hobby-uri

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: hobby-uri

Post by cheluakame » Wed Aug 14, 2013 5:11 pm

Latest post of the previous page:

iliviu wrote:
ciine wrote:E tentant , dar nu am piscina asa de mare, sa incapa jucaria. :D
Bazinul e tot din categoria home/hand made. Nu e mare scofala (6x4) dar pentru copii e numa' bun.
Liviu, ce tratament folosesti pentru curatarea piscinei?
Eu am probleme cu depunerile (de culoare verde) pe fundul si peretii acesteia.

iliviu
junior
Posts: 143
Joined: Mon Dec 24, 2012 9:08 pm
Location: Giurgiu
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: hobby-uri

Post by iliviu » Mon Aug 19, 2013 9:50 am

cheluakame wrote: Liviu, ce tratament folosesti pentru curatarea piscinei?
Eu am probleme cu depunerile (de culoare verde) pe fundul si peretii acesteia.
Folosesc clor si ceva pt. scaderea/cresterea ph-ului. Ai nevoie si de un tester, si in functie de rezultatul testerului, adaugi solutiile.
Foarte important este aspiratorul. Stiu ca e o munca grea, dar fara aspirator, nu faci nimic.Se aspira in functie de cum se depune mizeria pe fund. Inainte sa-i fac prelata aspiram la 3 zile. Cu prelata, la 10-15 zile, in functie si de folosinta.
Obligatoriu pompa trebuie sa filtreze intreaga cantite de apa de cel putin 2 ori/zi. Eu am 2 pompe de 6mc/h iar bazinul are 36 mc, deci pompele merg cel putin 6 ore/zi.

Pana sa fac prelata, am avut si eu ceva probleme cu algele, dar am folosit solutie antialge. Anul asta n-am avut nici o problema cu algele.
Prelata e si ea foarte importanta pt. ca tine apa mai rece, protejeaza de insecte, praful din atmosfera si cel mai important, dubleaza durata de viata a clorului.Clorul se descompune mai repede la soare.

Nu stiu din ce zona esti, dar daca vrei clor si alte solutii, vii la Giurgiu si mergem la Ruse(Bg) si luam la jumatate de pret.La bazinul meu de 36 mc. folosesc pe vara, 10 kg de clor praf si 25 kg de sol. pt. scaderea ph-ului, ce costa aprox. 300 lei.

Ce material ai pe peretii piscinei?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: hobby-uri

Post by cheluakame » Mon Aug 19, 2013 10:31 am

"Piscina" mea, este una prinsa la promotie in dedeman (~200 ron la inceputul verii).
Pompa recircula intreaga cantitate de apa odata la 2 ore (piscina are 4 mc, pompa 2 mc/h).

Momentan, vad ca nu mai sunt probleme cu depunerile, fiindca am reusit sa fac o improvizatie.
Pe aspiratia pompei, am montat un furtun de aspirator cu cap si in felul acesta reusesc sa aspir mizeria de pe fund. Sa vad cum se comporta in continuare.

Prelata am si folosesc, insa am impresia ca apar mai multe depuneri cu ea (poate doar mi se pare).

Clorul, solutia pentru ph si tester am gasit la oferta cand am cumparat piscina, undeva tot la 300 ron toate (5 kg pastile clor dizolvare rapida, 5 kg clor dizolvare lenta, 5kg ph - , 5kg ph +, si un pachet de teste).

Eu sunt din Alexandria, si am mai fost prin Ruse, insa nu am dat importanta sa caut solutii pentru piscina...

iliviu
junior
Posts: 143
Joined: Mon Dec 24, 2012 9:08 pm
Location: Giurgiu
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: hobby-uri

Post by iliviu » Mon Aug 19, 2013 11:15 am

In 3 ani de cand am bazinul, am observat ca ph-ul nu a scazut niciodata. In mod natural, doar creste, si cumpar doar ph-.

Ia o poza, sa te intarat sa-ti faci una ca lumea. Crede-ma ca un 6x4 cu 1,5 inaltimea, e super suficienta pentru uz familial.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: hobby-uri

Post by tonyst » Mon Aug 19, 2013 12:28 pm

iliviu wrote: Aprox 30 kg dar se poate si mai usor. Eu am pus fibra si rasina ca nebunu', sa fiu sigur ca ma tine, dar nu erau necesare 3 randuri de fibra.

Salut Liviu.

Ce materiale folosesti la canoe? Se pot folosi la o barca? Am vazut una din lemn o frumusete. Rezista in timp ? Sau trebuie calafatuite in fiecare an , cum faceam noi la barcile de la mare. multumesc.
Last edited by tonyst on Mon Aug 19, 2013 12:44 pm, edited 2 times in total.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: hobby-uri

Post by cheluakame » Mon Aug 19, 2013 12:41 pm

iliviu wrote:In 3 ani de cand am bazinul, am observat ca ph-ul nu a scazut niciodata. In mod natural, doar creste, si cumpar doar ph-.

Ia o poza, sa te intarat sa-ti faci una ca lumea. Crede-ma ca un 6x4 cu 1,5 inaltimea, e super suficienta pentru uz familial.
Liviu, prietene, m-am "intaratat" de cand am vazut prima oara pozele. Momentan bugetul nu imi permite sa fac o astfel de piscina, insa este si ea in plan.
Mai am de ridicat 1/3 din casa, si apoi urmeaza si piscina.
Actuala piscina nu o luam daca nu era asa de ieftina. Totusi este buna, daca ma tine vara aceasta la cate sarituri, imbranceli si cazaturi am facut in ea sunt foarte multumit. Macar raman cu pompa de recirculare :)).

iliviu
junior
Posts: 143
Joined: Mon Dec 24, 2012 9:08 pm
Location: Giurgiu
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: hobby-uri

Post by iliviu » Mon Aug 19, 2013 3:01 pm

tonyst wrote:
Salut Liviu.

Ce materiale folosesti la canoe? Se pot folosi la o barca? Am vazut una din lemn o frumusete. Rezista in timp ? Sau trebuie calafatuite in fiecare an , cum faceam noi la barcile de la mare. multumesc.
Am folosit sipca de brad de 10 mm grosime si 25mm latime. Rezistenta mecanica i-o da fibra de sticla si rasina epoxidica.Teoretic, rezista in timp destul de mult. Trebuie doar sa-i reinnoiesti in fiecare an stratul de lac protector UV.
Daca esti interesat de constructie, fa-ti un cont pe barcaholic.ro si o sa gasesti acolo barci construite home-made, adevarate bijuterii...
Te pot ajuta si eu cu detalii, fotografii din timpul constructiei, si planuri pt. mai multe tipuri de barci.

Si ca sa te conving sa te-apuci de treaba, uite cateva foto de anul asta...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: hobby-uri

Post by tonyst » Mon Aug 19, 2013 3:35 pm

iliviu wrote:
tonyst wrote:
Salut Liviu.

Ce materiale folosesti la canoe? Se pot folosi la o barca? Am vazut una din lemn o frumusete. Rezista in timp ? Sau trebuie calafatuite in fiecare an , cum faceam noi la barcile de la mare. multumesc.
Am folosit sipca de brad de 10 mm grosime si 25mm latime. Rezistenta mecanica i-o da fibra de sticla si rasina epoxidica.Teoretic, rezista in timp destul de mult. Trebuie doar sa-i reinnoiesti in fiecare an stratul de lac protector UV.
Daca esti interesat de constructie, fa-ti un cont pe barcaholic.ro si o sa gasesti acolo barci construite home-made, adevarate bijuterii...
Te pot ajuta si eu cu detalii, fotografii din timpul constructiei, si planuri pt. mai multe tipuri de barci.

Si ca sa te conving sa te-apuci de treaba, uite cateva foto de anul asta...
Multumesc. Eu am facut o barca metalica,pentru pescuit,si in primavara asta trebuia sa i curat rugina si vopsita. Nu s a intamplat asta.
Are oglinda in spate , si pun un motor . Asta pentru Dunare. O sa ma uit pe Barcaholic.ro , nu prea cunosc materialele folosite lemn si adezivi , inclusiv vopseluri .

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: hobby-uri

Post by tonyst » Mon Aug 19, 2013 5:13 pm

iliviu wrote:Te pot ajuta si eu cu detalii, fotografii din timpul constructiei, si planuri pt. mai multe tipuri de barci.
Nu e rau. Nu stiu daca ne este permis aici.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: hobby-uri

Post by phoenix » Mon Aug 19, 2013 6:17 pm

De ce sa nu fie permis? Se numeste saconstruim...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: hobby-uri

Post by user_banat_85 » Mon Aug 19, 2013 6:19 pm

tonyst wrote:
iliviu wrote:Te pot ajuta si eu cu detalii, fotografii din timpul constructiei, si planuri pt. mai multe tipuri de barci.
Nu e rau. Nu stiu daca ne este permis aici.
De ce @tonyst? Ti-e frica ca sobarii isi vor dori si cate o barca? :lol:
Nu cred ca adminul sa nu ne lase, caci "Frumusetea va salva lumea!".
Deschideti un topic despre barci si Doamne Ajuta. :D

Post Reply