Case din chirpici

Moderator: sobe

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by Razvan » Thu Sep 26, 2013 10:03 pm

Latest post of the previous page:

Torni langa colt si dupa aceea coltul, ca la subzidire.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Thu Sep 26, 2013 10:05 pm

Mda...in regula.

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by stelica_33 » Thu Sep 26, 2013 10:05 pm

Dane,stiu ca la multe case de chirpici se fac,sub-zidiri.Problema e cum se fac acestea,si cel mai mult conteaza pamintul pe care se va sprijini aceste betoane,la tine cum e,sfarinicios,pare mai fi fost umblat?
Nu te pripi,nu te zgirci,nu te grabi.
Casa are temelie?ce ai sub chirpici?
Se poate face la colt un cuzinet,dar daca inainte vreme a fost o gaura ceva...si poate de asta se infiltreaza si apa.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Thu Sep 26, 2013 10:08 pm

Pamantul de sub podea este afanat, sub bordura de beton este apasat si tare, foarte lipit si dens.
DEci Stelica exista o bordura de beton de 15 cm...asta este toata funddatia. Apoi deasupra centurii(bordurii) este peretele de chirpici). Betonul este cu siguranta prost si nearmat...e mai mult un ciment. Mai sunt si caramizi in adausul de balast, niste caramizi care sunt sfaramicioase.
In colt bordura NU ESTE unita...

Mie o sa-mi fie greu sa fac subzidire pentru ca pe afara am gardul la 20 de cm(gard cu fundatie de beton, fundatie mai serioasa decat la casa)...sa vezi cum fac eu din casa tot :)

Deic in coltul casei se scurgea apa de la acoperis, pentru ca acolo se termina jgheabul...

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Case din chirpici

Post by anduvirgil » Thu Sep 26, 2013 10:11 pm

ratontop wrote:Torni langa colt si dupa aceea coltul, ca la subzidire.
Eu as face invers.. as turna mai intai coltul pe o lungime de 50-70 cm pe fiecare parte la o adancime de minim 50 cm sub bordura/fundatia casei. Obligatoriu bagi armatura in beton.
Daca prima data se face coltul dupa aceea se poate lucra fara probleme pe lungimea zidurilor. Zona turnata pe colt asigura stabilitate in timpul "subzidirii" pe lungime.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Thu Sep 26, 2013 10:16 pm

Andu, este o ruptura in bordura...daca sap in colt risc sa nu mai am nici o sustinere. Ruptura aia din bordura probabil este ca a cedat candva...banuiesc ca acolo trebuie sa incepo fiind cea mai problematica zona.

download/file.php?id=3583&mode=view

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by stelica_33 » Thu Sep 26, 2013 10:25 pm

Inainte sa te apuci,gineste bine.Noi sintem inafara problei tale,poate gindim ''la rece'' dar grija ca vine iarna.
O varianta ar fi,si cred ca asta e cu cel mai mic risc,e sa torni grinzi perpendiculare pe sub perete(ma rog coarja aia de beton),sa zicem de 20 latime 30-40 adincime,apoi pe aceste grinzi faci ce vrei,consolidare,izolare.
Acea ruptura nu are prea mare importanta daca sub acea temelie pamintul e ''viu''.La ce distanta e aceasta ruptura de coltul casei?

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Case din chirpici

Post by anduvirgil » Thu Sep 26, 2013 10:27 pm

dan wrote:Pamantul de sub podea este afanat, sub bordura de beton este apasat si tare, foarte lipit si dens
Daca pamantul de sub bordura este tare atunci greutatea o sa se distribuie in lateral. Oricum daca bordura nu este armata... la grosimea aia cu sau fara ruptura e acelasi lucru...
Am vazut ca nici coltul nu este dintr-o bucata....
Ca sa fii sigur ca a ajuns ciment pana sus, la nivelul bordurii, faci cofragul mai lat cu 5 cm decat zidul si mai inalt cu 5-10 cm fata de baza bordurii...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Thu Sep 26, 2013 10:29 pm

Oricum faceam cofragul mai lat si mai inalt ca sa pot turna intre perete si cofrag...ca nu stiu cum sa bag altfel caldarea cu beton :)

Stelica ruptura este cam la 1.3 metri de colt. Ce insemna pamant viu?

DEci in principiu ma interesa daca are rost sa duc in vreun loc fundatia la 80 de cm...la 30-40 de cm ma descurc cred eu relativ usor. Mai mult de 3 metri nu voi acoperi ca oricum pb cea mare este in coltul respectiv....apoi eventual sa mai tai chirpicul si sa rudic niste beton mai sus sa nu mai traga apa...si cam asta e povestea....voi termina dupa intalnirea sobarilor adica prin octombrie...vine iarnna...am vazut ca turnau fara pb altii betoane in miez de iarna si nu cred ca era cu aditivi betonul...

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Case din chirpici

Post by anduvirgil » Thu Sep 26, 2013 10:38 pm

Indiferent de care parte te apuci, inainte sa cofrezi sa pui folie in laterale pe pamant , ca atunci cand torni in continuare sa poti scoate folia iar cimentul proaspat turnat sa faca priza cu celalalt. Eventual la capete lasi niste mustati armatura, indoite si invelite in cateva randuri de folile, pe care le lipesti de peretele de pamant si le folosesti sa te legi cu cealalta armatura...

Pamant viu...adica tare
Ar fi ideal daca pe colt ai ajunge la 60-80cm adancime cu o latura minima de 40-50 cm....
Last edited by anduvirgil on Thu Sep 26, 2013 10:44 pm, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Thu Sep 26, 2013 10:44 pm

Eh...devine mai linistitor cu sfaturile voastre...daca nu cade casa e ok...mai rau decat e acuma sa speram ca nu o sa fie...

Post Reply