VIADRUS 25 KW

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
anduvirgil
senior
Posts: 3786
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: VIADRUS 25 KW

Post by anduvirgil » Thu Jan 29, 2015 10:12 am

Latest post of the previous page:

anduvirgil wrote:In cate transe au fost incarcate aceste lemne si de ce?
Poate ar trebui sa ne spuneti cum procedati de la aprinderea focului si pana la ultima incarcare (mod aprindere, kg lemne incarcate) si eventual temperatura apei din instalatie si cea interioara
Raspundeti la urmatoarele intrebari
1 - cate focuri au fost facute si cu ce cantitate de lemne
2 - care este modul de exploatare si de ce
3 - care este temperatura apei din instalatie pe timpul focului
4 - care este temperatura interioara pe timpul focului si care este media temperaturii intre 2 focuri


lemnele pot fi puse in focar si vertical. Se incarca focarul cu lemne, compacte in partea din spate si se aprind jos in partea din fata. Lemnele trebuiesc incarcate astfel - cele groase in spate iar cele subtiri in fata

Junior
junior
Posts: 13
Joined: Tue Jan 27, 2015 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: VIADRUS 25 KW

Post by Junior » Thu Jan 29, 2015 10:31 am

"lemnele pot fi puse in focar si vertical. Se incarca focarul cu lemne, compacte in partea din spate si se aprind jos in partea din fata. Lemnele trebuiesc incarcate astfel - cele groase in spate iar cele subtiri in fata"

.....bine de stiut ...voi incerca si aceasta varianta...

...maine va voi raspunde la toate intrebarile ...

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: VIADRUS 25 KW

Post by gi0 » Thu Jan 29, 2015 1:22 pm

Andu,cazanul lui este scurt,din pacate.Vad ca propui o aprindere de jos in fata.Daca foloseste lemne scurte nu poate face aprinderea de sus.Sau cum am mai vazut pe aici,foc mic,impins jarul in spate si aranjat lemne in fata?Sau nu e recomandat din cauza lungimii focarului?
Acum un sfat pentru mine ,daca se poate...
Am un tip de bricheti care nu vor sa se aprinda deloc.Spune sotia(eu sunt la plaja :lol: )ca ard mocnit,fara flacara si se transforma in cenusa fara aport la incalzire.Am si o sarja care arde grozav.
Ce sfaturi sa ii dau sotiei,ca se cam chinuie cu ei si cu rezidurile ramase.Au fost tinuti in interior,si nu se farama.Or fi umezi?
Cred ca mare parte sunt din paie si ceva rumegus de lemn.
Multumesc.
Cu stima.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: VIADRUS 25 KW

Post by phoenix » Thu Jan 29, 2015 1:31 pm

Tot n-am aflat cat are o incarcare de lemne.
Omule, macar sa tai lemnele la lungimea centralei.Lemnele trebuie SI sparte la dimensiuni cat mai mici daca ai si centrala neperformanta.
Diferenta este mare intre lemne de 10 cm diametru si surcele sau lemne la 2 cm.
Ce sa mai vorbim de arindere in cazul tau? Faci un cazan cu mainile tale si bagi si un copac adus din padure, la magazin gasesti centrale care pot sa fie transportate nu insemna ca au calitatile care le vrei tu.

anduvirgil
senior
Posts: 3786
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: VIADRUS 25 KW

Post by anduvirgil » Thu Jan 29, 2015 2:04 pm

gi0 wrote:Andu,cazanul lui este scurt,din pacate.Vad ca propui o aprindere de jos in fata.Daca foloseste lemne scurte nu poate face aprinderea de sus.Sau cum am mai vazut pe aici,foc mic,impins jarul in spate si aranjat lemne in fata?Sau nu e recomandat din cauza lungimii focarului?
Tocmai de aceea in acest mod se vor arde lemne mai lungi decat adancimea focarului.
Eu ma refeream la aprinderea unui nou foc. Daca se aprind lemnele cu jarul din focar se poate proceda asa cum ai spus tu, cu observatia ca jarul poate fi adunat si in fata, nu numai in spate ;)
gi0 wrote:Acum un sfat pentru mine ,daca se poate...
Am un tip de bricheti care nu vor sa se aprinda deloc.Spune sotia(eu sunt la plaja :lol: )ca ard mocnit,fara flacara si se transforma in cenusa fara aport la incalzire.Am si o sarja care arde grozav.
Ce sfaturi sa ii dau sotiei,ca se cam chinuie cu ei si cu rezidurile ramase.Au fost tinuti in interior,si nu se farama.Or fi umezi?
Sa incerce sa arda brichetii in conditiile in care au ars bine.. :roll:
Arderea brichetilor difera destul de mult de arderea lemnelor si este diferita de la soba la soba...asa ca experienta este cel mai bun sfat

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: VIADRUS 25 KW

Post by gi0 » Thu Jan 29, 2015 2:26 pm

Ptiuuu!!!Cu experienta asta e grele...oricata ai avea,uneori nu vrea si pace :-(
Am doua feluri de bricheti,unii ard super,altii doar mocnesc.O scoate doamna mea la capat.Are de unde alege.

In cazul lui junior,nu prea are unde sa traga jurul,ca e in fata sau spate...Din putina mea experienta,nu prea e ok sa aseze lamnele pe verticala,dar nu are de ales,are focarul scurt.Taierea lemnelor la lungimea focarului si asezarea pe orizontala pe inaltime,cu aprindere de sus ar fi cea mai buna.Si un mic sistem cum am eu,Florin si nu numai ,ar imbunati putin arderea.Bineinteles ca nu se poate astepta la minuni.Cand are posibilitatea,se poate orienta spre un cazan de zidarie,dar acum trebuie sa o scoata la capat cu ce are.
Totusi,nu ne spune cate kg de lemne foloseste la un foc si cum face reglajul la usita de la cenusar.Este foarte important un reglaj bun pentru o ardere prelungita.Nu cred ca are puffer.
Cu stima.

andreica cristian
junior
Posts: 8
Joined: Thu Aug 21, 2014 10:19 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: VIADRUS 25 KW

Post by andreica cristian » Sat Jan 31, 2015 10:40 pm

Domnilor, va rog sa ma scuzati ca intervin. Vreau sa impartasesc din ,,experienta,, mea.Locuiesc in Maramures intr o casa de 102 mp/parter[vezi CENTRALA MEA ]. O incalzesc cu un Viadrus de 30 kw,in conditii de izolatie zic eu necorespunzatoare(ferestre Gealan 5 camere 3 foi de sticla,pereti de 33cm din boltari de zgura+5cm spuma) .Presupunind ca seara la 21,30 am pe centrala(aflata in beci ,cosul trecand prin mijlocul casei) intre 60-70de grade si in ea jar cit sa umplu o oala de 4-5 litri, il imping in spatele cazanului si o umplu cu lemn de fag de un an uscat(crapate la grosimi de 10-15 cm),dimineata la ora7 am pe centrala 30-40 de grade si jar cit as umple o oala de 3litri.O incarc din nou si la ora18 cind ajung acasa am jar ca dimineata. Mentionez. ca in sufragerie(4,5x5m), caloriferul (180x600x22) are termostatul(ICMA)pe 3=20 grade, la fel si in hol(1200x600).In baie (3x2m)este pe 4=24grade,iar in camera de zi(4,5X5m) ,noaptea si ziua cand nu sunt acasa este pe un calorifer (900X700) pe 4 , iar pe celalalt(900x700) pe 3(acesta fiind comutat pe 5=28grade pana la orele 22). In dormitorul,,mare,,(4,5x4,5m)caloriferul (1800x600x22) nu are termostat,iar in dormitorul mic(4x3,5m)este pe 4.Intre orele 18,19 fac un foc care sa ridice repede temperatura in casa dar sa se termine pana pe la 21,30,cand pe centrala temperatura trebuie sa scada de la 80-90 la 60-70 grade.In aceste conditii,ma declar relativ multumit de ceea ce am. Multumesc domnului ,,tredd,,pentru sfatul pe care mi la dat.Am consumat din septembrie (aici faci foc uneori si in august) 9,5 mc lemn de fag.
Last edited by andreica cristian on Sat Jan 31, 2015 11:23 pm, edited 1 time in total.

andreica cristian
junior
Posts: 8
Joined: Thu Aug 21, 2014 10:19 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: VIADRUS 25 KW

Post by andreica cristian » Sat Jan 31, 2015 11:13 pm

Am uitat sa precizez ca boilerul de ACM (140L) il decuplez de la centrala noaptea, la ora22,cand indicatorul de temperatura de pe el este trecut de jumatate, si ziua pana ajung acasa.Inca o data multumiri domnului ,,trendd,,si tuturor celor care si au impartasit experienta pe acest forum.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: VIADRUS 25 KW

Post by gi0 » Sat Jan 31, 2015 11:36 pm

andreica cristian wrote:Am uitat sa precizez ca boilerul de ACM (140L) il decuplez de la centrala noaptea, la ora22,cand indicatorul de temperatura de pe el este trecut de jumatate, si ziua pana ajung acasa.Inca o data multumiri domnului ,,trendd,,si tuturor celor care si au impartasit experienta pe acest forum.
Dar care este treaba cu acest mesaj scris pe 31 sambata?
”Multumesc, pentru raspunsul primit,din pacate nu stau bine la capitolul calcule(matematica),daca as fi stiut de acest forum nu ma s fi pus in situatia de a tremura.Trebuie sam i platesc stupizenia. Inca odata sincere multumiri!”
Cu stima.

andreica cristian
junior
Posts: 8
Joined: Thu Aug 21, 2014 10:19 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: VIADRUS 25 KW

Post by andreica cristian » Sun Feb 01, 2015 11:49 am

Mesajul a fost scris la mai mult de o luna de la montarea noii centrale(sept 2014),cand abia aflasem de acest forum.Casa a fost construita in anii 1970 cu incalzire centrala trasa pe sub parchet,cazanul fiind cred de constructie sovietica. Zic, cred ,pentru ca in copilaria mea a explodat ,tata construind apoi teracote in toate camerele.Am montat Viadrus ul prosteste fara sa ma informez ,ba am mai facut o prostie am taiat toata instalatia veche(teava zincata) si am aruncat caloriferele de fonta. Ar fi trebuit intai sa ma informez(asupra tipurilor de centrale-am fost convins ca gazeificarea iese din discutie datorita cosului de doar 19cm diametru , putere,randsament,etc-) ,apoi sa chem meseriasii care abia au asteptat sa instaleze (pe bani multi pentru mine)130ml teava de cu...si Viadrus ul care ma sigurau ca voi fi,,extraordinar de multumit,,Am constatat pe pielea mea ,, multumirea,, comparand cazanul cu Wiessman ul de 40 kw al fratelui meu.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: VIADRUS 25 KW

Post by gi0 » Sun Feb 01, 2015 1:10 pm

Banuiesc ca centrala fratelui tau este cu gazeificare,deci nu poti face comparatii,ca pret nici atat.
Viadrus este un cazan atmosferic bun,dar e loc de mult mai bine,adica de un cazan de zidarie,nicidecum de un wiessman.E tot o tabla care costa de 3-4 ori mai mult ca un viadrus,si daca nu ai lemne uscate bine,nu stiu ce gazeificare iese...
Numai bine :thumbup:

Post Reply