CONSTRUIESTE-TI SINGUR CASA !! KIT-URI COMPLETE !! IEFTIN !

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

BESTPROIECT
junior
Posts: 5
Joined: Fri Oct 19, 2012 3:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: CONSTRUIESTE-TI SINGUR CASA !! KIT-URI COMPLETE !! IEFT

Post by BESTPROIECT » Thu Oct 25, 2012 3:34 pm

Latest post of the previous page:

Termoizolatia exterioara( termosistemul) este constituit din elementele urmatoare(comune, in mare parte, si constructiilor din zidarie)
- adeziv pentru polistiren( spuma, special pt OSB)
- polistiren 10 cm pentru exterior, dibluri speciale
- plasa fibra sticla
- adeziv( fixeaza plasa)
- tinci finisare preliminara


In afara de acest termosistem( care se monteaza in exteriorul peretilor) exista SI vata minerala de 10 / 15 cm IN structura peretelui. ( varianta standard).
Suplimentar, optional, se poate monta si un strat de polistiren de 5/10 cm la fata interioara a peretilor exteriori ( sub gips carton)- caz in care casa devine "casa pasiva"

Placa cota 0 se izoleaza cu polistiren extrudat de 3 sau 5 cm ( standard) .Optional se poate izola cu polistiren de 10 cm.

BESTPROIECT
junior
Posts: 5
Joined: Fri Oct 19, 2012 3:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: CONSTRUIESTE-TI SINGUR CASA !! KIT-URI COMPLETE !! IEFT

Post by BESTPROIECT » Thu Oct 25, 2012 3:37 pm

vata minerala- normala, din comert ( preferabil mai buna ca marca) in pereti.
la acoperis-un strat de 10 cm vata normala + 1 strat de 10 cm vata caserata ( cu folie aluminiu

BESTPROIECT
junior
Posts: 5
Joined: Fri Oct 19, 2012 3:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: CONSTRUIESTE-TI SINGUR CASA !! KIT-URI COMPLETE !! IEFT

Post by BESTPROIECT » Thu Oct 25, 2012 3:40 pm

o schita- atasata
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: CONSTRUIESTE-TI SINGUR CASA !! KIT-URI COMPLETE !! IEFT

Post by Instalatorul de Iasi » Thu Oct 25, 2012 5:20 pm

BESTPROIECT wrote:[...] Suplimentar, optional, se poate monta si un strat de polistiren de 5/10 cm la fata interioara a peretilor exteriori (sub gips carton) - caz in care casa devine "casa pasiva". [...]
Bine c-ai pus ghilimele alea la casa pasivă, că era să mor de rîs. :lol:

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: CONSTRUIESTE-TI SINGUR CASA !! KIT-URI COMPLETE !! IEFT

Post by user_banat_85 » Thu Oct 25, 2012 5:46 pm

BESTPROIECT wrote:Termoizolatia exterioara( termosistemul) este constituit din elementele urmatoare(comune, in mare parte, si constructiilor din zidarie)
- adeziv pentru polistiren( spuma, special pt OSB)
- polistiren 10 cm pentru exterior, dibluri speciale
- plasa fibra sticla
- adeziv( fixeaza plasa)
- tinci finisare preliminara
Asta nu e rau, dupa C107/1 modificat in 2010, reprezinta un minim acceptat, dar este putin conform OUG18/2009, care face referire la Legea 372/2005.
BESTPROIECT wrote: In afara de acest termosistem (care se monteaza in exteriorul peretilor) exista SI vata minerala de 10 / 15 cm IN structura peretelui. ( varianta standard).
E, asta e cu totul altceva! Daca varianta standard prevede cei 10cm de polistiren pe exterior si inca minim 10 cm de vata in structura peretelui - atunci imi place si mie!
BESTPROIECT wrote: Suplimentar, optional, se poate monta si un strat de polistiren de 5/10 cm la fata interioara a peretilor exteriori ( sub gips carton)- caz in care casa devine "casa pasiva"
Da, cu casa pasiva e exagerat, dar bine ca exista si aceasta optiune de a mai adauga vata, incat peretele sa fie plin cu vata.
BESTPROIECT wrote: Placa cota 0 se izoleaza cu polistiren extrudat de 3 sau 5 cm ( standard) .Optional se poate izola cu polistiren de 10 cm.
E, fratilor, la acest capitol stati prost de tot, nu va suparati. Daca verificati ce spune C107/1 modificat in 2010, veti observa ca mai putin de 20 cm nici nu este cazul sa mai discutam.. A, ca nu se pricepe omul si zice ca merge si asa, ca este mai ieftin - e treaba lui, dar eu zic ca nu este corect.
Totul se scumpeste nu se eftineste, mai ales energia. Si nu mai poate "umbla" nimeni sub placa de la cota 0.
Este parerea mea. Stiti cum e pe forum fiecare spune ce gandeste. :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: CONSTRUIESTE-TI SINGUR CASA !! KIT-URI COMPLETE !! IEFT

Post by phoenix » Thu Oct 25, 2012 11:54 pm

Dupa calculul romanesc sta bine si la podea :)
Lasa Andrei macar e bine ca sunt case de lemn...e un inceput.
Iar treaba cu casa pasiva o vad ca apare prin reclame...deci e un fel de denumire bengoasa nu si adevarata ca sa se intrebe omu da ce e aia? Si dupa ce afla zice wowww...e prmul nivel de vanzari...peste 5 ani o sa stie toti si atunci isi scot din reclama treaba asta si baga altceva...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: CONSTRUIESTE-TI SINGUR CASA !! KIT-URI COMPLETE !! IEFT

Post by user_banat_85 » Fri Oct 26, 2012 7:19 am

dan wrote:Dupa calculul romanesc sta bine si la podea :)
Lasa Andrei macar e bine ca sunt case de lemn...e un inceput.
Dane, am spus de la inceput ca imi plac enorm de mult aceste case. Nu am zis ca nu sunt bune acestea prezentate de Bestproiect, dar am zis ca ar fi bine sa imbunatateasca, caci nu implica nimic complicat sa mai adaugi niste straturi. Si pur omeneste am recomandat sa verifice prin normativele in vigoare cele spune de mine.
Deci, eu sunt pro!

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: CONSTRUIESTE-TI SINGUR CASA !! KIT-URI COMPLETE !! IEFT

Post by phoenix » Fri Oct 26, 2012 9:45 am

Poate facem niste teste comparative si poate BESTPROIECT se apuca de facut sobe :)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: CONSTRUIESTE-TI SINGUR CASA !! KIT-URI COMPLETE !! IEFT

Post by user_banat_85 » Fri Oct 26, 2012 10:10 am

dan wrote:Poate facem niste teste comparative si poate BESTPROIECT se apuca de facut sobe :)
Sunt deacord! :)
In multe tari aceste case sunt dotate cu sobe masive de zidarie, care asigura o stabilitate termica sporita si compenseaza stabilitatea termica redusa a structurii usoare. Se gasesc suficiente exemple si la Alexei Cernov pe site : http://www.stovemaster.com/html_en/gallery.html


Poate ca de sobe nu ar vrea sa se apuce, dar sa promoveze ar putea. ;)

Post Reply