Concentrator ("panou solar") ACM

boilere cu acumulare, schimbatoare, sobe cu registri

Moderator: sobe

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by Gigi » Thu Aug 15, 2013 10:53 am

Latest post of the previous page:

http://www.ka1mda.org/ham/homebrew/solar/" onclick="window.open(this.href);return false;

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by cheluakame » Thu Aug 15, 2013 12:18 pm

Pacat ca sunt atat de multe de facut si atat de putin timp si bani ...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by user_banat_85 » Thu Aug 15, 2013 12:50 pm

cheluakame wrote:Pacat ca sunt atat de multe de facut si atat de putin timp si bani ...
Asa este, insa timpul il putem oarecum valorifica ajutandu-ne reciproc pe forum cu schimbul de informatii. :)

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by Gigi » Fri Aug 16, 2013 10:18 am

cheluakame wrote:Pacat ca sunt atat de multe de facut si atat de putin timp si bani ...

Nu este absolut deloc greu, si nici scump...parera mea, poate mai ieftine iesi cu un butoi vopsit, dar ala nu face fata in octombrie daca este soare, sistemele astea fac fata si in perioadele reci daca exista soare pe cer

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by el_nynyo » Fri Sep 13, 2013 12:23 am

Daca mai tine cineva minte acele panouri solare care erau pe intreprinderi pe vremea comunista, eu am unul in curte si foloseste cam acelasi principiu, oglinda e din inox in forma de "U", ondulata si prin fiecare curba trece teava, intr-un panou de 2mp am aproximativ 21 de metri liniari de teava.
Eu vreau sa il reconditionez pentru ca in el a fost bagat teava neagra si din cauza ca toamna era golit si primavara umplut a cam ruginit si acum e stropitoare.
Vreau sa bag teava de cupru.
Ce am uitat sub acea oglinda are 10 cm de vata de sticla initial a avut vatelina lipita cu prenandez si deasupra are sticla securit.
Cat a functionat ianinte de la cel care l-am luat a mers super, adica era pus pe 4 stalpi in curte, racordat la un boiler pus pe un pilon si vopsit cu negru, batut de ploaie si vant, boilerul avea un volum de 360 de litri.
Avea un circuit de tur -retur prin acest panou si cu o pompa de evacuare de la o masina de spalat se misca apa prin el cu un pic de electronic linga ea 1 minut mergea pompa si 10 minute statea doar se misca apa din boiler prin acel panou.
Intr-o zi de vara daca nu erau nori apa in boiler ajungea undeva la 70 de grade seara intr-un boiler neizolat.
O sa revin cu poze

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by Gigi » Mon Sep 16, 2013 9:07 am

[quote="el_nynyo"]Daca mai tine cineva minte acele panouri solare care erau pe intreprinderi pe vremea comunista, eu am unul in curte si foloseste cam acelasi principiu, oglinda e din inox in forma de "U", ondulata si prin fiecare curba trece teava, intr-un panou de 2mp am aproximativ 21 de metri liniari de teava.........

Din cate stiu eu pe vremea aia erau doar panouri plane fara oglinda in spate, dar...cu siguranta exista concentratoare solare dar necunoscute majoritatii,astept niste poze, sunt curios ;)

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by ciine » Tue Sep 17, 2013 6:53 pm

Gigi wrote:
Din cate stiu eu pe vremea aia erau doar panouri plane fara oglinda in spate, dar...cu siguranta exista concentratoare solare dar necunoscute majoritatii,astept niste poze, sunt curios ;)
Ba Gigi , ulterior au scos si cu oglinda ondulata pt fiecare teava in parte, daca ar fi facut si trakere ar fi fost virful tehnologiei , dar nu le acorda nimeni importanta pt faptul ca pe vremea aceea era ieftina energia.

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by el_nynyo » Wed Sep 18, 2013 9:55 pm

@ciine, ce sunt acele trakere?
Sau mai bie zis ce ar fi trebuit sa fie?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by phoenix » Wed Sep 18, 2013 10:48 pm

Trakerele ajuta la miscarea panoului dupa soare...sunt fie electronice sau mecanice(nu stiu sigur dar sa misti un panou dupa niste arcuri pretensionate cred ca se poate)

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by Gigi » Fri Sep 20, 2013 8:06 am

ciine wrote:
Gigi wrote:
Din cate stiu eu pe vremea aia erau doar panouri plane fara oglinda in spate, dar...cu siguranta exista concentratoare solare dar necunoscute majoritatii,astept niste poze, sunt curios ;)
Ba Gigi , ulterior au scos si cu oglinda ondulata pt fiecare teava in parte, daca ar fi facut si trakere ar fi fost virful tehnologiei , dar nu le acorda nimeni importanta pt faptul ca pe vremea aceea era ieftina energia.

Se poate ..nu te contrazic, dar as ficurios sa le vad, nu ca asa fi Toma :) probabil acele ,,trackere,, erau niste dispozitive care miscau parabola la un interval de timp...

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by lucione_cip » Mon Sep 23, 2013 11:26 am

Salut baieti !!!

Saptamana trecuta a fost prima data cand am folosit curentul electric pt a incalzi apa din boiler (din aprilie pana acum) si atunci am zis ca e momentul sa imbunatatesc randamentul concentratorului, astfel ca am luat un tub vidat (defect, devidat) l-am taiat le dimensiunile concentratorului , l-am astupat cu silicon lasand un robinet de aer in ideea de a-l vida la loc, ieri l-am montat si pot sa spun ca este mult peste asteptarile mele.. apa la intrarea in boiler are 98-105 grade la numai 30 minute de soare..robinetul de aer deschis, nu l-am vidat..

Sa vad cand va fi mai frig, cum se prezinta.

Foto ultimele din album: https://picasaweb.google.com/1123632934 ... ncentrator#" onclick="window.open(this.href);return false;

https://lh6.googleusercontent.com/-RjX6 ... 144447.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-pEEr ... 144726.jpg

Post Reply