Instalatie de hidrofor

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by admin_1234 » Wed Apr 23, 2014 11:54 pm

Latest post of the previous page:

Ar trebui sa teoretizez si nu ma bazez pe evaluari de genul asta, mintea uita de multe ori ce este evident si are argumente sa demonstreze ce este deja convinsa. As spune ca nu poate sa fie asa dar ma pot insela. Compresorul de aer introduce alte elemente in miscare si nu are cum sa fie mai fiabil decat o membrana de cauciuc. Chiar daca este mai fiabil defectele sunt mai costisitoare...dar cum tu acolo nu ai nici basici poate la compresorul de aer ai avea piese de schimb.

Oricum bogata natie aia de te-au angajat.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by gi0 » Wed Apr 23, 2014 11:59 pm

De ce bogata?Nu inteleg sensul afirmatiei.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by admin_1234 » Thu Apr 24, 2014 12:08 am

Aduce muncitori din Romania+ nu are basici la hidrofor si cumpara noi.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by gi0 » Thu Apr 24, 2014 12:09 am

admin wrote: Oricum bogata natie aia de te-au angajat.
???Ce legatura are cu hidroforul?

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by gi0 » Thu Apr 24, 2014 12:15 am

admin wrote:Aduce muncitori din Romania+ nu are basici la hidrofor si cumpara noi.
Daca este o aluzie negativa la aptitudinile romanilor,sau la mine direct,va inselati in procent de 100%,si oricum nu e demna de luat in seama.
Are muncitori din toata lumea,referitor la romani,sunt foarte buni.Trei romani si o echipa de sudori aproape ca am reconstruit fabrica de la zero in anumite sectoare.

Ce ati face daca nu ati gasi ”basici”,ati opri apa si gata?Nu e o solutie.
Mai toate piesele de schimb se aduc din Europa...mai putin cele care se gasesc aici.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by admin_1234 » Thu Apr 24, 2014 6:34 am

Aluzia era alta, as prefera sa cumpar eu angajati de alta natie care sa-mi creasca PIB-ul si sa-mi dezvolt tara decat sa stiu ca majoritatea romanilor, muncitori si de calitate, construiesc alte tari. Iar sa cumperi ceva cu totul nou in loc sa schimbi piesele iar este dovada de bunastare desi sun cazuri cand este cu totul pe dos. Dincolo de aluzii care ascund lucruri foarte serioase mai mult glumeam.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by Instalatorul de Iasi » Fri Apr 25, 2014 10:25 am

admin wrote:Ar trebui sa existe si o viata a materialului care sa poata sa fie calculata in functie de folosire. Poate instalatorul de iasi sa stie mai bine daca exista sau nu specificat acest termen. [...]
Nu am auzit de o astfel de specificație.

gi0 wrote:Cel mai bun hidrofor e cel fara membrana, dar ai nevoie si de un compresor de aer. [...]
Compresorul de aer nu este necesar, se poate și fără el.


Destul de ciudată treaba asta cu schimbatul membranei o dată la 3-4 luni. Eu am sisteme care funcționează fără probleme de 3-4 ani. În cazul lui gi0, se prea poate ca marfa să fie de foarte slabă calitate, dar poate și clima are partea ei de contribuție. Eu aș folosi rezervoare presurizate făcute din inox sau măcar le-aș monta cu „gura” în sus și ventilul de aer în jos.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by admin_1234 » Fri Apr 25, 2014 10:31 am

Se poate sa fie un stoc de hidrofoare cu membrana veche? Nu are cum sa crape asa des, ori se foloseste des si materialul cedeaza ori este deja expirat...
Dar un hidrofor mai mare ar trebui sa tina mai mult.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by gi0 » Fri Apr 25, 2014 1:32 pm

Instalatorul de Iasi wrote: Compresorul de aer nu este necesar, se poate și fără el.
Corect.Atat timp cat exista posibilitatea de a reface perna de aer periodic,chiar si cu o pompa,nu este nevoie de compresor.In cazul unui sistem casnic.
Nu stiu de cat timp zac aceste hidrofoare prin magazii.Voi incerca sa montez unul mai mare,in pozitie orizontala,cu pompa deasupra.Din pacate am avut ghinionul ca tubul de legatura dintre hidrofor si pompa sa cedeze repede.Se vedea clar ca a stat mult expus in soare si cred ca era furtunul deja copt.Marfa se aduce doar daca este cerere pe piata,si daca nu se vinde,zace prin magazie luni sau ani buni,pana se gaseste cineva sa cumpere.
Cu stima.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by gi0 » Sun May 04, 2014 5:58 pm

Am aflat pretul unui vas de expansiune inchis de 24 litri.Costa putin peste 300 ron.
Cu stima.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by Instalatorul de Iasi » Sun May 04, 2014 8:55 pm

La noi, unul de 50 de litri costă sub 300 de lei, membrana pentru 24 de litri cam 30 de lei, iar cea pentru 50 de litri sub 100 de lei. Parcă văd că data viitoare cînd pleci în „țările calde” vei lua cu tine o valiză de membrane. :)

Post Reply