scoate fum

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
dorel60
junior
Posts: 7
Joined: Tue Dec 03, 2013 2:06 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by dorel60 » Fri Oct 03, 2014 8:48 pm

Latest post of the previous page:

Da, întradevar, fumul o ia pe sub cenușar. În prima poza se vede dacă te uiți atent. Registrul l-am așezat acolo deoarece incalzește doar baia și ajută un boiler electric de 80 l cu serpentină in el. De pe partea dreaptă fumul intră în clopot.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: scoate fum

Post by phoenix » Fri Oct 03, 2014 8:51 pm

Dorel, cale directa ai?

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by trendd » Fri Oct 03, 2014 8:54 pm

chiar daca este setat sau calculat, sa merga de la 60 gr, ar fi trebuit sa pui o tavita sub schimbator ... monitorizeaza-l cu atentie ca sa nu imputa soba si sa nu stii de unde miroase :D

dorel60
junior
Posts: 7
Joined: Tue Dec 03, 2013 2:06 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by dorel60 » Fri Oct 03, 2014 8:54 pm

Clopotul l-am gândit așa:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by trendd » Fri Oct 03, 2014 8:57 pm

cred ca pe langa poze, ar mai fi nevoie de o schita, ca sa pricepem ce ai vr sa faci :D
presupun ca in prima poza este calea directa???

dorel60
junior
Posts: 7
Joined: Tue Dec 03, 2013 2:06 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by dorel60 » Fri Oct 03, 2014 9:30 pm

Îmi pare rău, schiță nu am, m-am inspirat după soba lui Nicada căruia îi mulțumesc pt imaginile și explicațiile date. Am facut câteva poze pe parcursul construcției. Dacă interesează, le pun pe toate, s-au eventual o să ma străduiesc sa fac o schiță deși cu desenul nu stau bine deloc :-( Am cale directă ți rost uscat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: scoate fum

Post by phoenix » Fri Oct 03, 2014 9:40 pm

Si cum arde soba Dorel? Seamana cu ce se vede la Nicada?

dorel60
junior
Posts: 7
Joined: Tue Dec 03, 2013 2:06 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by dorel60 » Sun Oct 05, 2014 6:37 pm

Trendd, mi-a trcut prin cap faptul că registrul ar putea să facă condens. Dacă se va intâmpla așa ceva se poate rezolva deoarece canalul de curățare trece chiar pe sub el.(se vede intr-o poză postată anterior).
Exdan, soba am făcut-o cumnatului meu in august când am fost in țară in concediu. Știind că mai la tinerețe făceam din când în când câte o sobă, m-a rugat să-i construiesc una din cahle recuperate de la o alta. Cum la vremuri noi se cer sobe noi, timp de un an de zile am răsfoit acest forum din ,,scoarță în scoarță”,și zic eu că a ieșit ceva bun. Eu am reușit să-i fac doar proba deoarece nu era uscata și eu a trebuit să revin în Italia. Am lasat instrucțiuni cumnatului cum s-o usuce și să-i dea foc, iar la telefon mi-a spus ca atunci când intră in regim arde foarte frumos. În februarie când mă duc acasă am să filmez. Soba in intregime arată așa:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: scoate fum

Post by Fane9506 » Sun Sep 11, 2016 2:24 pm

Vă salut ! aș dori să vă întreb dacă se poate găuri o placă la o sobă de teracotă care este în picioare. Soba este bine executată dar suspectez că s-au depus ceva reziduri ( cenușă, funingine) între primele două poduri, deoarece scapă fum pe la ușă .(Am mai pățit la o sobă asemănătoare așa și când am daramat-o am scos 2 găleți de cenușă dintre poduri). Soba are 3 X 2,5 plăci, 7 rânduri, două poduri și 5 fumuri. Este căptușită cu șamotă până la jumătate ( atât în colacii de la cahle cât și pe perete) și încă ține căldură foarte bine... Dar sobarul care a făcut-o a uitat să îi lase măcar un dop în zona podurilor ca să o pot curăța. Acum reiau întrebarea: SE POATE GĂURI O PLACĂ ÎN SITUAȚIA DE FAȚĂ SPRE A FACE UN DOP ÎN ACEL LOC PENTRU A CURĂȚA ZONA DINTRE CELE DOUĂ PODURI?
PS: Soba nu mai stau să o dau jos și să o refac acum...o las pentru la anul așa că vă mulțumesc anticipat pentru orice soluție alternativă !

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: scoate fum

Post by flavius76 » Sun Sep 11, 2016 2:56 pm

Se poate cu o carota, dar trebuie sa nimeresti intre poduri, oricum exista riscul sa se desprinda caramida din spatele placii, depinde de cum a fost facuta zidirea interioara.

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: scoate fum

Post by Fane9506 » Sun Sep 18, 2016 6:34 pm

Cred ca mai bine ar fi sa fac cu markerul forma la viitorul dop și să dau găuri cu burghiul ( una langa alta ) Între sobă și perete e spațiu destul de mare și am loc cu o bormașină și pot să găuresc încet-încet. NU are rost să dau jos soba și să o fac din nou pentru că s-a înfundat între poduri; e încă eficientă , nu a căzut nicio cărămidă din ea , în sus nu e înfundată, doar la poduri are ceva reziduri. Dacă reușesc să îi fac acest dop, o mai pot folosi până la anul.

Post Reply