Instalatie de hidrofor

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by gi0 » Thu Jan 23, 2014 11:52 pm

Latest post of the previous page:

Si eu am patit ceeasi poveste cu presostatul,dar era infundat chiar cu carbonul din filtru.Se mai intampla.
Mai grav este atunci cand lamelele de cantact se ard si chiar trebuie inlocuit presostatul.
In ce priveste modelul de etansare mecanica din poze...
Intradevar,unii le numesc presetupe mecanice,altii etansari mecanice.In poze sunt doar una ori alta,depinde cum doriti sa le numiti.Difera doar tipul de etansare mecanica,asa prefer eu sa le numesc.Aceste etansari mecanice se folosesc numai la pompe,indiferent de tipul fluidului transportat si de temperatura acestuia.
Presetupele,in functie de constructia lor,se pot folosi la pompe,valvule,robineti,chiar si la etansarea cablurilor electrice.Elementul etansant poate fi din snururi de diferite compozitii,cauciuc,teflon,clingherit,azbest,armate grafitate...etc.Se pot strange pe ax prin alunecare folosind 2,4,6..suruburi sau prezoane sau prin filetarea unei piulite care la randul ei strange o bucsa care la randul ei strange elementul de etansare.
Noi le numim cum ne vine mai usor sau cum am auzit la unii sau la altii,dar in engleza nu se pot confunda:
-etansare mecanica = mechanical seal
-presetupa = stuffingbox
-semering = oil seal
Deci in pozele de mai sus sunt ori presetupe,ori etansari mecanice rotative,cum prefer eu sa le numesc.In mod sigur Nu semering.Desigur,nu contest faptul ca si semeringul,in functie de constructia lui,poate fi folosit la pompe,valvule,variatoare,reductoare,pistoane hidraulice si multe alte agregate.
Sper ca nu am ofensat pe nimeni.
Cu toata stima.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by gi0 » Wed Apr 23, 2014 4:16 pm

Buna ziua.
Incerc sa gasesc raspuns la o problema.
Un prieten are un hidrofor acasa,pentru apa rece.Vasul de expansiune inchis este de 24l.
La fiecare trei patru luni trebuie sa schimb vasul deoarece se sparge mereu membrana.Presiunea apei in instalatie este de 3-3,5 bar.Ori membrana este de proasta calitate,ori exista un alt motiv.Am incercat si cu tanc de 50l si s-a intamplat la fel.
Originea de productie este ...China.
Cu stima.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by admin_1234 » Wed Apr 23, 2014 4:27 pm

Membrana se schimba daca vasul este in stare buna nu trebuie schimbat vasul. Presiunea din hidrofor, daca este casnic, 1/5-1/8 bar(aerul din vasul de expansiune). Singura explicatie este membrana de proasta calitate.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by gi0 » Wed Apr 23, 2014 4:45 pm

Aici nu gasesc membrane de schimb.Trebuie sa inlocuiesc vasul complet.Este pentru uz casnic.
Da,mai mult ca sigur ca membrana este de calitate indoielnica.Mai rau este ca nu gasesc de 24l si trebuie sa cumpar de 50l.Cred ca 15 litri este mic pentru o casa cu etaj,doua bai,bucatarie,boiler electric,dus si chiuveta in curte,toate pe aceeasi instalatie.
Multumesc pentru raspuns.
Cu stima.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by Instalatorul de Iasi » Wed Apr 23, 2014 7:10 pm

gi0 wrote:Aici nu gasesc membrane de schimb. [...]
Unde este acest „aici”?

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by gi0 » Wed Apr 23, 2014 7:56 pm

In Ghana.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by Instalatorul de Iasi » Wed Apr 23, 2014 8:42 pm

Mă gîndeam eu că nu este în Constanța. ;) În acest caz... no comment!

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by gi0 » Wed Apr 23, 2014 9:17 pm

Da,acasa gasesti cam ce-ti trebuie.Nu mai vorbesc de preturi,sunt triple.
Si flex am luat de acasa cu 50 euro,aici este peste 200 acelasi flex.
De calitate nu mai vorbesc,depinde de noroc.

Gata,am gasit vas de expansiune de 24l,nu stiu ce a inteles ala care aduce materiale,ca prima data a zis ca nu are vas mai mic de 50l si a adus o butelie de gaz.Am ramas masca :shock: ,dar s-a rezolvat pana la urma.
Maine o montez,impreuna cu sistemul de reglare a presiunii,care la fel,nu rezista mai mult de 3-4 luni.Cedeaza partea electrica,contactorii de pe el.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by admin_1234 » Wed Apr 23, 2014 9:25 pm

Mai bine iei vas mai mare de expansiune. Cu cat mai mare cu atat mai bine. 24 de litri e jucarie mai bine iei un hidrofor elecronic.
Am eu impresia ca hidroforul tau este prea mic...ce alimenteaza el?

Poate ne pui si noua o poza sa vedem minunea, daca pica si contactele e clara calitatea lui.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by gi0 » Wed Apr 23, 2014 10:45 pm

Electronic?
Adica chestia aceea ciudata,albastra,nu foarte simpla,la care nu poti regla presiunea si care se arde foarte repede???Pe langa faptul ca sunt mai scumpe,se duc ,mai repede.Sau poate fac confuzie...
Am folosit asa ceva inainte si am renuntat,se duc mult mai repede decat cele mecanice.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by gi0 on Wed Apr 23, 2014 10:53 pm, edited 1 time in total.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by admin_1234 » Wed Apr 23, 2014 10:48 pm

Spuneam doar ca mai bine iei de 50 decat de 24. N-am nici eu hidrofor electronic.
P.S astea sunt , da.

Post Reply