Soba de teracota, teracote....

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Tue Sep 12, 2017 11:13 pm

Latest post of the previous page:

Inca odata buna seara, as mai avea o intrebare:
Daca nu as modifica focarul si as face un fum orizintal ce sa duca gazele arse pe fata semineului si as continua ca in schita, reducand astfel inaltinea clopotului de la 70 cm la 50 cm. ar merge ?
Mentonez ca mai am suficiente caramizi de samota de 23x12x3 cm. ( mai putine de 27x13x7cm.) precum si adeziv refractar rezistent la 1400 °C. si ca daca este nevoie mai pot zidii pe interior cu un rand de astfel de caramizi de samota.
Inca o data imi cer scuze dar eu sunt total paralel cu stiinta realizarii sobelor
( asa cum am mai spus pana la repararea teracotei nu am vazut cum arata pe interior o soba), si ca doar am bunavointa si curaj sa incerc.
In ceea ce priveste acel "zis" semineu, stiam de mai bine de 30 ani ca nu se poate face fic in el ca nu incalzeste nici daca arzi in el 50 kg. lemn/zi timp de o saptamana. Acesta este motivul pentru care nu a fost utilizat (probabil are un randament sub 20%).
In privinta reconditionarii, sunt tentat sa folosesc tot acel adeziv ce se intareste in 30-40 minute si se transforma in portelan in doua ore.
In speranta ca nu am deranjat pe nimeni ( desi am fost cam insistent) va multumesc anticipat!
Cu deosebita stima,
Zoli

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by DAN » Wed Sep 13, 2017 4:53 am

Nu prea imi place asa.
Daca nu se poate altfel vei face 2 clopote ca sa ai iesirea din focar catre spatele focarului , primul clopot se termina sub nivelul iesirii catre cos si mai faci un mic clopotel cu ce ramane din soba.
Va trebui sa prevezi si o cale directa care o sa iasa direct din focar in cos.

Eu nu stiu cat de bun ai cosul, din ce spui este bun si ai putea renunta la cale directa dar nu vreau sa risc.

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Wed Sep 13, 2017 10:47 pm

Domnule Dan,
Multumesc inca odata pentru sugestii si indicatii.
Am inteles ca iesirea focarului nu se face spre usa, asa ca nu mai trebuie sa modific focarul, ceea ce este foarte bine.
Voi face un clopot cu inaltimea de 50 cm. si un " clopotel" cu inaltimea de 27,5 cm. (voi mai ridica capacul cu o caramida groadsa de 7 cm.+ stratul de adeziv refractar). In aceasta situatie ma gandesc ca nu mai este necesar un capac mai gros de 7 cm.
Am facut o schita simplista cam cum ar fi cu cele doua clopote, scuze pt calitatea schitei dar aici la tara nu am nici macar un liniar si nici creion; asa ca am schitat cu pixul.
Daca este bine ma apuc de treaba, iau niste lut de pe deal si realizez clopotele; improvizez un capac din tabla pe care pun caramida de samota (nelipita) si vad daca da randament. Daca functioneaza bine desfac totul si refac cu adeziv refractar, daca nu mai incerc si alte variante !
In privinta cosului nu imi fac probleme si la nevoie il mai pot inalta cu inca un metru ( desi nu cted ca va fi nevoie).
Mentionez ca la teracota reparata cosul nu are decat 6 m. inaltime de la racordul teracotei si trage foarte tare. Pentru a usca bine teracota am inceput sa fac seara cate un foc cu lemn de salcam uscat (circa 1,5 kg. pe seara) si sunt nevoit sa inchid usa cenusarului lasand-o deschisa numai 2 cm. ca altfel duduie ca o locomotica. Partea buna este ca nu scoate fum absolut deloc nici cand aprind focul chiar daca deschid usa; in plus se incalzeste aproape uniform ( in zona focarului este ceva mai calda).
Cu mii de multumiri,
Zoli
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by DAN » Thu Sep 14, 2017 7:54 am

Salut Zoli, intre clopotul 1 si clopotul 2 faci un suber de cale directa, in partea dreapta exact sub iesirea din cos(defapt intre clopotul 1 si canalul de iesire catre cos).
Daca merge fara el foarte bine , daca nu sa il folosesti la nevoie.
Clopotul 1 il poti captusi chiar si cu samota pe lat, la clopotul 2 macar samota subtire sau macar la capacul clopotului 2 samota groasa.

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Thu Sep 14, 2017 9:13 pm

Buna seara domnule Dan,
Inca odata mii de multumiri pentru sprijin, acum cat mai permite vremea voi trece la treaba.
Voi realiza cele doua clopote asa cum am spus provizoriu (lipite cu lut) dupa care voi reface cu adeziv refractar.
Voi folosi acel adeziv pentru ca il am si ar fi pacat sa expire.
Mentionez ca toata zidaria a fost realizata cu astfel de adezv si ca la demontarea capacului am fost nevoit sa utilizez flexul cu disc diamantat (tat este de dur adezivul).
Inca o data va transmit mii de multumiri, sanatate dvs. si familiei si promit ca la fimal (cand voi face varanta definitiva) voi face poze la fiecare etapa de lucru. Dupa punetea in functie voi face masuratori cu temperaturi, consum de lemn etc.
Cu deosebita stima,
Zoli , (YO2CPV)

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by DAN » Fri Sep 15, 2017 7:26 am

Ce adeziv folosesti? Cu priza chimica? (Hasit)?

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Fri Sep 15, 2017 9:10 pm

Buna seara domnule Dan,
Da, m-am pricopsit cu cativa saculeti (de 5 kg.) de adeziv "Hasit" de la o un fost colaborator ce a avut o fabrica de sticla. Folosea acest adeziv la cuptoarele de topit sticla. Adezivul expira anul viitor prin decembrie asa ca trebuie folosit. Eu am un adeziv cu granulatie extrafina, prin amestecare cu apa se obtine o pasta fina ca si pasta de dinti (daca iau pasta si o frec intre degete nu se simte granulatia), am inteles caexista astfel de adezivi si cu granulatie mai mare dar sunt foarte scumpi (cam 40-50 lei la 5kg.).
Cam asta este !
PS: Am realizat primul clopot, luni il voi face si pe cel mic, las 2 zile sa se usuce si fac proba; daca merge bine "trec pe curat". Stiu ca ar trebui lasat sa se usuce mai mult dar orcum voi reface totul. La primul clopot am pus caramida de samota groasa de 7 cm. la cel mic voi folosi tot astfel de caramida+3 cm. (caramida de samota subtire).
Abia astept sa vad cum merge !!
Cu deosebita stima si mii de multumiri,
Zoli

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by DAN » Fri Sep 15, 2017 10:53 pm

Hasitul se foiloseste doar la focar, adica daca vrei sa poti reface ceva e mai bine fara hasit la restul.

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Sat Sep 16, 2017 9:29 pm

Buna seara, stiu ca adezivul este pentru focar, dar fiindca il am si pentru ca expira la anul il voi folosi si la clopote si capac.
Ma gandesc ca nu este nici o prolema!
Cu stima,
Zoli

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by DAN » Sun Sep 17, 2017 5:30 pm

Problema este cand vrei sa desfaci.

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Sun Sep 17, 2017 9:35 pm

Traiasca flexul si diamantul !

Post Reply