dimensiune si pe unde.....

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Sat Dec 14, 2013 12:05 pm

Duci pana in zona cenusarului, aproape de usa, o teava cu robinet. Cred ca un 50 mm ajung. Va trebui si izolata.

Post Reply