Diy Grătar multifuncțional

Gratare Traditionale, Gratar Caramizi, Brick Barbecue, Cuptoare de pizza

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
aroundtheworld
junior
Posts: 7
Joined: Sat Sep 16, 2017 12:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Diy Grătar multifuncțional

Post by aroundtheworld » Tue Sep 19, 2017 11:26 pm

Salut tuturor, sunt foarte bucuros pentru ca am găsit acest forum, îmi doresc sa aflu cât mai multe informații.
De câțiva ani tot încerc sa construiesc un ansamblu de genul acesta cu grătarul +plită +cuptor +afumatoare , am apelat la câțiva meșteri care au cerut pentru manopera in jur de 7000 de lei(doar zidăria) , suma care din punctul meu de vedere este foarte mare.
Într-un final m-am hotărât sa îl construiesc împreună cu un zidar care a mai făcut diverse lucrări in curtea noastră.
Sper ca ma puteți ajuta cu sfaturi cât mai utile sau poate îmi recomandați un meșter care sa îl realizeze, precizez ca locuiesc în Ilfov.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

aroundtheworld
junior
Posts: 7
Joined: Sat Sep 16, 2017 12:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Diy Grătar multifuncțional

Post by aroundtheworld » Tue Sep 19, 2017 11:33 pm

Ma interesează ideea in ansamblu ca si piese din acest puzzle.
As vrea tare mult sa fie un cuptor care sa nu necesite 2 ore ca să ajungă la temperatura.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Diy Grătar multifuncțional

Post by flavius76 » Wed Sep 20, 2017 12:30 am

Daca apelezi la un mester, atunci mergi pe mana lui, mai ales daca are referinte bune. Daca il faci tu te putem ajuta cu sfaturi, ca aspect nu stiu cum o sa iasa, depinde cat de priceput esti la arta zidariei aparente.
Cuptorul fiind masiv, nu prea ai cum sa-l incalzesti in mai putin de 1-2 ore. E vorba de timpul de ardere al lemnelor+plus eventual omogenizarea temperaturii, la cuptor e indicata caramida de samota in locul celei ceramice normale, fiindca se omogenizeaza mai repede temperatura.

aroundtheworld
junior
Posts: 7
Joined: Sat Sep 16, 2017 12:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Diy Grătar multifuncțional

Post by aroundtheworld » Wed Sep 20, 2017 12:52 am

Am văzut un cuptor aici realizat din 2 jumătăți de cadă fontă. Oare merge incastrat si zidit?

ElcapoMafia
membru
Posts: 190
Joined: Sat Nov 07, 2015 6:58 pm
Location: Santa Fe Suceava
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Diy Grătar multifuncțional

Post by ElcapoMafia » Wed Sep 20, 2017 7:27 am

Cata caldura inmagazineaza cada de fonta? Se incalzeste in 15 minute si se raceste in 10, crezi ca poti coace ceva?
Daca se incalzeste in 2 ore cred ca poti gati in el aproape tot atat!
Parerea mea!

aroundtheworld
junior
Posts: 7
Joined: Sat Sep 16, 2017 12:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Diy Grătar multifuncțional

Post by aroundtheworld » Wed Sep 20, 2017 11:44 am

A pai nu doar asa, sa îi fac o vatră din samota subțire iar între pereții de fontă si cei din zadarie aparenta sa pun nisip cu sticla spartă.
Dacă da randament asa bine, în caz contrar voi încerca sa zidesc un grătar doar din cărămidă.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Diy Grătar multifuncțional

Post by flavius76 » Fri Sep 22, 2017 9:37 pm

Referitor la cuptorul din cada de fonta, mi-e greu sa cred ca painea aia a fost coapta in el, doar cu vatra incalzita nu e suficient, cuptorul de tip alb trebuie invaluit bine de gazele fierbinti, de preferat in sistem clopot.

aroundtheworld
junior
Posts: 7
Joined: Sat Sep 16, 2017 12:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Diy Grătar multifuncțional

Post by aroundtheworld » Tue Oct 03, 2017 2:46 pm

Vă rog să îmi recomandați un meșter, dar sa aibă prețuri decente, nu umflate cu pompa.

Post Reply