Instalatia in termosifon

sobe cu termosifonare, acm

Moderator: sobe

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Fri Aug 31, 2012 9:32 pm

Latest post of the previous page:

Victorine wrote:Eu l-as pune in casa legat doar pe retur la aspiratia pompei, dar atunci trebuie sa elimin clapeta de sens de dupa pompa, corect?
Buna discutie despre pompe la instalatiile in termosifon! :lol:
Daca tot am inceput sa despicam firul in patru - hai sa detaliem putin. La ce serveste "clapeta de sens" ? si despre care schema anume discutam? Daca vorbim pe marginea schemei prezentate de sandy76 - aceasta clapeta ar pute fi inutila.
Victorine wrote:Si in caz de avarie apa din cazan tinde sa o ia si in directia inversa, inapoi pe retur, nu?

Incotro sa o ia? Nu mi-am dat seama :?
Victorine wrote:Parca tot mai bine legat si la tur insa cu robinet de echilibrare... mi se pare mai sigur.
De la asta am plecat. Nu este gresit asa.

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by Victorine » Fri Aug 31, 2012 9:52 pm

OK. Hai sa incheiem discutia aici ca poluam topicul despre termosifon, imi pare rau ca am deviat! Eventual putem deschide alt topic.
Pentru Bobo, da, eu eram si dincolo, insa aici discut despre al sistem de incalzire tocmai pentru ca instalatia veche nu dadea randamentul scontat. Si apropos de ce spunea Andrei despre robinetul de echilibrare, eu aveam circulatie aproape exclusiv prin VED pana nu am "echilibrat" turul la VED cu un dop! :)

Sugerez sa incheiem discutia aici, poate deschid un nou topic in care sa discutam despre sistemele cu circulatie fortata si imi cer scuze pentru ca am schimbat incet-incet macazul spre acestea in topicul de fata. Si recunosc ca sistemele in termosifon au foarte multe avantaje comparat cu celelalte, insa instalatia trebuie dimensionata corect de la inceput. La mine acest lucru nu mai e asa usor de facut fara modificari majore din pacate. Va multumesc tuturor celor care v-ati implicat pana acum in rezolvarea problemelor mele aici si continuam discutia in alta parte.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by Bobo » Fri Aug 31, 2012 10:39 pm

Victorine wrote:OK. Hai sa incheiem discutia aici ca poluam topicul despre termosifon, imi pare rau ca am deviat! Eventual putem deschide alt topic.
Pentru Bobo, da, eu eram si dincolo, insa aici discut despre al sistem de incalzire tocmai pentru ca instalatia veche nu dadea randamentul scontat. Si apropos de ce spunea Andrei despre robinetul de echilibrare, eu aveam circulatie aproape exclusiv prin VED pana nu am "echilibrat" turul la VED cu un dop! :)

Sugerez sa incheiem discutia aici, poate deschid un nou topic in care sa discutam despre sistemele cu circulatie fortata si imi cer scuze pentru ca am schimbat incet-incet macazul spre acestea in topicul de fata. Si recunosc ca sistemele in termosifon au foarte multe avantaje comparat cu celelalte, insa instalatia trebuie dimensionata corect de la inceput. La mine acest lucru nu mai e asa usor de facut fara modificari majore din pacate. Va multumesc tuturor celor care v-ati implicat pana acum in rezolvarea problemelor mele aici si continuam discutia in alta parte.
Si care este problema ca am amestecat termosifonarea cu circulatia fortata,,a da, una merge fara pompa. si mai are si vas deschis oblidatoriu care daca nu este legat cum trebuie arunca afara apa. Si la mine merge un calorifer prin termosifonare cu toate ca am pompa, el dind comanda la termostat,am vas deschis de 10 ani nu am avut probleme si nici nu le voi avea cu toate ca acum l-am pus pe tur dar il pot folosi atit pe vechiul cit si noul sistem .De ce nu este apa impinsa din bazin ..?. urmare circuitului dublu facut de pompa pe o parte trage si pe alta impinge su plus cu minus se anuleaza si cum lichidul nu curge la voia intimplarii asta este. rezultatul.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Sat Sep 01, 2012 8:12 am

Bobo wrote: Si care este problema ca am amestecat termosifonarea cu circulatia fortata,,a da, una merge fara pompa. si mai are si vas deschis oblidatoriu care daca nu este legat cum trebuie arunca afara apa.
Amice Bobo, nu este obligatoriu la instalatiile in termosifon sa fie vasul de expansiune deschis. Acestea functioneaza la fel de bine si cu vase de expansiune inchise! :)
Nu va suparati, dragii mei, dar si in instalatii s-au mai "modificat" , s-au mai "perfectionat" treburile.. Au aparut multe "lucruri" noi, etc..

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by Bobo » Sat Sep 01, 2012 8:39 am

lisapet wrote:
Bobo wrote: Si care este problema ca am amestecat termosifonarea cu circulatia fortata,,a da, una merge fara pompa. si mai are si vas deschis oblidatoriu care daca nu este legat cum trebuie arunca afara apa.
Amice Bobo, nu este obligatoriu la instalatiile in termosifon sa fie vasul de expansiune deschis. Acestea functioneaza la fel de bine si cu vase de expansiune inchise! :)
Nu va suparati, dragii mei, dar si in instalatii s-au mai "modificat" , s-au mai "perfectionat" treburile.. Au aparut multe "lucruri" noi, etc..
Dar nu as pune vas inchis la centrala prin soba macar de nu o mai fac. Av vazut ce au patit altii cu toate ca aveau 2 supape de siguranta, ba la o institutie de stat centrala termica a darimat zidul camerei in care era amplasata, asta datorita bunei functionari a supapelor, si respectiva a plecat la plimbare vreo 5 m. Mai vin unii si spun ca daca lucrezi cu presiune de 1,2-1,5 bari in instalatie circula mai bine apa si creste randamentul . Ofi , eu sunt multumit cu ce am si bine ca mi-a reusit vasul pe tur ca atuci cind dau drumul mai aud bilc. bilc. -bulele de aer.,nu plimbari de apa calda.Poate le 1,2 bari o creste punctul de fierbere.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Sat Sep 01, 2012 3:34 pm

Bobo wrote:... Dar nu as pune vas inchis la centrala prin soba macar de nu o mai fac.
Nu am zis ca nu ai dreptate.. am zis ca exista si alte solutii tehnice.
Bobo wrote: Av vazut ce au patit altii cu toate ca aveau 2 supape de siguranta, ba la o institutie de stat centrala termica a darimat zidul camerei in care era amplasata, asta datorita bunei functionari a supapelor, si respectiva a plecat la plimbare vreo 5 m. ...
Supapele se dimensioneaza corespunzator, dar si se verifica periodic.
Avariile de care pomenesti matale, au loc cand se blocheaza circulatia agentului termic in timp ce in focar se degaja caldura nestanjenit. Aici fiind pe topicul de instalatii in termosifon se discuta instalatiile care de regula nu sunt conditionate de pompe de circulatie (care se pot opri din N-motive). Deci daca circulatia este asigurata natural - nu au dece sa aiba loc supraincalziri.
La instalatiile in termosifon se pot monta robineti termostatati la corpurile de incalzire, dar in acest caz obligatoriu trebuie prevazute si stocatoare-acumulatoare care sa poate prelua surplusul de energie termica generata in cazan sau boilere cu volum corespunzator care sa poata descarca termic cazanul.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by Bobo » Sat Sep 01, 2012 3:56 pm

lisapet wrote:
Bobo wrote:... Dar nu as pune vas inchis la centrala prin soba macar de nu o mai fac.
Nu am zis ca nu ai dreptate.. am zis ca exista si alte solutii tehnice.
Bobo wrote: Av vazut ce au patit altii cu toate ca aveau 2 supape de siguranta, ba la o institutie de stat centrala termica a darimat zidul camerei in care era amplasata, asta datorita bunei functionari a supapelor, si respectiva a plecat la plimbare vreo 5 m. ...
Supapele se dimensioneaza corespunzator, dar si se verifica periodic.
Avariile de care pomenesti matale, au loc cand se blocheaza circulatia agentului termic in timp ce in focar se degaja caldura nestanjenit. Aici fiind pe topicul de instalatii in termosifon se discuta instalatiile care de regula nu sunt conditionate de pompe de circulatie (care se pot opri din N-motive). Deci daca circulatia este asigurata natural - nu au dece sa aiba loc supraincalziri.
La instalatiile in termosifon se pot monta robineti termostatati la corpurile de incalzire, dar in acest caz obligatoriu trebuie prevazute si stocatoare-acumulatoare care sa poate prelua surplusul de energie termica generata in cazan sau boilere cu volum corespunzator care sa poata descarca termic cazanul.

Multumesc, ieratre ca am postat la acest sait nu la cel nou. Cit despre puffere nu am vazut pina acum decit 2 centrale, din care una consuma enorm.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by Bobo » Mon Sep 03, 2012 9:38 pm

[quote="Bobo"][quote="lisapet"][

Pe alte meleaguri se vorbeste de centrale termice cu gazeificare, de panouri solare si se mai vorbeste de pufere tanc in tanc ,si cu aceste probleme mi-am spalat ochii numai ca nu ma intereseaza pentru mine la ce am , nu imi trebuie . Eu nu ca nu stiu , nu vreau sa insir tevi si sa montez calorifere. si toata aparatura adecvata..

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Mon Sep 03, 2012 11:04 pm

Bobo wrote: ... mi-am spalat ochii numai ca nu ma intereseaza pentru mine la ce am , nu imi trebuie ...
Nici eu nu am, caci stau la bloc.. cunostintele nu sunt o povara, si nici un sac cu graunte din care daca ei - scade! :)

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by Bobo » Wed Sep 05, 2012 8:46 am

lisapet wrote:
Bobo wrote: ... mi-am spalat ochii numai ca nu ma intereseaza pentru mine la ce am , nu imi trebuie ...
Nici eu nu am, caci stau la bloc.. cunostintele nu sunt o povara, si nici un sac cu graunte din care daca ei - scade! :)

Imi placi ca la multe raspunsuri dai si citate , maxime, mai poti spune si bancuri scurte. Sau poate vrei sa mai spui ca ,cu timpu devenim senili. O contra ar fi ca bob cu bob face sacu (nu strop cu stro face marea. ). Dar mai este si --ca de unde nu este nici dumnezeu nu cere-- si avem destule cazuri .Uitat-te pe _reclama_ la sobe la un idiot.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Wed Sep 05, 2012 9:15 am

Bobo wrote:Uitat-te pe _reclama_ la sobe....
Am citit, amice, nu am ce sa comentez.. cum si-a dat seama ca da mai putina caldura incalzinduse la fel ca cealalata nu pot sa-mi dau seama. Este in afara fizicii cunoscute.. :) Dar, asta e un subiect care e la Sobe si nu la termosifon..

Eu mai citesc cum se mai chinuie oamenii sa caute solutii de cum sa asigure circulatia la una, la alta, mai toti bazandu-se doar pe pompe de circulatie.. In timp ce daca intreaba careva de termosifon - toata lumea :" a da, daca era termosifon.. dar uita, taica... " - zici ca parca discuta despre un raposat.. :lol:
Mi se creeaza parerea ca in scolile de profil nu mai avem profesori de hidraulica... ori toti studentii promoveaza examenele doar sa "treaca"...
Poate la iarna cand vom avea mai mult timp liber apare si pe acest topic un voluntar sa faca o demostratie de calcul al unei bucle in termosifon, precum a facut Flavius la sobe.. Este adevarat ca necesita mai multa matematica decat la acel calcul prezentat de Flavius, dar cine stie.. Important sa stiti ca termosifonul inca este viabil si va fi deaici in colo!

Post Reply