prostie umana

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: prostie umana

Post by Razvan » Wed Jan 15, 2014 6:59 pm

Latest post of the previous page:

Chiar stie, are si permis auto si masina frantuzeasca de mii de euro ce o foloseste sa care oi si porci

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: prostie umana

Post by phoenix » Wed Jan 15, 2014 7:02 pm

Si la mine au astia masini da n-are unu carnet...
Am completat mai sus la postul anterior...ca sa intelegi exact scrisul trebuie si un pic de bun simt...ma intreb ce intelege din acelasi limbaj un hot si ce intelege un om educat si moral...sunt convins ca la o studiere a creierului chiar si zonele active din creier difera...asa ca...ce intelege ala din scris...

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: prostie umana

Post by Razvan » Wed Jan 15, 2014 7:11 pm

Exemple, sunt destule.
Eu am o vorba pe care o mai spun unora “ trebuie sa fii un pic istet ca sa-ti dai seama ca esti prost“.
Din pacate multi nu isi dau seama de faptul ca, chiar sunt vai de capul lor. si de-a dreptul prosti.

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: prostie umana

Post by claudiu.s.ro » Wed Jan 15, 2014 9:51 pm

Ca tot se lucreaza in domeniu cu sfere, suprafete, dimensiuni, mi-am amintit pilda urmatoare:
Cunoasterea cica se aseamana cu o sfera iar aria sferei reprezinta contactul cu necunoscutul. Cu cat sfera este mai mare cu atat contactul cu necunoscutul este mai mare. Cu cat aria sferei tinde spre un punct cu atat si contactul cu necunoscutul este...tot un punct.
De unde si vorba ca "cu cat cunosti mai multe cu atat iti dai seama cat de multe mai sunt de cunoscut" si .... "prostul le stie pe toate" (ca doar contactul lui cu necunoscutul este ... un punct). :lol:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: prostie umana

Post by phoenix » Wed Jan 15, 2014 9:56 pm

ratontop wrote:Exemple, sunt destule.
Eu am o vorba pe care o mai spun unora “ trebuie sa fii un pic istet ca sa-ti dai seama ca esti prost“.
Din pacate multi nu isi dau seama de faptul ca, chiar sunt vai de capul lor. si de-a dreptul prosti.
ma intreb daca multa lume intelege treaba asta...

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: prostie umana

Post by Instalatorul de Iasi » Thu Jan 16, 2014 9:29 am

Nu știu cît de mulți, dar sigur nu-s puțini cei care înțeleg. Drept dovadă, uită ce-a spus unul dintre ei: ”Cînd ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și cînd ești prost...”

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: prostie umana

Post by sandy76 » Thu Jan 16, 2014 9:49 am

Instalatorul de Iasi wrote: ”Cînd ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și cînd ești prost...”
-Este adevarat ca nu stii ca ai murit, in primul moment esti fascinat, apoi te gandesti (dar de ce nu se mai aplica legile fizice?), abia dupa aia ajunge sufletul la convingerea ca trupul ce-l anima este inert(mort). :crazy:

Post Reply