Case din chirpici

Moderator: sobe

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Tue May 21, 2013 9:04 pm

Latest post of the previous page:

Am inteles... nu va riscati cu sfaturi despre sapat...

Ok o sa torn deasupra...

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Case din chirpici

Post by ciobimar » Tue May 21, 2013 9:06 pm

Vezi ca am corectat mai sus...sa faci ca un jgheab...de dirijare a apei...daca nu intelegi o sa-ti fac o poza sa vezi cum am facut eu..dar maine..si fa si tu o poza de la fata locului sa fie mai clar ce vorbim...

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Case din chirpici

Post by anduvirgil » Tue May 21, 2013 9:26 pm

Ieftina si rapida varianta lui @ciobimar....te scuteste de sapat :)
Eu as inclina pentru polistiren extrudat (impermeabil ) de 3 cm grosime cu nut si feder (imbinare pe verticala, eventual sigilata cu silicon sanitar), ingropat 10-15 cm pe langa casa ....si sa fie pus pana cel putin la inaltimea la care nu mai sunt aruncati stropi de apa pe perete.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Case din chirpici

Post by ciobimar » Tue May 21, 2013 9:41 pm

Nu trebuie sa fie polistirenul ingropat ...el trebuie pus dupa ce se toarna acest jgheab ca sa se scurga apa de pe perete pe acest toclu si sa ajunga in jgheab ...si la ce trebuie silicon ,,,si extrudat....este dens si nu se prinde adezivul de el ....

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Case din chirpici

Post by anduvirgil » Tue May 21, 2013 10:12 pm

Cum vad eu solutia...
1 - pe langa casa se face un sant adanc de 10-15 (chiar 20 cm) si lat cat sa intre polistirenul de 3 cm extrudat. Rolul polistirenului poate fi luat de o membrana hidroizolatoare.
2 - se toarna trotuarul de ciment (de preferat armat) cu panta necesara scurgerii apei.
3 - se lipeste peste polistirenul extrudat un alt rand de polistiren care sa aiba roulul mentionat de @ciobimar.
4 - peste cele 2 randuri de polistiren se pune un material de umplere cu rol de inchidere a rosturilor.
Dupa cum spuneam mai sus trebuie avuta in vedere inaltimea la care sar stropii de apa.
Trebuie polistiren extrudat pentru ca este un material impemeabil.
Exista polistiren extrudat, styrodur de exemplu (mai sunt si altele), de care se lipeste adezivul la fel de bine ca de un expandat...
Acest polistiren fiind nut si feder poate fi etansat la imbinarile verticale cu silicon pentru prevenirea infiltratiilor de apa.

Adoptand o varianta asemenatoare eliminam (chiar daca partial) infiltratiile in peretele casei a apei ce vine pe sub fundatia gardului, trotuar sau de prin alte zone sensibile.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Tue May 21, 2013 10:17 pm

Haide , nu va contraziceti.
O sa vad cum fac o poza Marine dar nu am nici telefon nici camera...aia care o aveam a fost cu obligatii pentru forum...acum doar sa fac o pictura :)

Hai ca fac o mica gaurica de 10 cm si apoi pun acolo niste beton si apoi fac un fel de panta.

Casa in timp s-a afundat cu coltul in pamantul respectiv si chiar scurgerea de pe acoperis duce apa in acel colt...apoi au tras un gard minunat, urmatorii proprietari si au rezolvat...

Dar o sa torn beton acolo, ma gandeam si la ceva hidroizolatie, dar e scumpa si sunt calic, vreau ieftin si bun (ca mine). Sa vedem cum fac eu o turnare frumoasa, cu scurgere, intr-un loc unde diabia intru...

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Case din chirpici

Post by anduvirgil » Tue May 21, 2013 10:21 pm

dan wrote:acum doar sa fac o pictura :)
Asteptam cu nerabdare ;)

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Case din chirpici

Post by ciobimar » Tue May 21, 2013 10:54 pm

Dane...prima data dai panta..pe lungimea peretelui...cati metri are peretele plus cate un cm/m ...va fi intro parte cu... atatia centimetri mai inalt..adica sa zicem ca peretele casei are 10m ...stabilesti decat vrei sa torni trotuarul sa zicem ca in capatul de jos va avea 5cm grosimea pe fundul jgheabului in capatul celalalt va fi 5+10cm......bati si tu o scandura pe perete care sa urmareasca aceasta panta dar cu vreo 4-5 cm mai sus...arunci betonul acolo si il nivelezi cu o sapa ...tinand coltul sapei sa mearga pe sub scandura ...si se formeaza jgheabul tau...vezi pui un placaj sau o scandura mai subtire lipita de gard sa nu scapi betonul la vecinul ...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Tue May 21, 2013 11:23 pm

Asa fac...asa...

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by Iosif » Wed May 22, 2013 12:16 am

Dane de turnat o sa torni cum poti avind in vedere spatiul, dar pune accent pe concentratia betonului ca sa nu torni in fiecare an si sa te ridici la nivelul zidariei, mai ales daca nu ai uluce in acea zona. Am avut situatie asemanatoare la casa unde m-am nascut, se deplasase zidul in jos impreuna cu temelia 8cm, bagam mina intre zid si centura ramasa suspendata, iar dupa repararea trotuarului nu a mai coborit nici 5mm.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by user_banat_85 » Wed May 22, 2013 7:10 am

dan wrote:Asa fac...asa...
O alta solutie ar fi (poate gresesc :) ) inlaturarea cauzei.. Montezi jgeaburi la streasina casei si captezi apa de ploaie directionand-o cat mai departe de casa..

Post Reply