Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Sat Nov 28, 2015 8:10 pm

Latest post of the previous page:

Cred ca daca exista o automatizare buna rezultatele sunt garantate .
Totusi prefer o valvula de amestec motorizata , ramane sa vad de care .
Cu stima .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Sun Nov 29, 2015 7:43 pm

Revin cu o alta schema , tot cu doua pompe .
Pompa 1 este cu turatie fixa si functioneaza atat timp cat este foc in cazan .
Pompa 2 este cu turatie variabila . Aceasta lucreaza la o turatie minima pana cand cazanul depaseste temperatura punctului de condens . Cand temperatura creste , pompa isi mareste viteza marind astfel transferul intre cazan si puffer .
e pare ca sistemul cu circulatie continua este cel mai eficient sistem in cazul cazanelor cu combustibil solid .
Daca sistemul este dotat si cu un controler diferential de temperatura , atunci si pompa 1 va fi o pompa cu turatie variabila .
Cele doua pompe impreuna cu controlerul si zenzorii de temperatura vor avea grija nu numai de returul cazanului , ci si de temperatura maxima setata pe puffer .
Din pacate , cel putin la noi , automatizarile sunt de cele mai multe ori mai scumpe decat cazanul si pompele la un loc .
Cu stima .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by flavius76 » Mon Nov 30, 2015 9:09 am

Schema teoretic poate fi ok, dar ca sa sincronizezi perfect debitele pompelor trebuie sa fi un mare maestru, daca pompa 2 are debit mai mare decat pompa 1 se strica stratificarea in pufer, daca pompa 1 are debit mai mare decat 2 nu vei putea incalzi puferul la intreaga capacitate, caci fierbe cazanul.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Mon Nov 30, 2015 10:43 am

In mod normal pompa P1 ar trebui sa asigure un debit asemanator cu pompa P2 cand aceasta este pe turatie medie .
Restul face automatizarea .

Cu stima .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Fri Dec 11, 2015 7:54 pm

Viadrusul meu va fi fericit si iarna aceasta , tocmai ce s-a lipit de 2000 kg de cox \:D/

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by georeby » Fri Dec 11, 2015 7:57 pm

gi0 wrote:Viadrusul meu va fi fericit si iarna aceasta , tocmai ce s-a lipit de 2000 kg de cox \:D/
care iarna?? :crazy: e soare la constanta :lol:

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Fri Dec 11, 2015 11:39 pm

Paiiii ...doamna mea mi-a spus ca trebuie sa faca foc macar la doua zile daca nu zilnic , ca inca nu e vreme de plaja :lol:

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Fri May 06, 2016 3:09 pm

Domnilor , iar am facut focul ieri , se pare ca perioada rece nu prea se lasa dusa ...
In fine , nu conteaza , vreau sa va spun cum am facut cateva focuri lungi de ... sa zicem 10 ore .
Poate ii intereseaza pe cei care folosesc doar carbuni . Mi - a vandut pontul o doamna care are tot viadrus , dar de 25kw , ceea ce ar fi mai in avantaj fata de mine . Nu are puffer , incalzire pe direct .
Deci , cum am procedat ?
Am pus pe gratar resturi de lemne astfel incat sa il acopar bine sa nu cada praful si carbunele mic .Acest strat are rolul si de micsorare a tirajului astfel incat apa din cazan sa nu fiarba , deci se poate lucra si fara sistemul automat de inchidere deschidere usa cenusar . Acest strat l-am acoperit cu o galeata de cox . Am luat cenusa din cenusar , cam trei forase si am facut un fel de mortar semiuscat in amestec cu apa si praf de carbune colectat de pe fundul sacilor . Acest strat umed l-am intins bine peste primul strat de carbuni astfel incat sa il acopar complet . Peste cenusa umeda am pus inca o galeata de cox si apoi surcele de apris focul .
Vreau sa zic ca am crezut ca doamna respectiva a facut misto de mine . Nici gand , totul a functionat dupa cum a spus .
Primul strat de cox se consuma , timp in care se usuca cenusa umeda , care la randul ei intarzie aprinderea celui de al doilea strat de la baza , deci are loc o ardere in straturi , nu in masa , ca la lemne .
Dezavantajul meu in aceasta situatie este ca am puffer si am nevoie de o ardere intensa pentru al incalzi , apoi pe urma sa folosesc numai carbuni . Deci m-am intors la varianta mea veche , strat carbuni , strat lemne si strat surcele de aprindere .
Pentru cei care au incalzirea pe direct , sistemul in straturi asigura o autonomie foarte buna .
Poate mai stiu si altii de astfel de alimentari dar eu o spun prima data pe acest forum .
Cazanul doamnei fiind mai mic , straturile urca mai sus si intra in contact cu o suprafata mai mare a peretilor , in comparatie cu al meu cazan mult mai lung .
Sper sa ajute pe cei care citesc aici la iarna viitoare .
Cu stima .

danieldanut
junior
Posts: 36
Joined: Fri Nov 08, 2013 3:46 pm
Location: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by danieldanut » Sun May 08, 2016 10:56 am

gi0 wrote:Viadrusul meu va fi fericit si iarna aceasta , tocmai ce s-a lipit de 2000 kg de cox \:D/

De unde va achizitionati coxul?
Va multumesc.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Sun May 08, 2016 11:19 am

Iau cox poetrolier din Navodari .
Nu merg personal , sunt soferi care fac transportul din Tuzla . Ei merg si depun banii si sunt anuntati cand coxul este dispomibil . Anul acesta au fost probleme deoarece a fost oprit combinatul . Am primit carbunii cam la doua luni si jumatate de la depunerea banilor .
Cu stima .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sisteme de incalzire cu circulatie fortata

Post by gi0 » Sun May 08, 2016 7:09 pm

Seara buna .
Tocmai am aflat si eu , pentru cei care inca nu stiu si sunt interesati , este o promotie la cox , 660 ron tona . Este valabila doua (2) saptamani
Cu stima .

Post Reply