Cuptoare de vara

Gratare Traditionale, Gratar Caramizi, Brick Barbecue, Cuptoare de pizza

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Cuptoare de vara

Post by anduvirgil » Fri Dec 17, 2021 9:34 pm

Latest post of the previous page:

Sper sa fie functional...
Racheta cu canal de 120/120, plita max 700 /650, cuptor 300/380/400, cos 120 mm
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cuptoare de vara

Post by flavius76 » Sat Dec 18, 2021 8:32 pm

Pai nu ne arati si interiorul?
Eu ma gandesc ca spatiul de sub cuptor sa fac un focar batchbox, un riser scurt scoate gazele sub plita( in zona unde ai focarul acum), apoi se intorc catre cuptor il invaluie si coboara in jos, fie pe doua cai(daca pun focarul pe mijloc) sau doar pe latura din spate.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Cuptoare de vara

Post by anduvirgil » Sat Dec 18, 2021 10:44 pm

Cam asa ceva
In canalul cuptorului este iesirea la cos si caramdia de sprijin.

Ideea principala e incalzirea unei mici bucatarii si pe langa asta ceva de gatit la plita sau ... cuptor daca merge, cu consum mic (resturi de lemne)

Interesant cu batchbox sub cuptor ...dar nu se incadreaza in cerinte.
Din pct meu de vedere la batchbox trebuie lemne ca la o soba.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cuptoare de vara

Post by flavius76 » Sun Dec 19, 2021 6:16 pm

Păi dacă se vrea si incalzire cu atât mai ok e cu focar sub cuptor, asa as vrea eu sa modific sobă actuală care o am in bucătăria de iarna, dar pe langa plita si cuptor mai vine atasat si un clopot înalt, cu posibilitate de a trimite gazele opțional de la plita direct in clopot, fără a mai învălui si cuptorul.
Poate trebuie putin mai multe lemne, fiind focarul mai departe de plita, dar ajuta la functia de incalzire. Si totusi se poate păstra si focarul de sub plita, cand nu se vrea sa faci focul in bbox, iar canalul riserului e folosit pe post de admisie aer.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Cuptoare de vara

Post by anduvirgil » Mon Dec 20, 2021 2:36 am

E mai dificil de realizat.
Una din condiții este cat mai simplu de realizare . Nu mai vorbesc de costuri minime.
Va fi zidită cu lut+ nisip. Daca nu funcționează se va reface.

Vedem ce și cum. O sa i prezint și varianta cu focar sub cuptor.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cuptoare de vara

Post by flavius76 » Mon Dec 20, 2021 5:44 pm

Acum am vazut schita ta, e interesant cum ai ascuns zona de alimenare in acel intrand sub plita.
Dar recomand eventual sa reduci din grosimea peretelui despartitor spre cuptor ca sa poti pune o captuseala de samota subtire +ceva izolatie in zona de ardere/riser.
Principala problema care o am la acest sistem de cuptor e ca nu se incalzeste suficient la partea de jos, sau mai bine zis sunt diferente mari intre sus si jos. Lucreaza mai mult ca un rotisor decat ca un cuptor, pentru fripturi e ok, dar la copturi din aluat e mai dificil, trebuie sa le protejez deasupra cu o folie de aluminiu.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Cuptoare de vara

Post by anduvirgil » Mon Dec 20, 2021 10:27 pm

Daca e dispus să taie cărămidă /șamota (are șamota mare refarom...și știe cum se taie :) ) atunci mă stresez și i fac o schita cu batchbox sub cuptor, cu mențiunea că îi va trebui lemne mai groase fata de racheta.

Una din aceste variante a sa o vedem în funcțiune.

Inițial am propus https://www.firespeaking.com/ovens/barr ... ddle-oven/ dar e prea complicat, prea mare.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Cuptoare de vara

Post by anduvirgil » Wed Aug 31, 2022 9:24 am

Start ...focar adaptare batch box, ierire riser in spate stanga, peste focar cuptor, plita deasupra.
100 cm latime, 61 cm adancime, 90-95cm inaltime.

Sa vedem ce iese!

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cuptoare de vara

Post by flavius76 » Wed Aug 31, 2022 8:52 pm

Cam asa arata la mine una din variante
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Cuptoare de vara

Post by anduvirgil » Wed Aug 31, 2022 9:35 pm

:crazy: Cate taieturi....
La mine treaba e mai simpla, schita nu e la nivel de detaliu...mare parte o idee...dar in final cu multe taieturi.... :roll:
Ma gandesc la niste devieri ale fumului sub plita ..daca am loc.
Am timp, abia sunt la randul 0,5.

Usile imi dau probleme la focar din cauza inaltimii... trebuie puse fara spatiu intre ele...
https://www.emag.ro/usa-pentru-soba-evo ... ction=view
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cuptoare de vara

Post by flavius76 » Wed Aug 31, 2022 10:31 pm

Tot usa din asta am luat si eu, dar am luat-o anul trecut cu 150 lei de la un magazin local din Piteti, cred ca voi decupa chenarul de sub geam si voi face admisie de aer pe acolo. Cea de la cenusar, merge folosita pe post de usa de curatare, pe lateral.
Eu am pus usa focar si cea de la cuptor pe fete diferite(depinde daca permite pozitia sobei in incinta), astfel am rezolvat si pozitia riserului fata de focar ca sa fie pe linie dreapta.
Daca te gandesti sa pui si ceva izolatie in jurul riserul, recomand cenusa presata, daca poti face niste cavitati inchise intre zidarii.

Post Reply