Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite.

Moderator: christi40

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by phoenix » Mon Jun 08, 2015 10:10 pm

Latest post of the previous page:

Eu propun sa lucram la alegerea juriului, el va decide care user e mai obiectiv sau nu, adica exista filtrul pus de juriu. Sa consideram fecare user de buna credinta ca doar suntem colegi si am trecut prin destule, culmea dar desi nu a fost vreun razboi in domeniul sobelor parca este :)

Pana la urma chiar si juriile pot sa fie subiective dar asta e tot ce putem face :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by phoenix » Mon Jun 08, 2015 10:12 pm

Poate ar trebui mutat subforumul la arhiva lucrarilor finalizate, practic o sa imbogateasca respectiva arie sau dca tehnic nu e posibil il mutam langa acel forum, sa fie in aceeasi zona.

Ar trebui si un premiu simbolic ceva la cel ce castiga, poate adunam 3 lei si ii cumparam un vatrai sau o perie de cos :)

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by flavius76 » Mon Jun 08, 2015 10:38 pm

Toata treaba asta mi se pare cumva amuzanta, parca e un fel de joc la o petrecere in pijamale :lol: Sunt curios cine o sa se inhame la treaba asta.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by phoenix » Mon Jun 08, 2015 11:11 pm

Ca sa fie ca la o treaba daia in pijamale sa castige cel mai slab agregat :) si ii dam chisalita cu dulceata, un borcan de dulceata pot sa dau si eu la castigator.
Ma scuzati de gluma :)

Sper macar sa fiu primit in competitie la ce sobe fac eu...

Sunteti prea seriosi domnilor, sunt doar niste sobe.
Ma uitam la un film cum niste studenti au castigat un concurs la competitia de robotica pe liceiele si facultatile americane si au castigat unii care au facut un submarin din tevi de ppr cu niste tampoane absorbante ca le intra apa in sumbarin...si asa se dezvolta ei...inventiile trebuiesc sustinute oricat de proaste sunt, in general inventatorii sunt niste oameni extrem de distrati si aerieni dar pasiunea lor se materializeaza in mod miraculos de cele mai multe ori.
Ce entuziasm erau cu sobele astea si cand oamenii au devenit "profesionist" s-a stricat toata magia...banu te ingheata cand apare, promite cai verzi pe pereti si apare saliva in coltul gurii si competitia cruda...doamne fereste...

Dacatineti minte tot niste studenti au castigat la competitia sobarilor din america.

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by georeby » Tue Jun 09, 2015 10:09 am

flavius76 wrote:Toata treaba asta mi se pare cumva amuzanta, parca e un fel de joc la o petrecere in pijamale :lol: Sunt curios cine o sa se inhame la treaba asta.

cu niste sprit te asigur ca se va aduna o gasca destul de marisoara..la barfe si judecati.. :lol:

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by christi40 » Tue Jun 09, 2015 2:17 pm

Pai, ma cam puneti la grea incercare, eu speram sa vin cu ideea iar voi cei care va pricepeti la moderare si organizare sa propulsati si unge angrenajul!
Ma voi stradui sa fac fata, vom vedea!

Referitor la titlu, nu pot spune decat ca mi se pare putin cam lung, in rest este in regula.
Juriul, primul pe lista Flavius, pe care-l votez cu doua maini, apoi as vota pe cei care "si-au rupt dintii" gresind, dar au gasit solutii optime, acestia chiar si-au batut capul sa inteleaga fenomenul prin perseverenta, pe urma cei care se indeletnicesc cu aceasta meserie, iar cei (ca mine! )care sunt multumiti din prima incercare, imi par superficiali (spre exemplu prima a fost fara retusuri ulterioare, a doua imi parea banal de simpla asa ca mi-am permis sa fac rabaturi ce au trebuit corectate apoi, samd).

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by phoenix » Tue Jun 09, 2015 2:23 pm

Ai macar un avantaj, aici iti spun ce cred userii fara sa vezi alta parere pe drum.
Titlul cred ca este temporar, inca se asteapta idei si completari.

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by christi40 » Tue Jun 09, 2015 2:32 pm

admin wrote:Cristi, ........., asa ca juriul sa fie ales de useri la capatul a 7-10 zile de propuneri si deasemenea votat tot de ei. 7-10 zile propunem userii si 7-10 zile ii votam daca sunt mai mult de 7 (orice numar impar este acceptat)

Este bine asa?


Este bine , deci daca painea si cutitul sunt in mana mea atunci rog urmatorii useri : Exdan, Flavius, Gio, Goreby ,Liviutiutiu (am ales aleatoriu dintre cei cu activitate indelungata si activitate recenta , ordinea este alfabetica), sa propuna o lista cu numar impar de memebrii ai juriului. Noi ii vom vota doar daca sunt diferente mari , daca majoritatea se vor regasi pe listele acestora vor ramane in vigoare fara vot , in caz ca numarul va fi cu sot voi mai adauga eu unul.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by phoenix » Tue Jun 09, 2015 2:39 pm

Am inceput propunerile aici

viewtopic.php?f=76&t=913" onclick="window.open(this.href);return false;

Deci sa mai propuna si

Flavius, Gio, Goreby ,Liviutiutiu

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Agregate...

Post by christi40 » Tue Jun 09, 2015 2:40 pm

exdan wrote:Hmm, pai ideia arhivei lucrarilor finalizate a fost tocmai sa expunem avantajele si dezavantajele. probabil ca trebuia sa fie si grupul compact ca dupa 3 ani sa ne permitem sa mai discutam, altele au fost insa interesele.

Sa formam un juriu...se poate forma dar tu nu ai vazut Cristi ca toata lumea vrea un agregat personalizat? Eu dadeam niste sfaturi si cand vedeam ce vrea fiecare imi cadea fata si nu mai puteam sa recomand ceva, astfel incat incercam sa inteleg ce vrea utilizatorul si atunci ii recomandam ceva apropiat de dorintele lui, cazan sau soba.
Tu ai vrea ca un grup de oameni sa valideze sau nu o soba functie de povestirile unui utilizator subiectiv care nici el nu stie in mintea lui sa compare cu alte lucrari.

Intr-adevar ideia mi se pare buna in a expoune experienta dupa 3 ani, lucrarile finalizate au ramas acolo ca arheologie , cine mai e pe forum din cei vechi? O sa fie eventual un jurnal din care o sa vedem evolutia sobarului cumk s-a transformat el in timp , un fel de memoriu...

Inteleg ce vrei tu.

Eu as propune mai degraba sa analizam critic fiecare lucrare, cu rele , ce sa nu se mai repete, aspecte negative, practic alea nu trebuie sa mai fie facute de cei noii, pentru ca au fost multe povesti si acelea trebuie daramate si sa vedem ce a ramas si care e orizontul.

Ai scris mult si nu cred ca este ceea ce propun eu, vezi pe aici sunt multe agregate bune, altele care doar par bune in viziunea proprietarului ( din varii motive, poate chiar din multumirea acestuia ca acel lucru este iesit din mana sa, .....care mama nu se lauda cu progenitura nascuta de ea, chiar daca are la usa o lichea?)
Aici incercam sa validam doar prima categorie, cele care teoretic sunt performante si practic pot demonstra.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Analiza obiectiva si subiectiva a agregatelor construite

Post by phoenix » Tue Jun 09, 2015 2:44 pm

In general userii de aici ii cunosc si nu ar lauda ceva decat daca este corect.
Eu doar am propus Cristi poate este ceva bun restul se poate ignora fara probleme.
Eu de ex cred ca am fost cel mai critic cu privire la sobele astea si asta din pacate pe barba mea. Daca vorbim de oameni care mai fac sobe pentru rude prieteni, dupa a 4-a soba mai uita sa le critice si este normal, trebuie sa simta ca sunt bune altfel se simt impostori...vanzatorii chiar cred ca sunt bune produsele lor.

Post Reply