Soba de teracota, teracote....

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Sun Sep 17, 2017 9:35 pm

Latest post of the previous page:

Traiasca flexul si diamantul !

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Bobo » Tue Sep 19, 2017 4:36 pm

Zoli Gh Habago wrote:Traiasca flexul si diamantul !
Salut Zoli,

Vei sa faci soba in clopote sau in fumuri ca tu acolo ai avut 3 fumuri orizontale(sertare) si ultimul de sus clopot. Daca faci clopote sa faci doua deaupra focarului si dacanu iti iese bine pe cel de sus il poti imparti in doua. pentru aducerea fului la cos.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Bobo » Tue Sep 19, 2017 4:48 pm

Bobo wrote:
Zoli Gh Habago wrote:Traiasca flexul si diamantul !
Salut Zoli,

Vei sa faci soba in clopote sau in fumuri ca tu acolo ai avut 3 fumuri orizontale(sertare) si ultimul de sus clopot. Daca faci clopote sa faci doua deaupra focarului si dacanu iti iese bine pe cel de sus il poti imparti in doua. pentru aducerea fului la cos.
Cauta la teracote in 5 fumuri si vei vedea cum se fac

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Wed Sep 20, 2017 9:43 pm

Multumiri pt sugestii domnule Bobo,
Teracota am reparat-o asa cum a fost ea initial construita in urma cu multi ani, adica 3 fumuri orizontale si un clopot. Am captusito toata cu samota de 3 cm. grosime, lipita cu adeziv refractar. Am probat-o, merge foarte bine. Gazele la intrarea in cos au ajuns cam la 160°C, ceea ce ma face sa cred ca nu pierd mult si ca randamentul este bun. Voi vedea la iarna !!!
Acum am trecut la un semineu zidit pe care l-am "renovat" de proba (cu doua clopote la indicatiile domnului Dan), de proba pt. ca am lipit totul la interior cu lut. Maine ii fac proba, daca merge bine il desfsac si fac totul definitiv lipit cu adeziv.
Cu stima,
Zoli

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Fri Sep 22, 2017 9:09 pm

Buna seara tuturor,
Azi am facut proba la semineul cu doua clopote, NU merge bine :
-fata semineului la in zona clopotului de jos se incalzeste prea putin, in timp ce spatele este fierbinte, lateralele se incalzesc uniform.
-clopotul de sus (mai mic) se incalzeste uniform.
Mentionez ca nu a fost nevoie sa deschid calea directa la rece, cosul trage foarte bine ( chiar prea tare);dupa circa 20 minute am fost nevoit sa inchid aerul de pe usa cenusarului. Trage bine numai cu aerul secundar deschis cam 80%. La aceasta proba am consumat circa 12 kg. lemn de stejar uscat (de 3 ani), lemn ce l-am ars in 3 ore. In acest moment soba este inca calda, desi au trecut 5 ore de cand s-a stins focul, dar partea din fata tot este mai rece decat cea din spate.
Fata de cele de mai sus ce parere aveti daca:
-sa renunt la clopotul de sus si sa fac un singur clopot mare prim montarea unui sertar ce sa duca gazele pe fata sobei semineu si apoi in clopot?

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Bobo » Fri Sep 22, 2017 9:32 pm

Zoli Gh Habago wrote:Buna seara tuturor,
Azi am facut proba la semineul cu doua clopote, NU merge bine :
-fata semineului la in zona clopotului de jos se incalzeste prea putin, in timp ce spatele este fierbinte, lateralele se incalzesc uniform.
-clopotul de sus (mai mic) se incalzeste uniform.
Mentionez ca nu a fost nevoie sa deschid calea directa la rece, cosul trage foarte bine ( chiar prea tare);dupa circa 20 minute am fost nevoit sa inchid aerul de pe usa cenusarului. Trage bine numai cu aerul secundar deschis cam 80%. La aceasta proba am consumat circa 12 kg. lemn de stejar uscat (de 3 ani), lemn ce l-am ars in 3 ore. In acest moment soba este inca calda, desi au trecut 5 ore de cand s-a stins focul, dar partea din fata tot este mai rece decat cea din spate.
Fata de cele de mai sus ce parere aveti daca:
-sa renunt la clopotul de sus si sa fac un singur clopot mare prim montarea unui sertar ce sa duca gazele pe fata sobei semineu si apoi in clopot?

Fa o schita cu interiorul semineului

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by DAN » Sat Sep 23, 2017 11:46 am

Cu cat ai captusit clopotul 1? Acolo e cea mai mare temperaturta la iesirea din focar.
De ce trebuie sa fie temperatura eagalizata in fata si in spatele focarului? In zona din spatele sobei, pe unde iese flacara trebuie pusa samota sa reziste la flacara directa. Ca sa poti spune ca soba nu incalzeste bine trebuie sa cunosti temperatura la iesirea in cos.
Daca soba e la un 15 cm de perete ea va radia si va incalzi prin spate. Clopotul unu se incalzeste pana la peretele intermediar din fata si apoi iese in clopotul 2, e firesc ca fata sa fie mai rece, dar nu are nici o importanta. Daca pe cos temperatura nu iese mare caldura o sa radieze in camera, nu are unde sa ramana. Singura pb este sa ingrosi peretele din spate sa reziste la flacara.

Daca soba nu este la 15 cm de perete si peretele din spate are pierderi mari , adica e subtire si neizolat, temperatura iese prin perete afara din casa.

Conteaza cum e arderea in focar si cum e temperatura pe cos, daca astea doua sunt ok soba merge bine.

P.S. am citit ca ai captusit clopotul 1 cu caramida de 7 ceea ce e suficient. Singura chetie unde poate sa se duca cladura este ca dupa ce se stinge focul sa nu ai usi etanse si atunci clopotul 1 supraincalzit e spalat de aer rece si caldura acumulata fuge pe cos. La pb asta aplici un suber la cos, acest suber va pastra caldura in soba inca cateva ore. O soba cu pereti grosi se icnalzeste greu si se raceste greu, niciodata nu se supraincalzeste si nu "duduie" asta nu insemna ca soba nu merge. O soba de 7 cm grosime incepe se incalzeasca in camera dupa ce primul foc e aproape stins si continua sa incalzeasca inca 2-5 ore functie de masa ei. Sunt sobe care primele 6 ore durdui in casa rece dar dupa ce se incalzesc nu mai faci focul 6 ore.

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Sat Sep 23, 2017 9:28 pm

Buna seara domnule Dan,
Am facut o schita cu situatia actuala a sobei semineu.
Mentionez ca numai capacul este captusit (provizoriu pt probe) cu samota de 7 cm, la final voi pune doua randuri de cate 7 cm. ( sa tina cald).
Peretii sunt de 13 cm. Iar la focar intentionez sa mai pun cate un rand de samota (eu zic ca este cam mare 50x50 cm.), inaltimea de 60 cm. cred ca este buna.
Ce nu imi place este ca se incalzeste mai tare spatele clopotului de jos decat fata. Zidul din spatele semineului este un zid despartitor (da spre hol) si are cu tot cu tencuiala 32 cm. caramida plina. Zidurile exterioare au cu tot cu tencuiala 45 cm. caramida plina.
Semineul este zidit la 10 cm. de zid si este practic imposibil sa-l departez (ar trebui demolat si rezidit).
Intrebare :
Daca deasupra focarului as face un pod orizontal ( practic un fum orizontal) din care sa intru intr-un singur clopot mare, ar da randament ? Oare asa gazele arse ajungand pe zidul din fata nu s-ar incalzii mai bine decat zidul din spate ?
Cu stima,
Zoli
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Sat Sep 23, 2017 9:52 pm

Precizare:
Legatura intre "semineu" si cos se face printr-un burlan scurt cu diametrul de 100 mm. Acest burlan se incalzeste destul de tare dar punand pe el o bucata de ziar, aceste nu se carbonizeaza; ceea ce ma face sa cred ca temperatura sete sub 200-210 °C. Am citit undeva ca o bucata de ziar infasurata pe burlan se carbonizeaza (fara sa ia foc) in 10-15 minute daca temperatura este peste valorile de mai sus, oare este real ?
Cu stima,
Zoli

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by flavius76 » Sat Sep 23, 2017 10:02 pm

Pai e logic ca nu se incalzeste fata, ca nu ai clopot acolo, clopotul e in spate. Cred ca e buna ideea cu intorsul gazelor pe fata, adica muti clopotul in fata, iar urcarea nu trebuie sa fie lata cat toata soba, caci astfel pierzi din marimea clopotului. Urcarea o faci pe centru spate, astfel lateralele sa fie tot in clopot, asta daca nu vine chiar in dreptul cosului, caci asa nu mai poti face al doilea clopot.

Zoli Gh Habago
junior
Posts: 38
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:23 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, teracote....

Post by Zoli Gh Habago » Sat Sep 23, 2017 11:07 pm

Multumesc domnule Flavius 76,
Saptamana viitoare voi desface clopotele (pt ca sunt lipite cu lut), voi face un sertar ce sa intoarca gazele pe fata si apoi un singur clopot mai mare.
Iesirea spre cos fiind exact pe mijloc, canalul ascendent nu ridica probleme.
Fiind "afon" in domeiu as intreba totusi:
- la canalul ce duce gazele spre cos sa pun samota de 7cm. grosime sau este prea mult ?
- sectiunea acestui canal este sufucienta daca o fac cu circa 20-25% mai mare decat sectiunea racordului spre cos ?
- focarul fiind destul de mare pot sa-l mai capusesc cu un rand de samota de jur imprjur ?
Cu mii de multumiri,
Zoli

Post Reply