Multifunctional 4 in 1 (plita, cuptor, gratar si afumatoare)

Gratare Traditionale, Gratar Caramizi, Brick Barbecue, Cuptoare de pizza

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Multifunctional 4 in 1 (plita, cuptor, gratar si afumato

Post by christi40 » Sun Aug 02, 2015 2:13 pm

Latest post of the previous page:

CasaMeaEficienta wrote:A mers si cu 2 si cu 2,5.
Banuiam, ca vei reusi reducand sectiunea electrozilor, uneori tensiunea nu ajuta, alteori aparatul, samd, materialul mai rar este de vina deoarece otelul folosit astazi pentru "forjare"este tot cel din depozitele cu materiale de constructii.
Eu am un aparat care nu mere' decat in anumite zone (Bucuresti spre exemplu), in altele "nu vrea muschiul lui", atunci scot pachetul cu electrozii magici (sectiune redusa) si se rezolva. Inoxul este mai putin pretentios,

CasaMeaEficienta
membru
Posts: 459
Joined: Thu Jan 01, 2015 3:55 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Multifunctional 4 in 1 (plita, cuptor, gratar si afumato

Post by CasaMeaEficienta » Sun Aug 02, 2015 3:35 pm

CasaMeaEficienta wrote:Ieri am fost sa iau samota... Pe o.x sunt 2 anunturi in zona, e unul cu 1,5lei/buc fara poza si unul cu 1,7lei/buc cu poze.
La primul am fost si e o mare teapa..omul de fapt are caramida termoizolanta, in anunt zice ca are 15tone dar el de fapt are cateva sute de caramizi... e in Magurele. E tepar deci evitati.
In schimb cel cu 1,7 m-a servit prompt, marfa pe alese(are in jur de 200000buc) locatia este langa rafinaria Brazi.
Am inceput ieri sa tai samota.
Fara discuri diamantate de calitate nici sa nu va ganditi sa incercati.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Multifunctional 4 in 1 (plita, cuptor, gratar si afumato

Post by gi0 » Sun Aug 02, 2015 5:29 pm

Daca nu aveti multe elemente de sudat , nu puteti sa le inrositi cumva si sa le lasati sa se raceasca in timp ?
Cand sudorul meu are probleme cu sudura ,il pun sa inroseasca obiectul respectiv si il las sa se raceasca singur , uneori in nisip fierbinte .
Nu mai apar probleme dupa aceea . Daca nu aveti autogen incercati cat se poate po ochiul de aragaz sau cu o lampa portabila de gaz .
Cu stima .

CasaMeaEficienta
membru
Posts: 459
Joined: Thu Jan 01, 2015 3:55 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Multifunctional 4 in 1 (plita, cuptor, gratar si afumato

Post by CasaMeaEficienta » Sun Aug 02, 2015 5:49 pm

Le-am sudat cu aparatul MMA la amperaj mai mare si electrod mai subtire.
Problema e ca s-a rupt deasupra sudurii.
Am mai zis mai in urma, elementele sunt casante si pur si simplu s-au spart cand le-am atins cu ciocanul.

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Multifunctional 4 in 1 (plita, cuptor, gratar si afumato

Post by christi40 » Sun Aug 02, 2015 7:13 pm

CasaMeaEficienta wrote:
CasaMeaEficienta wrote:Ieri am fost sa iau samota... Pe o.x sunt 2 anunturi in zona, e unul cu 1,5lei/buc fara poza si unul cu 1,7lei/buc cu poze.
La primul am fost si e o mare teapa..omul de fapt are caramida termoizolanta, in anunt zice ca are 15tone dar el de fapt are cateva sute de caramizi... e in Magurele. E tepar deci evitati.
In schimb cel cu 1,7 m-a servit prompt, marfa pe alese(are in jur de 200000buc) locatia este langa rafinaria Brazi.
Am inceput ieri sa tai samota.
Fara discuri diamantate de calitate nici sa nu va ganditi sa incercati.


Merge mai ales cu discuri ieftine, din piata "de la rusi"! Eu am taiat cu un astfel de disc toate samotele pentru cele doua sobe, si vorbesc tot de samota d'aia rea(da ' buna!) ceausista. Mai pe la sfarsit ma gandeam ca deja acel disc si-a triat traiul si mancat malaiul, asa ca-l foloseam la slefuit caramizile cu mortar, deci s-a dus dracu'.
Mai aveam in maneca un As!, eeeee, un disc nemtesc de firma si mai ales de la mama lui! Na beleaua dracu' ca la tocarea caramizilor cazanului nu vroia sa mearga de zicea-i ca ard gazul de pomana frecand panza de caramida (aceeasi !), iar solutia a fost udarea caramizilor s' apoi intra flexu'n samota ca'n branza!

Sa dam Caesarului ce-i al Caesarului, ideea nu-mi apartine ci a fost reactivata in mintea mea dintr-o discutie elucubranta a Marelui Creator al Caesarilor!!!! Te las pe tine sa ghicesti personajul.

mcbos
junior
Posts: 110
Joined: Sun Jun 22, 2014 7:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Multifunctional 4 in 1 (plita, cuptor, gratar si afumato

Post by mcbos » Tue Aug 04, 2015 7:55 am

Elementele '' de fier forjat " astea care sunt turnate au structura care se apropie de fonta .Cele forjate adica ambutisate ,amprentate ,decupate merg sudate in curent alternativ.

CasaMeaEficienta
membru
Posts: 459
Joined: Thu Jan 01, 2015 3:55 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Multifunctional 4 in 1 (plita, cuptor, gratar si afumato

Post by CasaMeaEficienta » Thu Aug 06, 2015 10:46 am

Canalul de fum al plitei.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Multifunctional 4 in 1 (plita, cuptor, gratar si afumato

Post by georeby » Thu Aug 06, 2015 1:56 pm

cat timp ai alocat zidariei pana acum??

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Multifunctional 4 in 1 (plita, cuptor, gratar si afumato

Post by georeby » Thu Aug 06, 2015 1:59 pm

CasaMeaEficienta wrote:
CasaMeaEficienta wrote:Ieri am fost sa iau samota... Pe o.x sunt 2 anunturi in zona, e unul cu 1,5lei/buc fara poza si unul cu 1,7lei/buc cu poze.
La primul am fost si e o mare teapa..omul de fapt are caramida termoizolanta, in anunt zice ca are 15tone dar el de fapt are cateva sute de caramizi... e in Magurele. E tepar deci evitati.
In schimb cel cu 1,7 m-a servit prompt, marfa pe alese(are in jur de 200000buc) locatia este langa rafinaria Brazi.
Am inceput ieri sa tai samota.
Fara discuri diamantate de calitate nici sa nu va ganditi sa incercati.

ada la mine ca tii le tai in 5 secunde :lol: circular cu apa ieri am taiat felii si de 2mm pt aer lamelar :crazy:

CasaMeaEficienta
membru
Posts: 459
Joined: Thu Jan 01, 2015 3:55 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Multifunctional 4 in 1 (plita, cuptor, gratar si afumato

Post by CasaMeaEficienta » Thu Aug 06, 2015 2:55 pm

georeby wrote:cat timp ai alocat zidariei pana acum??
Sincer nu am tinut socoteala pana acum pentru ca am fost ocupat si cu altele intre timp.

CasaMeaEficienta
membru
Posts: 459
Joined: Thu Jan 01, 2015 3:55 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Multifunctional 4 in 1 (plita, cuptor, gratar si afumato

Post by CasaMeaEficienta » Thu Aug 06, 2015 10:48 pm

Focarul plitei.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply