scoate fum

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
sorinake
junior
Posts: 18
Joined: Sun Sep 22, 2013 1:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by sorinake » Wed Sep 24, 2014 6:10 pm

Latest post of the previous page:

Nu prea e loc. In plus e cea mai mica incapere. Parca nu as pune o soba imensa acolo.
Daca as vrea sa fac mai mare soba nu cred ca gasesc cahle asemanatoare. Deci raman la forma asta, focarul din refractara asta si sa incerc sa bag teava intre focar si cahle fara sa le lipesc cu pamant. Practic as putea lasa un spatiu din care sa bag si aerul secundar deasupra flacarilor ?
Si in partea de deasupra politei sa fac un clopot.

Mai este o jmecherie. Soba este aproape de un perete. Daca as lipi soba de peretele casei as putea castiga niste spatiu pentru focar. Dar acest lucru nu ar afecta zidul casei ? Zidul este interior.

Si o ultima intrebare. In cazul unei sobe cu focar eficient ar trebui sa am usa etansa. Voi de unde cumparati usi etanse? Ce-am vazut in Baumax/Praktiker numai etanse nu sunt.

Multumesc,

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by trendd » Wed Sep 24, 2014 11:52 pm

sorinake wrote:Daca as vrea sa fac mai mare soba nu cred ca gasesc cahle asemanatoare.
pai incearca sa gasesti cahle asemanatoare ca marime si le slafuiesti pana ajung la marimea celor din care este facuta soba, pe cele noi le pui in spate, iar pe cele vechi in fata ca sa nu strici fata, eventual poti sa o faci si mai inalta daca crezi ca este necesar
sorinake wrote:Practic as putea lasa un spatiu din care sa bag si aerul secundar deasupra flacarilor ?
deci a ramas varianta de scobit samota da?? ok, nu as scobi f tare in samota, nu cred ca crapa, dar e bine sa fim prudenti, vezi nu cobora pana jos cu teava, incepe undeva de la jum focarului in sus, eventual o parte din registru poti sa o duci in partea superioara a clopotului, sau daca o refaci toata si o faci de sus pana jos aceasi forma poti sa captusesti toata soba cu samota si in exteriorul samotei poti sa pui cata teava vrei ;)
cat de aerul secundar, daca ramane forma actuala a sobei adica 3.5/2 cahle, recomand ca aerul secundar sa vina prin partea din spate a sobei, cat mai sus posibil, sau daca nu vr sa te mai complici si vr sa te risti putin poti sa bagi tot teava de cu in partea superioara a focarului 2 - 4 tevi de 22, dar pt asta iti sugerez sa cumperi saltea ceramica, recomand eco, pe langa ca nu produce cancer(cika??), este si mai compacta, cred ca prin pagina 20 a topicului sobo-cazan arata de unde am cumpart-o (asta daca nu se ofere un coleg de forum sa dea ce I-a mai ramas lui, cred era la un moment dat un topic bursa, sau vb cu un coleg care face acum o soba si o dati pe din doua) parca era ~ 250 lei 12ml/0.6 m, recomand tot de la aceasi firma sa iei un adeziv care se numeste silad(parca) 19 lei kg era anul trecut, rezista la 900 gr(lipiciul este pt lipit salteua ceramic de teava), nu recomad sa folosesti pt etansarea gaurilor pe unde trec tevile, vata bazaltica ... mireasma este imbatatoare ;) , sau alte prostii
nu ai de ce sa lipesti soba de perete las-o asa cum a fost facuta
pt informatii despre usi de sobe si alte acesorii - Accesorii sobe si centrale termice - viewforum.php?f=64" onclick="window.open(this.href);return false;
tot odata colegul ciine, a facut o usa cu geam din cornier, roaga colegii sa te ajute cu o locatie

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by grig72 » Thu Sep 25, 2014 8:24 am

cahlele sint de 22 sau 24, pe cele de 24 nu ai cum sa le slefuiesti sa le aduci la 22 pt ca le iei din acel sanfren si nu mai au niciun dumnezeu.
iei cahle de aceeasi inaltime, chiar daca nu sint tocmai acea culoare, cel putin modelul sa fie acelasi, si le pui pe spate pe cele care nu-ti convin.

sorinake
junior
Posts: 18
Joined: Sun Sep 22, 2013 1:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by sorinake » Thu Sep 25, 2014 4:04 pm

Cred ca ar trebui sa deschid un nou subiect pe tema modificarii sobei mele.
Nu as putea pune caramida in loc de cahle pe partea dinspre perete ?

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by trendd » Thu Sep 25, 2014 5:29 pm

sorinake wrote:Nu as putea pune caramida in loc de cahle pe partea dinspre perete ?
am auzit de la cineva de cineva, care a facut asa :)) , dar parerea mea este, ca nu se pupa una in continuarea alteia, dar poate intra nenea bobo si te lamureste el, daca e de bine sau nu :D
dar din cate am inteles eu tu vrei sa darmi soba si sa o iei de la capat, pastrand aceeasi forma, daca vr o forma diferita, trebuie marita fundatia, dar daca pastrezi aceeasi forma, si daca pastrezi cahlele vechi, si alegi sa ii faci aceeasi forma pana sus(mi se pare mai simplu de lucrat in interior), atunci tot ce ai nevoie sunt cateva cahle pe care trebuie sa le cumperi si sa le slefuiesti, nu e prea complicat comparativ cu ce ai de facut in rest ;)
nu recomand sa mergi cu ea pe langa perete, pt ca nu ai control in momentul cand lucrezi la fata de langa perete, si nici dupa ... la aceeasi fata :D

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: scoate fum

Post by cheluakame » Thu Sep 25, 2014 8:32 pm

Am facut o astfel de combinatie, insa, teracota respectiva era "dublata" pe interior cu caramida pe cant. Iar trecerea de la cahle la caramida nu a facut probleme, etansarea fiind asigurata de randul interior de caramida.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: scoate fum

Post by phoenix » Fri Sep 26, 2014 1:06 am

Se poate pune in spate caramida. Poti da si la caramida forma de cahla daca este nevoie si la caramida ii faci armare cu cleme.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: scoate fum

Post by tonyst » Sat Sep 27, 2014 7:23 pm

exdan wrote: oricine poate face o soba, daca eu am facut una
Nu este conditia necesara si suficienta.

dorel60
junior
Posts: 7
Joined: Tue Dec 03, 2013 2:06 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by dorel60 » Thu Oct 02, 2014 6:39 pm

Bună tuturor pasionaților de sobe! Sorin,in ceea ce priveste amplasarea unui registru, vin și eu cu o idee dacă te interesează.
DSCN0586.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by grig72 » Fri Oct 03, 2014 12:45 pm

pai si de ce l-ai pus acolo?
fumul o s-o ia pe sub cenusar?
nu era mai bine undeva mai sus?

dorel60
junior
Posts: 7
Joined: Tue Dec 03, 2013 2:06 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by dorel60 » Fri Oct 03, 2014 8:48 pm

Da, întradevar, fumul o ia pe sub cenușar. În prima poza se vede dacă te uiți atent. Registrul l-am așezat acolo deoarece incalzește doar baia și ajută un boiler electric de 80 l cu serpentină in el. De pe partea dreaptă fumul intră în clopot.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply