scoate fum

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: scoate fum

Post by Bobo » Mon Sep 30, 2013 11:54 am

Latest post of the previous page:

sorinake wrote:Salut, mersi de raspuns.
Initial soba arata exact ca acum, modificarile s-au petrecut la interior. O sa o desfac azi dupa ce se raceste si o sa fac ceva poze.
Sunt impotriva termopanelor. Casa este cu tocaria veche de la 1900, reconditionata pe alocuri dupa posibilitati. Ferestrele sunt duble cu geam simplu. Camera aceea are ferestre simple care dau spre o veranda inchisa tot cu geamuri.
O sa mai curat si cosul. Cosul este facut din caramida, refacut pe la 1980 (judec dupa lucratura, caramida si mortarul folosite). Este patrat cu latura de-o caramida asezata normal (nu pe cant). Tind sa cred ca e suficient pentru ca atunci cand soba era nemodificata mergea perfect.

Soba cu clopot e la fel cu soba cu gazeificare ?

Mai am o problema legata de negreala care se depune pe interior. Anul trecut am avut lemne verzi, si inteleg ca se depune mai multa negreala pe interiorul sobei. Totusi, la cealalta soba, nemodificata, am ars acelasi tip de lemn si negreala depusa a fost muuuult mai putina. Ma gandesc ca poate si pamantul folosit la lipirea sobei sa fi fost un catalizator pentru depunerea negrelii pe interiorul sobei? Inclusiv pe usa.
Sau soba nemodificata are usa mai putin etansa si arderea e mai bogata in aer, astfel depunerile fiind reduse ?
Ardera are loc in focar, daca, cahlele din dreptul focarului nu le-a ump[lut cu mortar de argila este grav si iese fum pe acolo. La tine cred ca focul arde mocnind si nu ai tiraj. Dupa ce desfaci capacul; sa bagi mina pe cos si trebuie sa te gidile de parca ar bate vintul peste mina ta. Daca nu te gidila ai probleme la cos. In caz contrar maresti gaurile de comunicare.iar daca ai 5 fumuri la asa teracota sunt strimte,totusi daca ai cobori comunicarile in partea superioara cit mai mult cred ca ar merge..Jos la ultimul fum ar trebui sa ai un spatiu (orificiu) de 12/12 cm cel putin. Sa te mai uiti si daca iese fum printre caramizile cosului.ca afecteaza tirajul.Inca o data spun ca deschiderea usii in timpul functionarii si scoate fum este de la tiraj determinat de largimea fumurilor, orificiile de comunicare si cos spart eventual infundat pe undeva cu calamina(negreala, ).

sorinake
junior
Posts: 18
Joined: Sun Sep 22, 2013 1:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by sorinake » Mon Sep 30, 2013 10:06 pm

Revin cu poze de la interior. Peretii sunt plini de ceva sticlos, negru - ma apuc sa curat. Pe cos am bagat mana si pare sa fie tot asa, multa depunere dinasta. Totusi fum scoate si cand usa e inchisa, adica in camera aia e miros de fum tot timpul.

Ce ma sfatuiti? o curat si o las asa, sau o daram si o refac ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by stelica_33 » Mon Sep 30, 2013 10:15 pm

sorinake wrote:Revin cu poze de la interior. Peretii sunt plini de ceva sticlos, negru - ma apuc sa curat. Pe cos am bagat mana si pare sa fie tot asa, multa depunere dinasta. Totusi fum scoate si cand usa e inchisa, adica in camera aia e miros de fum tot timpul.

Ce ma sfatuiti? o curat si o las asa, sau o daram si o refac ?
Faci cum vrei,eu unul asi darima-o si asi face-o cu focar performant,nu prea ai unde ca e micuta dar se poate.

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by grig72 » Tue Oct 01, 2013 10:45 am

daca ti-a convenit caldura care o facea cand ardea bine(banuiesc ca nu a scos de prima data fum), atunci curat-o bine si las-o asa.
acea funingine se face de la lemne ude si de la fel de fel de nailoane bagate in foc.
daca o cureti, evita sa mai bagi cele de mai sus, in primul rand si dupa aia cosul trebuie sa fie din caramita tencuita sau ce scot astia acum in materie de cos, nu tevi de metal, ca n-o sa-ti traga in veci bine, poate sa fie ea cea mai buna soba.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: scoate fum

Post by Bobo » Tue Oct 01, 2013 12:39 pm

grig72 wrote:daca ti-a convenit caldura care o facea cand ardea bine(banuiesc ca nu a scos de prima data fum), atunci curat-o bine si las-o asa.
acea funingine se face de la lemne ude si de la fel de fel de nailoane bagate in foc.
daca o cureti, evita sa mai bagi cele de mai sus, in primul rand si dupa aia cosul trebuie sa fie din caramita tencuita sau ce scot astia acum in materie de cos, nu tevi de metal, ca n-o sa-ti traga in veci bine, poate sa fie ea cea mai buna soba.

In primul rind ai soba cu fumurile prea strimte,intoarcerile mici (dupa cum observ).Trebuie sa cobori intoarcerile de sus cit poti de mult si transformi fumurile in 2 clopote. Spui ca ai cos vechii de caramida,bine, dar trebuie lemne uscate cum spun toti nu acum aduse din padure.cu umiditate de 40%.Negreala este de la lemne cu mula apa si daca ai bagat si ciolofane sau plastice, cauciucuri o sa apara si mirosuri de nu mai stai in casa.Cind ai stricat soba trebuia sa ii spui lemne cit consumi si daca esti multumit ca el meseriasul - sa respecte cam intocmai lucrarea precedenta iar de nu sa o faca cum stie. In soba aia daca este cu 2 poduri sau intoarcere a fumului catre usa preintr-un canal orizontal, mai bine strici fumurile si il lasi decit pe ultimul care duce la cos,dar sa te gindesti apoi cum acoperi soba fara stilp la mijloc.Se pot face modificari scotind 2 placi la bordurA SAU DELOC DACA AI MIINILE LUNGI.

sorinake
junior
Posts: 18
Joined: Sun Sep 22, 2013 1:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by sorinake » Thu Sep 11, 2014 1:52 pm

Salutare, revin cu intrebari.
Am curatat anul trecut soba si a mers toata iarna foarte bine. Probabil ca e timpul s-o desfac s-o curat preventiv.
As vrea totusi s-o transform in soba cu clopote. Mai mult - ma gandesc sa introduc si o serpentina pe care s-o fac eu din cupru.

As vrea sa-i aduc si aer in partea de sus a focarului pentru gazeificare si eventual sa pun serpentina undeva intre caramizile focarului si clopot.

Am experienta cu tevaraia de cupru si am deja o soba de tabla cu gazeificare instalata de mine. Deci m-as pricepe la partea hidraulica, electronica si cred ca am inteles cat de cat cum e treaba cu sobele si focarele performante.

Intrebarea mea este daca ar incapea in interiorul acestei sobe. Iar daca da, m-ar ajuta foarte tare niste propuneri de proiect.

Multumesc,
Sorin

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: scoate fum

Post by admin_1234 » Thu Sep 11, 2014 2:04 pm

Ce suprafata o sa aiba cuprul introdus in soba?
Unde bagi teava de cupru, in clopot sau in focar?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: scoate fum

Post by cheluakame » Thu Sep 11, 2014 9:48 pm

De incaput incap fara probleme, insa doar va "dezmorti" camerele cu radiatoare caci nu o sa poti sa arzi mereu in soba caci nu rezista, si nici acumulare nu are.

sorinake
junior
Posts: 18
Joined: Sun Sep 22, 2013 1:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by sorinake » Mon Sep 15, 2014 11:58 pm

Va salut din nou, multumesc pentru raspunsuri.
As vrea sa pun serpentina intre focar si imbracamintea de teracota.
Si daca mai ramane loc as vrea sa trec si prin clopot cu ea. Eu as fi insa foarte fericit daca as putea arde si gazele, caz in care ma gandesc ca ar fi mai bine sa pun serpentina-n clopot sau ma rog, deasupra zonei unde ar trebui sa arda gazele astea ca sa nu racesc aerul decat dupa arderea gazelor.
Cred ca pot face serpentina din teava de 18 sau de 22, insa nu-mi dau seama ce design ar avea soba ca sa pot estima suprafata ei.

M-ar ajuta niste proiecte de soba de teracota cu focar eficient si clopote... Ce-am mai gasit pe aici pe site sunt link-uri la poze inexistente.

later edit: iarna trecuta am facut focul in ea aproape nonstop.


Multumesc,
Sorin

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: scoate fum

Post by admin_1234 » Tue Sep 16, 2014 12:03 am

Care sunt linkurile inexistente?
Noi nu avem aici proiecte, decat ce au facut ceilalti colegi. Fiecare propune un proiect si noi il corectam, fiecare soba este personalizata.
Va trebui sa cititi mai mult pentru ca inca nu este clar ce doriti.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: scoate fum

Post by cheluakame » Tue Sep 16, 2014 9:22 am

sorinake wrote: later edit: iarna trecuta am facut focul in ea aproape nonstop.
Parerea mea, atunci schimb-o.
Daca intr-o soba trebuie facut mai mult de 2 ori deja este si impractica si consumatoare.

Impractica pentru ca pierzi timp pe langa ea pentru a alimenta/aprinde focul.

Consumatoare pentru ca de fiecare data cand alimentezi sau aprinzi focul, calitatea arderii se strica sau dureaza pana intra in regim.

Post Reply