Cuptoare de vara

Gratare Traditionale, Gratar Caramizi, Brick Barbecue, Cuptoare de pizza

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Cuptoare de vara

Post by phoenix » Wed Aug 08, 2012 1:57 pm


user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cuptoare de vara

Post by user_banat_63 » Wed Aug 08, 2012 2:13 pm

Last edited by user_banat_63 on Wed Aug 08, 2012 2:53 pm, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cuptoare de vara

Post by phoenix » Wed Aug 08, 2012 2:26 pm

Foarte frumos Csomi :)
Acoperisul acela ajunge ca sa protejeze cuptorul? Cam cate ierni rezista un astfel de cuptor?

http://www.youtube.com/watch?v=sPLhyBij ... creen&NR=1

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cuptoare de vara

Post by user_banat_63 » Wed Aug 08, 2012 3:03 pm

dan wrote:Foarte frumos Csomi :)
Acoperisul acela ajunge ca sa protejeze cuptorul? Cam cate ierni rezista un astfel de cuptor?

http://www.youtube.com/watch?v=sPLhyBij ... creen&NR=1
Sper, ca si zeci de ani se poate folosi un astfel de cuptor. Acoperisul il recomand pt rezistenta la intemperii , bineneteles si zidaria din caramida este bine sa fie unsa-impregnata anual cu un strat de ulei de in.
Si aici ar mai fi ceva, cu proiectul de vizualizare 3D.
https://picasaweb.google.com/1116307609 ... erGrillezo

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cuptoare de vara

Post by phoenix » Thu Aug 09, 2012 11:22 am

Ulei de in spui...nu-mi imaginam ca poate sa reziste afara zeci de ani.
Ar trebui sa aflam si daca legislatia permite cosurile de fum si la ce inaltime, ca sa nu se planga vecinul ca il afum cu micii mei.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cuptoare de vara

Post by user_banat_63 » Tue Aug 14, 2012 7:57 pm

dan wrote:Ulei de in spui...nu-mi imaginam ca poate sa reziste afara zeci de ani.
Ar trebui sa aflam si daca legislatia permite cosurile de fum si la ce inaltime, ca sa nu se planga vecinul ca il afum cu micii mei.
Dupa cite stiu uleiul de in este un impregnant natural folosit si pe vremuri atit la costructiile cu finisaj de rustic de caramida la exterior cit si la produsele de lemn. Eu cred ca in aceste cazuri nu trebuie complicate treburile, vecinii ne pot afuma si cu arderea frunzelor uscate sau a altor uscaciuni din gradina, cred ca in mod normal ne putem rabda si cu un pic de " afumareala " ocazionala, maximum ne facem "pofte", se pot invita si vecinii la un gratar sau mici:)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cuptoare de vara

Post by user_banat_85 » Tue Aug 14, 2012 9:02 pm

dan wrote:Ar trebui sa aflam si daca legislatia permite cosurile de fum si la ce inaltime, ca sa nu se planga vecinul ca il afum cu micii mei.
Dane, nu fii si tu asa categoric, ca maine poimane ajungem sa ne dam in judecata ca razele solare pica mai mult pe casa ta si nu pe a mea.. sau ca la tine a plouat mai mult ca la mine..
Am mai auzit ca unii vecini indicau altora unde sa faca cosul de fum a sobei, asa incat sa nu afume curtea vecinului..
Uite daca gasesti asa ceva in legislatie (ceea ce ai scris d-ta) te rog frumos anunta-ne si pe noi.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cuptoare de vara

Post by phoenix » Wed Aug 15, 2012 1:17 pm

Crezi tu oare ca mie imi face placere organizarea asta pana in maduva oaselor? Dar asta este tendinta si in privinta focului facut cu iarba am auzit multe reclamatii...asta era tot. O sa incerc sa alfu si legislatia ca macar sa stim cum o "respectam". Intr-o vreme s eplatea deplasare apompierilor cu autospeciala de cel vinovat de posibil incendiu...asa au ars niste cladiri in Bucuresti cu autospecialele langa cladire...dar asta e alta poveste.

Treaba cu categoricu'...ai dreptate dar sper sa ma inveti tu sa fiu altfel...dureaza

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cuptoare de vara

Post by luvio » Mon Oct 08, 2012 4:50 pm

dan wrote:Dar asta este tendinta si in privinta focului facut cu iarba am auzit multe reclamatii...
In mod sigur asta e tendinta si nu ma mir ca am vazut ca in tarile civilizate daca faci un foc in curte in citeva minute pompierii sunt la tine si pac...amenda. Pe undeva tind sa le dau dreptate ca la noi chiar se exagereaza cu fumul.Mie spun sincer nu-mi face nici o placere sa tot fug in casa sa-mi inchid geamurile de la fum, mai ales ca se lucreaza in apropiere si aproape zilnic muncitorii dau foc la plastice, polistiren si tot felul de resturi, ca sa nu spun ce "placut" e cind se ard cauciucuri.

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cuptoare de vara

Post by luvio » Mon Oct 08, 2012 5:06 pm

Ma uitam prin baza mea de date sa vad daca nu am cuptorul din curte, da vad ca nu-l gasesc. Nu e ceva neobisniut da pentru mine-si face treaba, in special la capitolul gratare.

Post Reply