Instalatia in termosifon

sobe cu termosifonare, acm

Moderator: sobe

Post Reply
Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by Victorine » Thu Aug 30, 2012 10:18 pm

Latest post of the previous page:

Fara suparare Bobo, oricine s-a documentat cat de cat despre instalatii a inteles ce rol are termoventilul de 60 de grade in instalatia mea si unde e amplasat - si anume pe returul centralei, iar prin el se realizeaza bucla de recirculare. Am precizat ca acesta este prezent pentru a sugera ca temperatura minima a apei in VED in regim de functionare normal este de 60 de grade, iar maxima, undeva la 70-75. VED va fi conectat cat mai corect asa cum prevad regulile in instalatii, si anume pe returul instalatiei, imediat inainte de intrarea agentului termic in pompa pentru ca presiunea statica creata de inaltimea coloanei de apa pana la VED sa asigure o buna functionare a pompei, iar de pe tur chiar din bucla de recirculare va urca un alt racord la vasul de expansiune care cu ajutorul unui TEU va fii despartit in doua si racordat astfel: 1 - putin deasupra racordului de retur pentru a asigura circulatia in regim normal si 2 - deasupra nivelului normal in vas pentru caz de avarie.
Mentionez ca am si un UPS modificat al carui acumulator l-am inlocuit cu unul altul de cca 60 Ah (inca n-am bani de unul special deep-cycle).

La tine Andrei e alta situatie pentru ca traseele banuiesc ca sunt concepute astfel incat circulatia sa se faca in termosifon iar vaporii de apa in caz de avarie circula ma usor fara sa puna sub presiune schimbatorul de caldura, pe cand la mine cu toate coturile, ingustarile de sectiune si fara panta ascendenta trebuie sa iasa prin supapa de siguranta de 2 bari sau in vasul de expansiune.
Last edited by Victorine on Thu Aug 30, 2012 10:37 pm, edited 1 time in total.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by Bobo » Thu Aug 30, 2012 10:31 pm

Victorine wrote:Fara suparare Bobo, oricine s-a documentat cat de cat despre instalatii a inteles ce rol are termoventilul de 60 de grade in instalatia mea si unde e amplasat - si anume pe returul centralei, iar prin el se realizeaza bucla de recirculare. Am precizat ca acesta este prezent pentru a sugera ca temperatura minima a apei in VED in regim de functionare normal este de 60 de grade, iar maxima, undeva la 70-75. VED va fi conectat cat mai corect asa cum prevad regulile in instalatii, si anume pe returul instalatiei, imediat inainte de intrarea agentului termic in pompa pentru ca presiunea statica creata de inaltimea coloanei de apa pana la VED sa asigure o buna functionare a pompei, iar de pe tur chiar din bucla de recirculare va urca un alt racord la vasul de expansiune care cu ajutorul unui TEU va fii despartit in doua si racordat astfel: 1 - putin deasupra racordului de retur pentru a asigura circulatia in regim normal si 2 - deasupra nivelului normal in vas pentru caz de avarie.
Mentionez ca am si un UPS modificat al carui acumulator l-am inlocuit cu unul altul de cca 60 Ah (inca n-am bani de unul special deep-cycle).
Bine Victorine, atunci daca stii pentru ce intrebi? Eu intreb pentru ce nu stiu, dar de multe ori pun probleme care contrazic proiectele sau teoria.

am intebat nu pentru mine in legatura cu centrala la etaj si calorifere la parter. Daca poate cineva sa imi raspunda daca nu merg pe _reclama_ si intreb pe Florin Scoda, Scurt pe doi si care mai sunt pe acolo. Cind am prezentat schema acum doi ani a incalzirii mele Florin si poate si Flavius mi-au spus ca nu am bine facuta legatura la VED (mi-au trimis si scheme in acest sens),am tot incercat pina am reusit si ei aveau logica corecta. In acelas sens este prezentata si in carti tehnice. Totusi vad ca multi si nu numai aici ci si pe alte forumuri spun ca legatura corecta se face in fata pompei, adica pe retur cum am avut-o eu si daca o mai vreau doar deschid un robinet.

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by Victorine » Thu Aug 30, 2012 11:02 pm

Intrebam pentru a primi un sfat sau o parere legat de ce NU STIU. Iar varianta corecta si completa de legare a unui VED este la retur, tur, sursa de apa (daca exista) si canalizare. Aerisirea n-o mai trec pentru ca e subanteleasa din definitia unui astfel de vas de expansiune. Daca la tine functioneaza mai bine legat doar la tur o fi din alte motive de dimensionare si proiectare a instalatiei. Intr-adevar, Florin Skoda se pricepe si mi-a dat si mie doar sfaturi bune care confirma si celelalte surse :)

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by Bobo » Thu Aug 30, 2012 11:12 pm

Victorine wrote:Intrebam pentru a primi un sfat sau o parere legat de ce NU STIU. Iar varianta corecta si completa de legare a unui VED este la retur, tur, sursa de apa (daca exista) si canalizare. Aerisirea n-o mai trec pentru ca e subanteleasa din definitia unui astfel de vas de expansiune. Daca la tine functioneaza mai bine legat doar la tur o fi din alte motive de dimensionare si proiectare a instalatiei. Intr-adevar, Florin Skoda se pricepe si mi-a dat si mie doar sfaturi bune care confirma si celelalte surse :)
functioneaza nu mai bine ci sigur in siguranta.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by sandy76 » Fri Aug 31, 2012 12:20 am

Victorine wrote:Fara suparare Bobo, oricine s-a documentat cat de cat despre instalatii a inteles ce rol are termoventilul de 60 de grade in instalatia mea si unde e amplasat - si anume pe returul centralei, iar prin el se realizeaza bucla de recirculare. Am precizat ca acesta este prezent pentru a sugera ca temperatura minima a apei in VED in regim de functionare normal este de 60 de grade, iar maxima, undeva la 70-75.
-Temperatura minima poate fi si 20 de grade daca pompa nu trage apa din VED.
Victorine wrote: VED va fi conectat cat mai corect asa cum prevad regulile in instalatii, si anume pe returul instalatiei, imediat inainte de intrarea agentului termic in pompa pentru ca presiunea statica creata de inaltimea coloanei de apa pana la VED sa asigure o buna functionare a pompei, iar de pe tur chiar din bucla de recirculare va urca un alt racord la vasul de expansiune care cu ajutorul unui TEU va fii despartit in doua si racordat astfel: 1 - putin deasupra racordului de retur pentru a asigura circulatia in regim normal si 2 - deasupra nivelului normal in vas pentru caz de avarie.
Atasat o schema "Made in Florin71 skoda" pe care o am pusa la o soba de fier.
Victorine wrote:La tine Andrei e alta situatie pentru ca traseele banuiesc ca sunt concepute astfel incat circulatia sa se faca in termosifon iar vaporii de apa in caz de avarie circula ma usor fara sa puna sub presiune schimbatorul de caldura, pe cand la mine cu toate coturile, ingustarile de sectiune si fara panta ascendenta trebuie sa iasa prin supapa de siguranta de 2 bari sau in vasul de expansiune.
-Aici noi discutam despre pompe in casa "Termosifonului"
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Fri Aug 31, 2012 12:02 pm

Victorine wrote:...La tine Andrei e alta situatie pentru ca traseele banuiesc ca sunt concepute astfel incat circulatia sa se faca in termosifon iar vaporii de apa in caz de avarie circula ma usor fara sa puna sub presiune schimbatorul de caldura, pe cand la mine cu toate coturile, ingustarile de sectiune si fara panta ascendenta trebuie sa iasa prin supapa de siguranta de 2 bari sau in vasul de expansiune.
Victorine, atata timp cat ai la instalatie un VED - NICIODATA presiunea din instalatie nu va avea o valoare mai mare ca cea atmosferica. Situatia de avarie eu o consider ca este acea situatie cand din varem motive circulatia agentului termic s-a oprit (fie ca ea era asigurata fortat sau natural in termosifon). O oala deschisa plina cu apa cat foc nu ai baga sub ea presiunea nu va creste si nici temperatura de fierbere. Daca vei monta VED - supapa de siguranta de 2 bari nu se va deschide NICIODATA. :)
Pantele ascendenta si descendenta se realizeaza doar pentru a exclude aerul din instalatie si nu pentru vapori! Ca vaporii trebuie sa iasa prin VED - este o parere gresita! Vei pierde agent termic la greu, in urma acestui fenomen se vor forma multe depuneri si pe masura trecerii timpului vor aparea tot mai multe probleme la cazan..
Parerea mea - fara suparare! :)

Cat priveste legarea VED-ului la instalatii cu pompe - acestea se leaga intotdeauna pe partea racordului de aspiratie a pompei. Pe schema prezentata de sandy76 VED-ul este legat la tur si retur pentru a asigura circulatia prin el de asa maniera incat sa nu inghete agentul termic si sa nu transforme instalatia in instalatie cu VEI.
Din motivul ca sa nu o ia agentul termic doar prin VED (deoarece se poate intampla ca pompa vehiculeaza mai mult prin VED decat prin instalatie) se monteaza acolo un robinet de echilibrare tocmai pentru a regla acel debit.

Din acea schema trebuie exclusa supapa de siguranta daca ne referim la instalatii cu inaltimea pozarii VED de pana in 6m.

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by Victorine » Fri Aug 31, 2012 3:10 pm

Si robinetul acela de echilibrare banuiesc ca se pune pe turul ascendent in VED, nu?

In ceea ce priveste supapa de siguranta de 2 bar, asa ma gandeam si eu ca e cam inutila in sistemul deschis si tocmai de aceea ma gandeam sa o inlocuiesc cu un termometru de imersie. Initial am instalat-o pentru ca asa zice producatorul cazanului. VED la mine o sa fie amplasat cam la 4 m inaltime, in pod. Desi o sa fie si glicol in instalatie, vasul fiind in pod tot trebuie sa existe o minima circulatie in el, chiar daca va fi si izolat.

Multumesc pentru sugestii! :)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Fri Aug 31, 2012 3:30 pm

Victorine wrote:Si robinetul acela de echilibrare banuiesc ca se pune pe turul ascendent in VED, nu?
Daca este doar de echilibrare - nu conteaza unde il montezi. Dar, avand in vedere ca comunicarea dintre VED si racordul de aspiratie al pompei trebuie sa fie cu cat mai putine "rezistente" locale - robinetul acela trebuie montat neaparat pe "turul ascendet in VED". :)

Victorine wrote:.... VED la mine o sa fie amplasat cam la 4 m inaltime, in pod. Desi o sa fie si glicol in instalatie, vasul fiind in pod tot trebuie sa existe o minima circulatie in el, chiar daca va fi si izolat.
Daca vei avea instalatia umpluta cu antigel (ca la masina) - nu trebuie sa existe nici-un fel de circulatie, caci ai sa "racesti" instalatia si vei pierde energie. Dar trebuie sa ai in vedere ca acel antigel va trebui inlocuit periodic, deoarece isi pierde din calitati comunicand cu atmosfera..
Daca vei avea instalatia numai cu apa, atunci personal as incerca sa-l montez in casa.. fara sa mai am temeri de inghet si fara a asigura circulatia prin el..
Daca este amplasat in pod, chiar daca este termoizolat - trebuie asigurata o circulatie minima prin el..

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by Victorine » Fri Aug 31, 2012 8:32 pm

Eu l-as pune in casa legat doar pe retur la aspiratia pompei, dar atunci trebuie sa elimin clapeta de sens de dupa pompa, corect? Si in caz de avarie apa din cazan tinde sa o ia si in directia inversa, inapoi pe retur, nu? Parca tot mai bine legat si la tur insa cu robinet de echilibrare... mi se pare mai sigur.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by Bobo » Fri Aug 31, 2012 9:27 pm

Victorine wrote:Eu l-as pune in casa legat doar pe retur la aspiratia pompei, dar atunci trebuie sa elimin clapeta de sens de dupa pompa, corect? Si in caz de avarie apa din cazan tinde sa o ia si in directia inversa, inapoi pe retur, nu? Parca tot mai bine legat si la tur insa cu robinet de echilibrare... mi se pare mai sigur.
victorine, astazi din lipsa de ocupatie am citit jumatate din forumul sobe su serpentine la Misiunea casa. Daca esti tot tu si acolo apoi sa stii ca ai avut necazuri. Eu de 10 ani pina acum am avut legatura la vas expansiune exact cum spui tu acum adica pe retur in fata pompei sa absoarba apa din VED. Cam asa ceva este si la schema prezentata de Sandy. ,dar daca inchizi acel robinet fixat pe teava albastra totul este foarte bine,dar ar fi si mai bine daca aceasta legatura de pe retur ar fi facuta dupa pompa . adica intre pompa si schimbator. , si daca amindoua ar fi legate de vas nu s-ar mai intimpla fenomenul de incalzire de care ai avut parte la VED. Atunci daca pe o teava care este turul iese apa fierbinte sau vapori, pe teava cealalalta legata la retur se complteaza. Citeste ca am facut focul astazi la Calcule si iar calcule. La mine diferenta de nivel intre VED si coloana de tur pe sus este de 10 cm iar distanta de la tur de unde este legat VED pina la VED este de 50 cm. Afla ca dupa 2 ore de functionare cu apa la 40 gr caind am incalzit boilerul tot sub VED si calorifere pe zona vasului ,apa din vas era ca si la inceput... rece.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Fri Aug 31, 2012 9:32 pm

Victorine wrote:Eu l-as pune in casa legat doar pe retur la aspiratia pompei, dar atunci trebuie sa elimin clapeta de sens de dupa pompa, corect?
Buna discutie despre pompe la instalatiile in termosifon! :lol:
Daca tot am inceput sa despicam firul in patru - hai sa detaliem putin. La ce serveste "clapeta de sens" ? si despre care schema anume discutam? Daca vorbim pe marginea schemei prezentate de sandy76 - aceasta clapeta ar pute fi inutila.
Victorine wrote:Si in caz de avarie apa din cazan tinde sa o ia si in directia inversa, inapoi pe retur, nu?

Incotro sa o ia? Nu mi-am dat seama :?
Victorine wrote:Parca tot mai bine legat si la tur insa cu robinet de echilibrare... mi se pare mai sigur.
De la asta am plecat. Nu este gresit asa.

Post Reply